На головну сторінку

 

Микола Чмир,

заступник начальника відділу

військової символіки та геральдики

ЗС України

 

Добрий початок – половина справи

(Герб Департаменту розробок і закупівлі озброєння та військової техніки)

Надруковано: газета "Народна Армія". - 2007. - 17 березня.

 

 

      Не дивлячись на те, що за останні роки геральдика стала в нашій країні вельми популярною, в Збройних Силах вона розвивається повільно. Мабуть, тому, що складання герба має підпорядковуватися її простим, але суворим законам, які мало відомі широкому загалу військовиків. Утім, поступово кількість гербів військових частин та установ зростає.

         Так, нещодавно з’явився перший герб структурного підрозділу Міністерства оборони України, а саме – Департаменту розробок і закупівлі озброєння та військової техніки. Готуючись до відзначення 15-ї річниці існування в Міноборони цього підрозділу, керівництво Департаменту висловило побажання отримати власну символіку, зокрема нагрудний знак. Фахівці відділу військової символіки та геральдики ЗС України запропонували вирішити його у вигляді герба. За правилами геральдики герб Департаменту розробок і закупівлі ОВТ описується так: “Щит перетятий срібною кроквою, на якій – чорний циркуль. У верхньому червоному полі срібні два схрещені мечі, меч з крилами та два схрещені якорі, у нижньому чорному полі – срібна київська гривня”. Кроква (фігура, що нагадує літеру “Л”) є однією з основних або “почесних” геральдичних фігур. Циркуль символізує розробку і модернізацію ОВТ, срібна гривня – платіжний засіб Київської Русі у ХІ-ХІІІ ст. – їх закупівлю. Забезпечення Департаментом усіх видів ЗС України відображають схрещені мечі (Сухопутні війська), меч з крилами (Повітряні Сили) та схрещені якорі (Військово-Морські Сили). Чорний колір традиційно пов’язується з технікою, а червоний виступає замінником малинового кольору, який в геральдиці використовувати не можна. Поки що герб Департаменту розробок і закупівлі ОВТ використовується лише у вигляді нагрудного знака, що має розмір 17 на 14 мм. У подальшому можна очікувати його застосування в сувенірній та інформаційній продукції, при оформленні приміщень тощо. Герб може бути доповнений такими атрибутами, як шолом, стрічка з девізом, щитотримачі.

         Започаткування практики створення гербів структурних підрозділів Міністерства оборони дає підстави сподіватися, що геральдика у ЗС України має добрі перспективи. Департамент розробок і закупівлі ОВТ подав приклад, гідний наслідування.

 

[Догори]