На головну сторінку

 

Малюнок 1

Малюнок 2

Малюнок 3

Малюнок 4

Малюнок 5

Малюнок 6

Малюнок 7

Малюнок 8

Малюнок 9

Малюнок 10

Малюнок 11

Малюнок 22

 

Олександр Муравйов,

начальник відділу військової символіки

 та геральдики Генерального штабу ЗС України

  

Щоб однострій носився гордо

Надруковано: Народна армія. – 2008. – 9 січня.

 

5 грудня 2007 року Кабінет Міністрів вніс зміни до постанови від 17 липня 2003 р. № 1073, якою затверджені зразки військової форми одягу та знаків розрізнення.

Нові знаки розрізнення, передбачені змінами, є підсумком кількарічної напруженої роботи фахівців відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України, які розробили відповідні малюнки.

Йдеться насамперед про нову систему емблем родів військ та служб на комір чи погони військовиків. Суттєво розширився перелік емблем, завдяки відмові від калинових вінків відтепер їх легко розрізняти на відстані.

Загальновійськова емблема (мал. 1) призначена для носіння військовиками почесної варти, частин охорони та обслуговування, а також тих служб, для яких не встановлено окремих емблем. Механізовані війська нарешті отримали власну емблему (мал. 2), в якій поєдналися вже звична гренада з палаючим вогнем та схрещені гвинтівки, які були емблемою піхоти армії Української Народної Республіки у 1917-1920 рр. Емблеми танкових військ (мал. 3), ракетних військ та артилерії (мал. 4), аеромобільних військ (мал. 5), військ зв’язку (мал. 10), юридичної (мал. 11) та медичної (мал. 12) служб, автомобільних і дорожніх військ (мал. 14), служби військових сполучень (мал. 15), військ радіаційного, хімічного та бактеріологічного захисту (мал. 19), військових диригентів та музикантів (мал. 21) в загальних рисах повторюють існуючі, різниця полягає у відсутності вінка. Емблему Військово-Повітряних Сил замінила емблема авіації (мал. 6), що передбачається єдиною для авіації Повітряних Сил, армійської та морської авіації. Зазначимо, що пропелер з крилами був емблемою авіації армії УНР. Замість емблеми Військ Протиповітряної оборони встановлено емблему зенітних ракетних військ Повітряних Сил (мал. 7).

Емблеми інженерних військ (мал. 16) та військово-топографічної служби (мал. 20) отримали інший зовнішній вигляд з урахуванням розробок у сфері символіки, здійснених у відповідних структурних підрозділах.

Не зазнала жодних змін лише емблема Військової служби правопорядку у Збройних Силах (мал. 13), розроблена Воєнно-геральдичною службою (нині – відділ військової символіки та геральдики) ще у 2002 р.  

Новими є емблеми радіотехнічних військ Повітряних Сил (мал. 8), морської піхоти (мал. 9), частин та підрозділів логістики (мал. 17), частин та підрозділів радіоелектронної боротьби (мал. 18). Головним елементом емблеми радіотехнічних військ є стилізована антена радіолокаційної станції. Емблему морської піхоти побудовано на основі елементів беретного знака військовиків морської піхоти, встановленого у 1993 р. Емблема логістики враховує положення Державної програми розвитку ЗС України на 2006-2011 рр., згідно з  якою основу системи логістики (забезпечення) складатимуть об’єднані центри забезпечення озброєнням та військовою технікою, ракетами та боєприпасами, військовим майном і пально-мастильними матеріалами. Відповідно шестерня на емблемі символізує озброєння та військову техніку, ракета – ракети та боєприпаси, ключ – військове майно, вузол польового магістрального трубопроводу – пально-мастильні матеріали. Елементи емблеми РЕБ уособлюють складові радіоелектронної боротьби: радіоелектронне подавлення (меч), радіоелектронний захист (стріли), протидію технічним засобам розвідки (щит).

Стараннями фахівців відділу військової символіки та геральдики нарешті “узаконено” нарукавну нашивку із зображенням Державного Прапора України. Ще у листопаді 2003 року. Міністр оборони погодив пропозицію щодо запровадження нарукавного знака у вигляді прямокутника із зображенням Державного Прапора України для носіння у верхній частині обох рукавів польової форми одягу. Пропозиція базувалася на аналізі досвіду більшості країн світу, в яких прийняте носіння у верхній частині рукава (обох рукавів) польової форми одягу нарукавного знака у вигляді відповідного державного прапора або щита у його кольорах. Нижче може носитися нарукавна емблема військової частини.

Зміни до постанови Кабінету Міністрів України передбачають також встановлення беретного знака військовослужбовців Збройних Сил у вигляді Тризуба, накладеного на вінок з листя і кетягів калини (мал. 22). Беретний знак, єдиний для всіх родів військ, покликаний замінити нашивні кокарди й прапорці (Див. Народну армію” за  27 жовтня 2007 р.).

Нарешті, на військовій формі одягу з’явиться зображення емблеми ЗС  України, заснованої Указом Президента від 20 червня 2006 р., зокрема, на ґудзиках (крім тих, що на формі військовиків Військово-Морських Сил) та затискачі до краватки.

Запровадження знаків розрізнення, розроблених фахівцями відділу військової символіки та геральдики, покращить зовнішній вигляд військовиків, наблизить військову форму одягу до стандартів Північноатлантичного альянсу, підкреслить спадкоємність традицій української військової символіки.

Малюнок 12

Малюнок 13

Малюнок 14

Малюнок 15

Малюнок 16

Малюнок 17

Малюнок 18

Малюнок 19

Малюнок 20

Малюнок 21