На головну сторінку

 

Олександр Муравйов (Київ)

Нарукавна емблема первинного національного контактного пункту в рамках операції Організації Північноатлантичного договору “Активні зусилля”

         Надруковано: Знак. – 2007. – Ч. 42. – С.1.

 

         Починаючи з жовтня 2001 р. у Середземному морі триває операція Організації Північноатлантичного договору “Активні зусилля”. Метою операції є боротьба з тероризмом шляхом запобігання нелегальним перевезенням морем зброї і боєприпасів, протидії незаконним переміщенням людей та іншій незаконній діяльності з використанням цивільних суден. У червні 2004 р. офіційну згоду щодо залучення до операції дала Україна.

Одною з форм участі України в операції “Активні зусилля” (ОАЗ) є функціонування на базі штабу Військово-Морських Сил контактного пункту – елементу взаємного обміну інформацією в рамках операції. Первинний національний контактний пункт створено відповідно до угоди між Україною і НАТО про приєднання України до ОАЗ, затвердженої Указом Президента України від 26 січня 2006 р. № 71. Основне призначення частини – ведення інформаційного обміну стосовно торговельного судноплавства, ймовірної терористичної та іншої незаконної діяльності на морських комунікаціях у Чорному, Середземному морях та у портах України в рамках ОАЗ.

         Пропозиції щодо нарукавної емблеми контактного пункту були надіслані до відділу військової символіки та геральдики Збройних Сил України у березні 2007 р. Запропонований проект нарукавної емблеми (автор – капітан 3-го рангу В.Староселець) був визнаний прийнятним, зауваження викликала лише наявність напису “КОНТАКТНИЙ ПУНКТ”. Фахівці відділу запропонували три варіанти доопрацювання ескіза.

         Доопрацьований ескіз нарукавної емблеми 17 липня 2007 р. затвердив начальник Генерального штабу ­– Головнокомандувач ЗС України генерал-полковник С.Кириченко. Нарукавна емблема являє собою круглий щит чорного кольору з кантом у вигляді стилізованого морського каната золотого кольору. Діаметр щита – 80 мм. На щиті зображено елемент емблеми Організації Північноатлантичного договору на тлі чотирьох блискавок та двох схрещених якорів. Блискавки уособлюють основне завдання частини, якорі символізують її участь у морських походах та належність до Військово-Морських Сил. Вище розміщено абревіатуру “ОАЗ”. Елемент емблеми НАТО виконано синім та срібним кольорами, блискавки червоні зі срібними облямівками, літери червоні, якорі – золоті. 

         Первинний національний контактний пункт в рамках ОАЗ став першою військовою частиною Військово-Морських Сил ЗС України, що має затверджену нарукавну емблему.