На головну сторінку

 

Шановний читачу!

 

“Хронологія. Альтернативна історія розвитку автобронетанкового озброєння Збройних Сил Української Держави Гетьмана Павла Скоропадського” освітлює події альтернативної історії в обсязі необхідному тільки для кращого уявлення про можливий – з точки зору автора – розвиток АБТО Української Держави в 1918-1942 роках і тільки в військовому плані, і тільки побіжно розглядаються питання внутрішньої та зовнішньої політики, розвитку економіки, суспільних відносин, тощо. “Хронологія” доповнює літературну мініатюру “Операція «Баторій»” та До Варязького моря і не виходить за рамки описаних там подій. Всі імена, дати, події, описи місцевості і тому подібні подробиці вигадані і збіг з реальними є випадковістю.

Пилип Станіславський

Хронологія

Альтернативна історія розвитку автобронетанкового озброєння Збройних Сил Української Держави Гетьмана Павла Скоропадського

 

Бій – частина війни. Війна – частина нашого життя.

Уїнстон Чьорчілль.

 

ПРІ – подія реальної історії

ПВІ – подія вигаданої історії

 

 

1918 рік

24 січня

- (ПРІ) проголошення незалежності Української Народної Республіки Четвертим Універсалом Центральної Ради.

 

29 квітня

- (ПРІ) проголошення Гетьманом України Павла Скоропадського.

- (ПРІ) адмірал Саблін наказав підняти українські прапори на кораблях Російського імператорського Чорноморського флоту.

 

19 жовтня

- (ПРІ) Українська Національна Рала проголосила Українську Державу на всій українській етнічній території Галичини, Буковини і Закарпаття.

 

25 жовтня

- (ПРІ) в Кракові створена Ліквідаційна комісія, яка взяла на себе владу в Західній Галичині.

 

30 жовтня

- (ПРІ) початок розпаду Австро-Угорської імперії.

- (ПРІ) капітуляція Османської імперії.

- (ПРІ) у Білій Церкві, де базувався ОЗСС, Стрілецька рада підтримала змовників. Рада висунула вимогу включити до складу керівників повстання Симона Петлюру. (На цей час Петлюра ув’язнений за антигетьманський маніфест.) За планом Оперативного штабу, рушійною силою заколоту призначили ОЗСС – січовики мали виступити з Білої Церкви на Київ. Назустріч зі столиці мали виступити залізничники і спільними зусиллями заколотники мали захопити місто.

- (ПРІ) Національна польська рада оголосила про повернення Галичини Польщі.

 

31 жовтня

- (ПРІ) в Австро-Угорщині сталася революція.

- (ПРІ) до Львова 1 листопада мала приїхати польська Ліквідаційна комісія, яка мала перебрати владу в Галичині від намісника генерала Карла Гуйна. Метою ПЛК був збройний виступ з 2 на 3 листопада.

- (ПРІ) на вечірньому засідання Українського Генерального Військового Комісаріату вирішено взяти владу збройним шляхом. Це сталося завдяки рішучості сотника Дмитра Вітовського.

 

1 листопада

- (ПРІ) захоплення у Львові влади українськими військовиками. Українські військові частини взяли під контроль усі головні пункти Львова. Над міською ратушею піднято національний синьо-жовтий прапор. Українська Національна Рада оголосила про створення з українських етнічних територій колишньої Австро-Угорської імперії Української Держави і перехід до її представників влади у Львові, Станіславі, Раві-Руській, Коломиї та інших містах Східної Галичини. Цього ж дня австрійська влада у Львові погодилася на передачу влади Українській Національній Раді.

 

3 листопада

- (ПРІ) капітуляція Австро-Угорської імперії.

- (ПРІ) початок революції в Німеччині.

- (ПРІ) регентська Рада Польщі оголосила про незалежність країни.

- (ПРІ) у Чернівцях Буковинське народне віче проголосило возз’єднання Північної Буковини з Українською Державою.

- (ПРІ) до Ясс (Румунія) прибув уповноважений представник Гетьмана дипломат Іван Якович Коростовець. Послами держав Антанти він сприймався, як приватна особа. Тому розмови з ним вони не вважали за переговори, хоча обіцяли передати їхній зміст своїм урядам.

 

13 листопада

- (ПРІ) Проголошення Західноукраїнської Народної Республіки

 

ніч з 13 на 14 листопада

- (ПРІ) на таємній нараді УНС за головування Винниченка було відкинуто можливість мирно переобрати владу і затверджено план повстання.

 

 

 

1919 рік

5 березня

- (ПВІ Українська Держава) бій під станцією Слобідка між гетьманцями і румунськими військами та військами Білого руху. Бійці Шахтарського полку Катеринославської дивізії захопили у румунів цілими три танки “Renault FT-17” французького і один MKV британського виробництва.

 

18 березня

- (ПВІ Українська Держава) в Харків на паровозобудівний завод (акціонерне товариство “Російське паровозобудівне і механічне товариство”) прибув ешелон з захопленими Катеринославської дивізією танками – два “Renault FT-17” французького і один “MKV” британського виробництва – для ремонту і відновлення пошкодженої техніки.

 

22 березня

- (ПРІ Польща) у Франції в складі армії Галлера почав формуватися 1-й танковий полк (1er Regiment des Chars Blindes Polonais)

 

березень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) Харківський паровозобудівний завод відремонтував пошкоджені в бою під Одесою танки “Рено”. Робітничим комітетом (так називався керівний орган профспілкової організації заводу) ХПЗ вирішено було побудувати танки українського виробництва, скопіювавши захоплені машини. Для цього виділено майданчик, де був зведений дослідний цех, який мав випускати одиничні екземпляри транспортної техніки: трактори, тягачі, танки, автомобілі. До кінця року випустили 5 одиниць бронетехніки, тільки два танки типу “Рено” (один гарматний і один кулеметний) були визнані придатними для армії. Броню постачав Маріупольський металургійний завод, двигуни – Олександрійський моторний завод, озброєння: гармати – Київський “Арсенал” і закупили у французів кулемети “Гочкіс”.

 

18 квітня

- (ПВІ Українська Держава) Гетьману України Начальником Генерального Штабу подано меморандум про броньові частини Української армії.

 

19 квітня

- (ПВІ Українська Держава) із залізничного відділу другого генерал-квартирмейстерства виділено Управління автоброньових частин Української армії. Основні задачі: управління автомобільними і броньовими частинами Української армії, технічне керівництво виготовленням нової і відновленням пошкодженої бойової техніки, спостереження за використанням автомобільних і броньових частин в Діючій армії, постачання їх автомобільним та броньовим майном, керівництво формуванням броньових частин, підготовка спеціалістів.

 

1 травня

- (ПРІ Польща) 1-й польський танковий полк повністю укомплектований і готовий до бойових дій. До жовтня 1919 року полком командував французький полковник Жуль Маре.

 

1 червня

- (ПРІ Польща) перші підрозділи 1-о польського танкового полку прибули в м. Лодзь. В період 1919-1920 рр. польська армія знаходилася на четвертому місці за кількістю танків після Франції, Великобританії, США. Всього поляки мали 120 танків “Renault FT-17” і “Mk V”.

 

1 серпня

- (ПРІ Румунія) сформований 1-й танковий полк (Regimentul 1 Care de Lupta) Румунської королівської армії.

 

 

 

1920 рік

9 лютого

- (ПВІ Великобританія, Данія, Італія, Нідерланди, Норвегія, США, Франція, Швеція, Японія, представники Білого Руху) укладено Паризький договір, за яким російським підданим, які були змушені покинути територію Росії, надано право створити на архіпелазі Шпіцберген власну Російську державу. В разі неспроможності росіян заснувати свою державу, права власності над архіпелагом надавалися Норвегії.

 

червень

- (ПВІ Українська Держава) на базі залізничних майстерень у Києві створено ремонтну базу броньових частин (бронепоїзди, бронеавтомобілі, танки) для Центральної групи військ. До кінця року танкоремонтну майстерню перенесено на лівий берег до Дарниці.

 

4 червня

- (ПРІ держави Антанти-Угорщина) укладено Тріанонський договір, за яким Підкарпатська Русь і Словаччина передані Чехословаччині.

 

11 червня

- (ПВІ Українська Держава) в Сполучених Штатах Америки закуплено 52 одиниці танка М1917 (варіант французького танку “Renault FT-17”) без озброєння. Озброєння для танків закуплене окремо. Цього дня судно з танками вийшло з Нью-Йоркського порту.

 

12 липня

- (ПВІ Українська Держава) судно з танками прибуло в Одесу. Озброєння встановлене в майстернях управління робіт Одеського порту. (До 1921 року майстерні використовувалися як ремонтна база броньових частин Південного напрямку. В 1921 році шляхом об’єднання чотирьох підприємств: Адміралтейства “РОПІТ”, заводу Белліно-Фендеріха, заводу Гена і майстерень управління робіт Одеського порту, утворене акціонерне підприємство “Перший судноремонтний завод”. Підприємство утворювалося для виконання державних, в першу чергу військових, замовлень. Державі належало 40 відсотків акцій підприємства.)

 

19 липня

- (ПВІ Українська Держава) сформовані п’ять автоброньових загонів (Одеса, Львів, Житомир, Харків, Київ). Кожен загін мав свій окремий штат і свою окрему організацію.

 

вересень

- (ПВІ Українська Держава) до Львова передислоковані два танкові дивізіони (у кожному по 2 гарматних танки “Рено ФТ-17” і по 3 кулеметних танки “Рено ФТ-17”) з Києва. До жовтня танки Київського і Львівського загонів брали участь в боях з польськими часинами.

 

20 вересня

- (ПВІ Українська Держава) на базі депо на Вулецькій вулиці у Львові створено ремонтну базу броньових частин (бронепоїзди, бронеавтомобілі, танки) військ Південно-Західного напрямку.

 

18 листопада

- (ПВІ Українська Держава) Одеський автоброньовий загін залізницею передислокований до Харкова. В Харкові сформовано Зведений автоброньовий загін з гарматних (3 одиниці) і кулеметних (6 одиниць) панцирників та двох автоброньових загонів: Одеського та Харківського.

 

27-30 листопада

- (ПВІ Українська Держава) Зведений Харківський автоброньовий загін вступає в бій з РПАУ Віталія Примакова.

 

- (ПВІ Українська Держава) для автоброньових частин для військ Північно-Східного напрямку, як ремонтну базу, визначено Харківський паровозобудівний завод. Як базовий для ремонту бронепоїздів, визначений Луганський паровозобудівний завод “Російського товариства машинобудівних заводів Гартмана”.

 

15 грудня

- (ПВІ Українська Держава) диктаторські повноваження Гетьмана України Павла Скоропадського скасовано. Утворено Раду Національної безпеки та оборони. До РНБО ввійшли Гетьман України, Прем’єр-Міністр, Голова Сейму, Міністр оборони і Начальник Штабу Гетьмана (Генерального штабу). Оголошено про завершення бойових дій на території Української Держави і про перехід Збройних Сил України на мирний стан.

 

 

 

1921 рік

січень-травень

- (ПВІ Українська Держава) проводиться ліквідація фронтових і армійських управлінь. Управління фронтів і армій отримують статус на ступінь нижче, провадиться демобілізація рядового і унтер-офіцерського складу піхотних і кавалерійських дивізій, артилерійських бригад і полків, мобілізовані судна роззброюються і повертаються в торговий флот. В Військовому відомстві для узагальнення досвіду Великої війни 1914-1918 років і Національно-Визвольної війни 1918-1920 років утворений науково-історичний відділ.

 

- (ПВІ Україна-Чехословаччина) початок перемовин між урядами Української Держави і Чехословаччини про проведення плебісциту в Підкарпатській Русі. Перемовини йшли з великими перервами і перемінним успіхом до травня 1922 року.

 

січень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) Львівська ремонтна база броньових частин передана військовим відомством у відання Львівського магістрату і переформована в акціонерне товариство “Львівські Трамвайні вагоноремонтні майстерні”, що спеціалізується як ремонтне підприємство автомобільної і тракторної техніки, рухомого складу залізниці, львівського електричного трамваю, тощо. Підприємство “Львівські Трамвайні вагоноремонтні майстерні” стає українським філіалом фірми “Oesterreichische Waffenfabriks-Gesellschaft” (Товариство Австрійська збройова фабрика – майбутня “Штайр-Даймлер-Пух”), яка викупила в Львівського магістрату 45 відсотків акцій цього підприємства.

 

- (ПВІ Українська Держава) Підприємство “Львівські Трамвайні вагоноремонтні майстерні” виділяє цех для виробництва мотоциклів – майбутній “Львівський мотоциклетний завод”.

 

січень-лютий

- (ПВІ Українська Держава) ремонтні майстерні в Дарниці передані військовим відомством у власність Києва. На базі Київської ремонтної бази броньових частин в Дарниці засноване акціонерне товариство “Дарницький механічний завод”. Основний напрямок – випуск сільськогосподарських машин і техніки, для військового відомства проводиться ремонт бронепоїздів і бронеавтомобілів.

 

лютий-грудень

- (ПВІ Українська Держава) з 31 січня 1921 року в Галичині і в Катеринославській губернії проводиться експеримент по введенню в обіг демереджевих грошей. З жовтня 1921 року експеримент поширено на Київську, Харківську, Волинську губернію і Поліську округу.

 

21 лютого

- (ПВІ Українська Держава) В зв’язку з закінченням бойових дій і для поліпшення керівництва броньових сил армії Української Держави на фронтах вводяться посади Інспекторів броньових частин. При Генеральному Штабові створене Управління Інспектора броньових частин. В зв’язку з цим, Управління автоброньових частин було перетворене в Броньовий відділ Військово-інженерного управління Генерального штабу Збройних Сил Української Держави.

 

12 березня

- (ПВІ Українська Держава) наказом Гетьмана України утворено Київський, Західний, Східний і Південний військові округи.

В Київський ВО входить територія Київської губернії, західна частина Чернігівської губернії, включно з Ніжином, західна частина Полтавської губернії, включно з Прилуками, Лубнами і Кременчуком, східна частина Волинської губернії, включно з Житомиром, Української Держави. Командування і штаб – в місті Київ.

В Західний ВО входили території Західноукраїнської області Української Держави: Галичина, Буковина і Східне Закарпаття (Гуцульська Республіка) та Поліська округа, Холмська, західна частина Волинської, Подільська губерній Української Держави. Командування і штаб – в місті Львів.

В Східний ВО ввійшли Харківська, східна частина Чернігівської, східна частина Полтавської, Київська, Катеринославська губернії УД. Командування і штаб – в місті Харків.

В Південний ВО ввійшли Катеринославська і Херсонська губернії, Таврійська округа, Крим, Бессарабія. Командування і штаб – в місті Катеринослав.

 

8 квітня

- (ПВІ Українська Держава) Введено в дію штат автоброньового загону. День народження танкових військ Української армії.

 

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра оборони (військового міністра) автоброньовий загін складається з танкового і панцирного дивізіонів, автотранспортної роти, ремонтної роти, взводу зв’язку, саперного взводу, інших підрозділів бойового і тилового забезпечення. Дивізіон включає два ескадрони по три бойові одиниці. Танковий дивізіон має гарматний ескадрон з трьох гарматних танків “Рено ФТ-17” і кулеметний ескадрон з трьох кулеметних танків “Рено ФТ-17”. Панцирний дивізіон має два панцирних ескадрони, в кожному по одному гарматному панцирнику і два кулеметних. Всього близько 1400 осіб. Автоброньовий загін в адміністративному значенні прирівнюється до піхотного полку.

 

червень-серпень

- (ПВІ Українська Держава) на полігонах в Одесі, Житомирі і Києві проведена низка навчань з використанням танків і бронемашин. По результатам навчань в серпні Броньовим відділом Військово-інженерного управління ГШ видані “Рекомендації по бойовому застосуванню автоброньових частин” та “Інструкція по бойовому застосуванню танків”.

 

червень-жовтень

- (ПВІ Українська Держава) перехід Української армії на мирний стан. Піхотні дивізії скорочуються до бригад, кінні корпуси переходять на штат мирного часу. Провадиться бойове навчання автоброньових частин разом з піхотними бригадами. Автоброньові загони в Одесі, Львові, Житомирі, Харкові, Києві зводяться в два автоброньові полки в Харкові і Львові та окремий автоброньовий загін в Києві.

 

червень

- (ПВІ Українська Держава) в Київському ВО на південь від Житомира на Городищенському полігоні проведені дослідні навчання на тему: “Піхотний батальйон в обороні.” Відпрацьовувалася атака танкового дивізіону на піхотний батальйон в польовому фортифікованому районі. На полігоні під Києвом відбулися дослідні навчання на тему: “Посилений піхотний батальйон в обороні.” Відпрацьовувалися питання наступу піхотного полку на оборону піхотного батальйону, посиленого артилерійською батареєю, танковим дивізіоном. В липні і серпні навчання на тему “Піхотний батальйон в обороні” відбулися в Південному ВО на полігоні під Одесою. Посилення батальйону відпрацьовувалося в різних варіантах: від артилерійської батареї до танкового ескадрону і дивізіону.

 

30 червня

- (ПВІ Українська Держава) Радою Національної безпеки і оборони з 2 січня по 30 червня проведені засідання по прийняттю Військової Доктрини Української Держави. В червні в основному узгоджено основні положення і 30 червня прийнято Військову Доктрину Української Держави.

Основні засади Військової Доктрини:

1. Збройні Сили Української Держави комплектуються на основі Закону про загальний військовий обов’язок.

2. Українська Держава створена українською нацією для захисту права українців на вільне життя, свободу, вільний труд і володіння результатами своєї праці, як від зовнішньої агресії, так і від спроб окремих громадян всередині країни. Для захисту від зазіхань зовнішнього ворога створені Збройні Сили Української Держави. Для захисту прав і свобод всередині країни від зазіхань держави створені підрозділи і частини Територіальної Армії Оборони України, яка є складовою частиною Збройних Сил Української Держави, і правоохоронні органи, які входять до Служби Безпеки України, міністерства внутрішніх справ і міністерства юстиції від зазіхань окремих громадян.

3. Українська Держава намагається уникнути застосування сили у відносинах з сусідніми країнами і вирішувати суперечки, що виникають, дипломатичними засобами. Після завершення Великої війни в Європі і розвалу Російської імперії і та закінчення Громадянської війн на її просторах, Українська Держава відмовляється від територіальних претензій до сусідніх країн за умови дотримання прав і свобод українців, які проживають на теренах сусідніх країн.

4. Українська Держава не зазіхає на територію сусідніх країн. Вести конкурентну боротьбу за своє місце у світі український уряд вважає можливим тільки і виключно економічними методами.

5. В разі початку війни з якоюсь сусідньою країною, на першому етапі бойових дій Українська Держава вестиме стратегічну оборону. Після переведення економіки на воєнний стан і насичення війська озброєнням в достатній кількості, можливий перехід до стратегічного наступу.

6. Ведення стратегічної оборони передбачає знищення бойової техніки і живої сили противника, а не боротьбу за рубежі і території. Тобто, тактика спрямована на знищення військ ворога, а не захват чи утримання території. Тактика оборони і знищення військ противника передбачає розвиток для Сухопутних військ артилерії та піхотного озброєння з одночасним насиченням машинами і механізмами інженерних частин і підрозділів, для Повітряних сил випереджаючий розвиток винищувальної і дальньої бомбардувальної авіації. Танки і бронетехніка використовується в якості допоміжного засобу для проведення контратак і контрударів.

7. Згідно Військової Доктрини Збройні Сили України поділяються на Сухопутні війська, як найбільш чисельний вид, Повітряні сили і Військовий флот.

Для використання людських і економічних ресурсів країни в інтересах оборони територія Української Держави поділяється на військові округи: Київський, Західний, Східний і Південний.

Сухопутні війська складаються з піхоти і артилерії. Кіннота є їздячою піхотою, різновид драгунів, вона виконує другорядну роль і в стратегічному плані не розглядається. Основна оперативна одиниця – армійський корпус. АК складається з двох-трьох піхотних дивізій. В склад армійського корпусу вводиться кінна дивізія або бригада. Основна задача кінноти – завдати контрудар з глибини по противнику, який прорвався крізь оборону піхотних полків першого ешелону. Для вирішення питань оборони, в склад піхотної дивізії вводиться артилерійський полк. Піхотна дивізія складається з трьох піхотних і одного артилерійського полків. Кожен піхотний полк в своєму складі має три піхотних батальйони і полкову артилерійську батарею. Дивізійний артилерійський полк складається з трьох гаубичних – двох легких і одного важкого – артилерійських дивізіонів. Артилерійські дивізіони мають на озброєнні 105-мм легкі гаубиці і 150-мм важкі гаубиці. Полкова артилерійська батарея має на озброєнні 76,2-мм гармати зразка 1902 року. Піхотний батальйон складається з трьох піхотних і кулеметної рот. Кулеметна рота озброєна станковими кулеметами “максим” або “віккерс”. Піхотна рота складається з трьох піхотних і одного кулеметного взводів. Кулеметний взвод піхотної роти озброєний легкими (ручними) кулеметами “льюіс”.

8. Розвиток піхоти буде відбуватися у напрямку її механізації (таким терміном у 20-30 роки позначали озброєння піхотних підрозділів автоматичною і самозарядною зброєю) та моторизації (термін означав застосування транспорту для здійснення піхотними підрозділами маршів). Основним знаряддям для знищення бойової техніки і живої сили противника є артилерія. Розвиток артилерії буде проводитися в напрямку підвищення дальності і точності стрільби, розвитку артилерійських боєприпасів, інструментальної розвідки і приладів керування артилерійським вогнем. На даному етапі тактико-технічні характеристики піхотного і артилерійського озброєння відповідають вимогам сучасного бою.

9. Бойова підготовка піхоти ведеться з ухилом на зведення траншейної оборони. Тактика піхотного відділення і взводу будується навколо кулемета, як основної зброї для знищення живої сили противника на дальніх і середніх відстанях. Індивідуальна підготовка піхотинця включає і навики мінно-вибухової справи.

 

11 серпня

- (ПРІ Польща) 1-й танковий полк розформований, його батальйони стали окремими. В Варшаві в цей же час створена Центральна танкова школа.

 

24 серпня

- (ПВІ Українська Держава) Затверджена “Тимчасова інструкція по бойовому застосуванню танків”. Перший Статут танкових військ Української армії.

 

- (ПВІ Українська Держава) в Харкові після відновлення пустили шість цехів ХПЗ. Заново збудований дослідний цех. Утворено акціонерне товариство “Паровозобудівне і механічне товариство” на основі перезаснованого “Російського паровозобудівного і механічного товариства”. Основне підприємство – Харківський паровозобудівний завод. В акціонерне товариство ввійшов і майбутній Крюківський вагонобудівний завод в Кременчуку (збудований в 1923 році на базі Крюківських головних вагонних майстерень Харківсько-Миколаївської залізниці).

 

остання декада жовтня

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра оборони автоброньові загони в Одесі, Львові, Житомирі, Харкові, Києві розформовуються. Особовий склад і матеріальна частина йде на формування двох автоброньових (танкових) полків в Харкові і Львові та Окремого автоброньового загону в Києві. Автоброньовий полк складається з танкового і панцирного батальйонів та підрозділів бойового і тилового забезпечення. Окремий автоброньовий загін складається з двох танкових і двох панцирних рот та підрозділів забезпечення.

 

2 листопада

- (ПВІ Українська Держава) в газеті Міністерства Оборони “Український військовий вісник” опубліковано умови конкурсу на проект танка супроводу піхоти для Української армії. Переміг проект танка вагою 10 тонн, озброєний 37-мм гарматою французької фірми “Гочкіс” і 7,5-мм кулеметом “Hotchkiss Mle 1914”. Побудову в 1922 році двох машин за цим проектом почав, але не закінчив Дарницький механічний завод (заснований на базі Київської танкоремонтної майстерні).

 

28 листопада

- (ПВІ Українська Держава) автоброньові частини зведені в Танковий корпус (аналогічно британському Tank Corps). Танковий корпус чисто адміністративна одиниця, призначена для формування, підготовки, забезпечення танкових частин, вироблення принципів їхнього бойового застосування.

 

листопад-грудень

- (ПВІ Українська Держава) дослідний цех Харківського паровозобудівного заводу після випуску двадцяти одиниць скопійованого танка “Рено” припинив випуск танків. В складі технічної контори (так називався відділ головного інженера) створена група по конструюванню танків та артилерійських тракторів (тягачів). На базі танку “Рено” група почала розробку свого проекту “танку супроводу піхоти”.

 

 

 

1922 рік

січень-вересень

- (ПВІ Українська Держава) зі складу автоброньових полків виводяться бронеавтомобілі і передаються в кінні бригади.

 

- (ПВІ Українська Держава) АТ “Дарницький механічний завод” отримало замовлення від Військового відомства на побудову двох танків. Для цього будується дослідний цех. Броня, озброєння, двигуни мають бути закуплені на інших підприємствах України. В технічній конторі організовується група з шести осіб, яка займається танковим проектом.

 

- (ПВІ Українська Держава) автоброньові полки перейменовані в танкові полки в складі двох батальйонів –  кадрового і кадрованого. В кадровані батальйони передається танкова техніка, яка не підлягає середньому ремонту. В полках сформовані учбові загони (батальйони).

 

- (ПВІ Українська Держава) реорганізація Генерального штабу Збройних Сил (Штабу Гетьмана) і Міністерства оборони (Військового відомства) Української Держави. В МО утворено Управління військової промисловості. На Управління військової промисловості покладено обов’язок систематизувати роботу по проектуванню бойової техніки, танків зокрема. Для цього при Управлінні військової промисловості організовується танкове конструкторське бюро, підпорядковане танковому відділу.

 

- (ПВІ Українська Держава) в ЗСУ склалася критична ситуація з танковим озброєнням. Відсутність запасних частин і боєприпасів до гармат до наявних танків типу “Renault FT-17” і “MKV” робить їх небоєздатними.

 

січень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) на базі акціонерного товариства “Львівські Трамвайні вагоноремонтні майстерні” Львівським магістратом засновано АТ “Львівський авторемонтний завод” з залученням німецьких фірм “Maschinenfabrik Augsburg-Nurnberg AG” і “Friedrich Krupp AG”. АТ “Львівські трамвайні вагоноремонтні майстерні” входить в АТ “Львівський авторемонтний завод”, як самостійний підрозділ. В рівних долях акції Акціонерного товариства “Львівський авторемонтний завод” належать Львівському магістрату, фірмам “Oesterreichische Waffenfabriks-Gesellschaft”. “Maschinenfabrik Augsburg-Nurnberg AG” і “Friedrich Krupp AG”. Керівництво товариства залучає до конструкторської роботи інженерів-конструкторів з фірми “Bayerische Motoren Werke AG” для розробки власних гальм для рухомого кладу залізниць і трамваїв, та двигунів для мотоциклів (для Львівського мотоциклетного заводу). Основний напрям діяльності – ремонт рухомого складу залізниці, вантажних автомобілів, трамваїв. Для цього інженери, які працювали на заводі, пройшли навчання в Європі (Велика Британія, Німеччина) і США.

 

січень

- (ПВІ Українська Держава) реорганізація Військового відомства і Штаба Гетьмана. Утворюються Міністерство оборони, підпорядковане уряду і Генеральний штаб, підпорядкований Гетьману. В Міністерстві оборони організуються управління: Повітряних Сил, артилерійське управління, бойової підготовки піхоти (Сухопутних військ), військово-інженерне, управління зв’язку, управління військової промисловості (управління військово-технічного постачання), управління постачання, управління кадрів і профільні відділи.

 

9-24 січня

- (ПВІ Українська Держава) реорганізація Військового відомства і Штаба Гетьмана. Утворюються Міністерство оборони, підпорядковане уряду і Генеральний штаб, підпорядкований Гетьману. В Міністерстві оборони організуються управління: Повітряних Сил, артилерійське управління, бойової підготовки піхоти (Сухопутних військ), військово-інженерне, управління зв’язку, управління військової промисловості (управління військово-технічного постачання), управління постачання, управління кадрів і профільні відділи.

 

29-31 січня

- (ПВІ Українська Держава) в управління бойової підготовки Сухопутних військ передано меморандум командування Танкового корпусу про розділення танків і панцирників, як виду озброєння, з огляду на різні задачі, що ними виконуються, і виділення танкових підрозділів в окремий вид Сухопутних військ.

 

лютий-травень

- (ПВІ Українська Держава) в військових округах пройшли навчання на тему “Дії посиленого танками і панцирниками піхотного батальйону в обороні і наступі. Проведення контратаки піхотою при підтримці танків і панцирників.”

 

22 травня

- (ПВІ Українська Держава-Чехословаччина) укладена угода між урядами УД і ЧСР про проведення плебісциту в Підкарпатській Русі про приналежність УД чи ЧСР. Плебісцит призначений на 1927 рік. Для населення Підкарпатської Русі вводиться особливий порядок переміщення через кордон Української Держави.

 

червень

- (ПВІ Українська Держава) дослідний цех “Дарницького механічного заводу” припинив побудову двох танків. Готовність машин сягала 80-90 відсотків, було відсутнє озброєння, частина броні. В подальшому машини використовувалися, як дослідні шасі. Позитивним в проекті було те, що для цих машин використовували потужні авіаційні двигуни БМВ. Були відпрацьовані компоновка танка, розміщення екіпажу, елементи трансмісії, ходової частини.

 

2 червня

- (ПВІ Українська Держава) в газеті “Український військовий вісник” опубліковані умови нового конкурсу на проект танка супроводу кавалерії – “маневреного танка”.

 

2-6 червня

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра Оборони в склад кінних бригад вводиться автоброньовий ескадрон, панцирники з автоброньових полків передаються в кінні бригади. Автоброньові полки перейменовуються в танкові.

 

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра Оборони танковий полк має складатися з двох танкових батальйонів по чотири роти в кожному, ремонтно-відновлювального батальйону, підрозділів забезпечення; автоброньовий ескадрон кінних бригад включає один гарматний бронеавтомобіль (панцерник) і два кулеметних панцирника.

 

липень-серпень

- (ПВІ Українська Держава) танковий відділ Управління військової промисловості розглянув проекти танків супроводу кавалерії. Всі проекти відхилені в зв’язку з відсутністю ясного розуміння ролі танків в майбутній війні. На Броньовий відділ Військово-інженерного управління ГШ покладено завдання розробки теоретичних засад застосування танків.

 

14 липня

- (ПВІ Українська Держава) Дарницький механічний завод почав розробку нового танку супроводу піхоти. За зразок був взятий “Renault FT-17”. Основне озброєння: гірська 76-мм гармата заводу “Арсенал”. Відмінність від французької машини: менша вага (6,5 тонн проти 7), змішане гарматно-кулеметне озброєння, авіаційний двигун потужністю 100 к.с., змінена ходова частина.

 

серпень

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра Оборони вводиться нова організація танкового полку. В танкових полках формуються учбові батальйони, другий танковий батальйон стає кадрованим.

 

1 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) з 1 жовтня 1922 року демереджеві гроші на місцевому рівні вводяться в обіг на всій території Української Держави.

 

грудень

- (ПВІ Українська Держава) дослідний цех “Дарницького механічного заводу” почав побудову танку супроводу піхоти за власним проектом.

 

 

 

1923 рік

січень

- (ПВІ Українська Держава) з грудня 1922 року проведені засідання РНБО, присвячені спробі здійснити в листопаді 1922 року заколот на Сході України; рішенням РНБО в зв’язку із такою спробою Військову Доктрину уточнено і доповнено пунктом про благонадійність військовослужбовців.

 

11 січня

- (ПРІ Франція-Німеччина) окупація Руру франко-бельгійськими військами. Криза в Німеччині.

 

лютий

- (ПВІ Українська Держава-Німеччина) Уряд Української Держави безоплатно передав громадським і робітничим організаціям Руру продовольства для робітників і їхніх сімей на суму 100 тисяч золотих гривень. Початок широкої економічної співпраці німецьких і українських підприємців і промисловців. В Україні будуються німецькими промисловими групами підприємства в основному військового значення.

 

16 лютого

- (ПВІ Польща) танковий полк сформований заново в Тарнуві злиттям окремих танкових батальйонів і Центральної танкової школи.

 

травень-жовтень

- (ПВІ Українська Держава) в військових округах проведені навчання на тему “Оборона піхотного батальйону на головній смузі оборони дивізії” і “Контрудар піхотного батальйону по противнику, який прорвав головну смугу оборони дивізії”.

 

травень

- (ПВІ Українська Держава) РНБО з січня провели низку засідань в зв’язку з прийняттям Декларації про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік, було уточнено і доповнено Військову Доктрину Української Держави.

Зокрема, визначено СРСР як найвірогіднішого ворога, який буде намагатися силою повернути Україну до комуністичної Російської імперії.

Тобто, вирішувати починати війну чи ні, буде керівництво СРСР. Керівництво Української Держави буде змушене тільки реагувати на дії радянських вождів.

Звідси випливає висновок, що найімовірніший ворог – Радянська Росія – матиме стратегічну ініціативу. Стратегічна ініціатива – це здатність нав’язати свою волю супротивнику та паралізувати його спроби протидіяти досягненню поставлених завдань. Захоплення та утримання стратегічної ініціативи – це рішучі дії військ, які примушують супротивника пристосовуватися до цих дій. Простіше кажучи, захоплення стратегічної ініціативи – це раптовий напад.

Керівництво СРСР скористається найменшою можливістю розпочати війну і до початку бойових дій з радянськими військами Збройним Силам Української Держави потрібно бути готовими постійно. Створюється ситуація, коли Радянський Союз починає, а ЗСУД реагують. Тобто, керівництво СРСР вибиратиме час початку війни, задіяні сили і спосіб дії проти Української Держави.

Те, що радянські полководці матимуть стратегічну ініціативу має наслідком наявність ініціативи радянських командирів в оперативній і тактичній ланці. Для компенсації цієї надзвичайно важливої переваги радянських військ над ЗСУД необхідно командирам українських військ тактичної ланки (до дивізії включно) надати максимально можливу самостійність у своїх діях і перевагу у вогневій потузі над радянськими військами.

Рішенням РНБО в склад піхотного батальйону вводиться артилерійська батарея. Піхотний полк замість артилерійської батареї отримує артилерійський дивізіон. Піхотна дивізія – артилерійський полк в складі трьох гаубичних дивізіонів і одного гарматного дивізіону. Армійський корпус отримує артилерійську бригаду в складі трьох гаубичних і двох гарматних дивізіонів.

Кількість вогневих засобів в дивізіоні визначається в 24 одиниці в бойових підрозділах кадрових військ і в 18 одиниць в територіальних військах, навчальних частинах і полках артилерії Резерву Верховного командування.

Зазначено, що Артилерії РГК для дальнього вогневого ураження резервів, штабів, складів і вузлів зв’язку необхідно мати дальність понад 30 кілометрів. Щоб стріляти на таку відстань, необхідний пріоритетний розвиток авіаційної і артилерійської інструментальної розвідки.

 

- (ПВІ Українська Держава) у фірми “Hanomag” українським урядом закуплений трактор моделі WD50 потужністю 50 к.с., для роботи в шляховому будівництві, горній промисловості та лісовому господарстві. Для його виробництва проведений тендер, який виграв Харківський паровозобудівний завод.

 

4 травня

- (ПВІ Українська Держава) перший дослідний танк “Дарницького механічного заводу” залишив дослідну майстерню. Танк отримав індекс Т-22 – “танк 1922 року”. Танк проходив випробування до 1927 року. Всього випущено 3 прототипи Т-22. Серія склала 27 одиниць.

 

8 травня

- (ПВІ Українська Держава) рішенням уряду відповідно до “Закону про учбові військові центри” виділена територія під центральні полігони Західного і Південного військових округів. Наказом Міністра Оборони утворені командування Яворівського і Широколанівського полігонів.

 

11 травня

- (ПВІ Українська Держава) АТ “Львівський авторемонтний завод” перейменований на АТ “Промислове об’єднання Львівський завод транспортного машинобудування – ПО ЛЗТМ”. Цей день вважається датою заснування акціонерного товариства “Промислове об’єднання Львівський завод важкого транспортного машинобудування”.

 

липень

- (ПВІ Українська Держава) Заводські випробування танка Т-22 “Дарницького механічного заводу” тривали до грудня 1923 року. Після завершення випробувань з урахуванням зауважень завод випустив ще два танка для військових випробувань.

 

21 серпня

- (ПВІ Українська Держава) оприлюднені Укази (Грамоти) Гетьмана України Павла Скоропадського про заснування в краях (губерніях) державних машинно-тракторних станцій, про мінімальний розмір оплати праці найманих сезонних робітників у сільському господарстві, про пільговий податок для господарств, які використовують роботу машин, про заснування сільськогосподарських шкіл (курсів, училищ) професіонально-технічного навчання. Ці укази (грамоти) в найближчі два роки спричинили спад попиту на сезонних робітників, пришвидшили впровадження машин в сільськогосподарське виробництво і дали приток сільської робочої сили в міста та сприяли підвищенню технічної освіти сільського населення.

 

листопад-грудень

- (ПВІ Українська Держава) за результатами навчань ГШ зробив висновок, що на даному етапі розвитку територіальні піхотні дивізії здатні тримати стійку оборону проти стрілецьких з’єднань РСЧА і не допустити прориву кінноти в оперативний і стратегічний тил.

 

8 листопада

- (ПВІ Українська Держава) у фірми Форд українським урядом для МТС закуплено 5000 тракторів “Fordson” по ціні “собівартість мінус 50 доларів” за умови складання їх в Україні. Складання мав проводити Харківський паровозобудівний завод (АТ “Паровозобудівне і механічне товариство”). Будується тракторний цех, де організовується складальне відділення тракторів Форда. Протягом місяця передбачається збирати 100-120 тракторів. Крім того, ХПЗ готується до випуску потужних промислових гусеничних тракторів. В якості прототипу вибраний гусеничний трактор фірми “Hanomag” моделі WD50 потужністю 50 к.с., який добре зарекомендував себе на будівництві. Трактор отримує назву Т-50 “Слобожанин”.

 

7 грудня

- (ПВІ Українська Держава) АТ “Львівські Трамвайні вагоноремонтні майстерні” відділяється від австрійської фірми “Oesterreichische Waffenfabriks-Gesellschaft” і стає самостійним автобудівним підприємством.

 

 

 

1924 рік

січень

- (ПВІ Українська Держава) з грудня 1923 року проведені засідання РНБО, присвячені спробі здійснити в листопаді 1923 року заколот на Сході України. Військову Доктрину уточнено і доповнено пунктами про повноваження Служби Безпеки України, Міністерства внутрішніх справ, органів військової контррозвідки і місцевих органів влади.

 

- (ПРІ Радянський Союз) створена стратегічна кіннота, як окремий рід військ. Стратегічна кіннота призначалася для розвитку стратегічного прориву, це перші кроки по реалізації ідеї стратегічного наступу в глибину оборони противника. Ніяких оборонних дій стратегічна кіннота вести не могла, це засіб розвитку прориву.

 

- (ПВІ Українська Держава) в газеті “Український військовий вісник” опубліковані умови другого конкурсу на проект піхотного танка для ЗСУ.

 

січень-грудень

- (ПРІ Австрія) завод “Oesterreichische Waffenfabriks-Gesellschaft” перейменований в “Steyr Werke AG”.

 

- (ПВІ Українська Держава) технічна контора “Львівського заводу транспортного машинобудування” отримала замовлення від металургійних заводів Півдня України на розробку і випуск промислових тракторів-бульдозерів для роботи на шлакових відвалах.

 

- (ПВІ Українська Держава) АТ “ПО ЛЗТМ” починає підготовку до випуску тракторів-бульдозерів. Основна продукція – дорожні, будівельні і транспортні машини для роботи в умовах Крайньої Півночі (для Республіки Грумант) та для розробки кар’єрів та горнорудних робіт.

 

лютий

- (ПВІ Українська Держава) в штабах військових округів проведені ігри на картах на тему: “Прорив противником головної смуги оборони і контрудар піхотної дивізії другого ешелону армійського корпусу, посиленої танками і бронемашинами”.

 

березень

- (ПВІ Українська Держава) рішенням зборів акціонерів “Дарницького механічного заводу” вирішено розпочати новий вид діяльності – ремонт рухомого складу залізниць. В майбутньому планується розпочати випуск власних вагонів і платформ. Ремонтні цехи бронетехніки і дослідний цех до кінця року мають бути перенесені на новий майданчик в Броварах.

 

квітень

- (ПВІ Українська Держава) після значний доробок (в основному, двигуна, роботу якого переведено з бензину на гас) перший прототип трактора Т-50 “Слобожанин” вийшов на заводські випробування. На заводі почалася підготовка до конвеєрного випуску трактора Т-50. Всього з 1924 по 1931 рік випущено близько чотирьох тисяч цих тракторів, основна їхня кількість працювала в будівельній промисловості Республіки Грумант (понад три тисячі машин – модель Т-50П “Полярний варіант”, оснащена закритою кабіною з обігрівачем ) та на лісових розробках в Карпатах і на Чернігівщині. Частина (менше ста одиниць) використовувалася в армії в якості тягачів артилерійських систем великого калібру, танкових транспортерів і в якості дослідних установок самохідної артилерії.

 

29 травня

- (ПВІ Українська Держава) АТ “Львівські Трамвайні вагоноремонтні майстерні” перейменований на АТ “Промислове об’єднання Львівський автомобільний завод – ПО ЛАЗ”. В об’єднання, серед інших підприємств, входить і “Львівський автобусний завод”.

 

серпень

- (ПВІ Українська Держава) танковий відділ Управління військової промисловості розглянув подані на конкурс проекти піхотних танків. Всі проекти відхилені в зв’язку з застарілими вимогами до танка супроводу піхоти.

 

вересень

- (ПВІ Українська Держава) на майданчику “Дарницького механічного заводу” почалося переобладнання цехів під ремонт вагонів і платформ. Загальна протяжність залізничної колії сягає 4500 м, загальна технологічна площа заводу 52 гектари. Поряд з заводом виділяється майданчик під ковальсько-пресовий і складальний цехи та допоміжні підрозділи.

 

листопад

- (ПВІ Українська Держава) дослідний цех “Дарницького механічного заводу” розпочав свою роботу на новому майданчику в Броварах.

 

 

 

1925 рік

січень

- (ПВІ Українська Держава) дослідний цех “Дарницького механічного заводу” в Броварах почав побудову танку супроводу піхоти за власним проектом. Заводські випробування тривали до травня 1923 року. Після завершення випробувань з урахуванням зауважень завод випустив ще два танка для військових випробувань.

 

січень-травень

- (ПВІ Українська Держава) адміністративно-територіальна реформа. Замість губерній утворюються землі. В останню неділю травня відбуваються вибори очільників земель (губернаторів).

 

- (ПВІ Українська Держава) технічна контора “Дарницького механічного заводу” зробила замовлення технічній конторі “Львівського заводу транспортного машинобудування” на розробку і випуск установочної партії трансмісій для піхотного танка вагою 25-30 тонн.

 

- (ПВІ Українська Держава) технічна контора “Львівського заводу транспортного машинобудування” почала на розробку і випуск установочної партії трансмісій для піхотного танка вагою 25-30 тонн.

 

7 січня

- (ПВІ Республіка Грумант) Японія – остання з початкових учасників Паризького договору про Шпіцберген – здала ратифікаційні грамоти. Паризький договір про Шпіцберген набрав чинності. День заснування Республіки Грумант.

 

серпень

- (ПВІ Українська Держава) “Дарницький механічний завод” перейменований в “Дарницький вагонобудівний завод”. Назва “Дарницький механічний завод” зберігається за акціонерним товариством та за танкоремонтним заводом і дослідним цехом в Броварах.

 

осінь

- (ПРІ Радянський Союз) великі маневри Балтійського і Чорноморського флотів разом з крупними навчаннями у військових округах. Відбувалася репетиція війни і війни наступальної. Відпрацьовувався напад на держави Балтії, Польщу, Українську Державу і Туреччину. Війна за задумом “червоних маршàлів” має розвиватися таким чином: сухопутні війська СРСР вторгаються на територію країн Балтії і Української Держави і швидко просуваються в глибину. Для безпосереднього оперативного сприяння військам на узбережжя Естонії і Криму (можливо, Туреччини) висаджуються допоміжні десанти. Коли за жертв агресії вступляться країни Антанти, що призведе до появи на Чорному і Балтійському морях британського флоту, Балтійський і Чорноморський флоти росіян стають в глуху оборону. (Як це трапилося в час Східної війни 1954-55 рр.)

Маневри були завершальним етапом перевірки РСЧА. Вони виявили її технічну відсталість, слабкість економічної бази і невідповідність передбачуваним задачам. Було зрозуміло, що для здійснення такої грандіозної задачі потрібна грандіозна армія, озброєна великою кількістю сучасної першокласної техніки, а цим вимогам РСЧА поки не відповідала ні в якому разі. Потрібна була передова теорія ведення майбутньої війни, на основі якої буде розроблений конкретний план війни і оперативно-стратегічні плани фронтовий і армійських операцій. Потрібен новий командний склад – техніки війни, які на полі бою будуть втілювати в життя вказівки партійного і державного керівництва СРСР. І – найголовніше – потрібно було створити в країні таку економічну структуру, яка зможе “витягнути” навантаження нової затяжної світової війни і забезпечить збройні сили всім необхідним.

“Похід в Європу” відкладався на невизначений час.

 

листопад

- (ПВІ Українська Держава) в Східному і Західному ВО відбулися дві оперативно-стратегічні ігри на картах на тему: “Оборона в Поліссі і на Слобожанщині при раптовому ударі РСЧА”. 9-17 числа відпрацьовувалися дії в Поліссі, 19-28 числа – на землях Сіверщини і Слобожанщини.

 

 

 

1926 рік

січень-травень

- (ПВІ Українська Держава) для роботи в морських і річкових портах “Львівський завод транспортного машинобудування” почав випуск ковшових і вилочних навантажувачів.

 

лютий

- (ПВІ Українська Держава) в Західному ВО пройшли експериментальні навчання на тему “Марш піхотного полку на автомобільному транспорті”. В ході навчань піхотний полк перекинутий з Західного в Східний ВО і зайняв оборону. Навчання провадилися спеціально в зимових умовах для виявлення особливостей маршу в цей період. Всього задіяно піхотний полк повного складу розгорнутий на базі полку територіальної дивізії, 452 вантажних, спеціальних і легкових автомобіля.

 

квітень

- (ПВІ Українська Держава) на ХПЗ в групі проектування проводяться роботи по створенню тягача для корпусної артилерії і артилерії РГК на базі трактора Т-50. Управлінням озброєнь Сухопутних військ Міністерства оборони для позначення проектів військової техніки Харківського паровозобудівного заводу присвоюється індекс “А”.

 

- (ПВІ Українська Держава) Управлінням озброєнь СВ МО для позначення проектів військової техніки Дарницького механічного заводу присвоюється індекс “Б”.

 

травень-жовтень

- (ПВІ Українська Держава) в військових округах пройшли навчання із здійснення маршу піхотними полками автотранспортом. Полк територіальної дивізії отримував поповнення резервістами, озброєнням, автотранспортом і здійснював марш на 350-700 кілометрів в повному складі з одного військового округу і інший, де відразу займав оборону на шляху наступаючого противника.

 

травень

- (ПВІ Українська Держава) РНБО з січня проведені кілька засідань стосовно Великих маневрів РСЧА. На підсумковому засідання прийнято рішення про моторизацію і механізацію Сухопутних військ. У Військову Доктрину внесено відповідні зміни і доповнення.

В першу чергу вирішено перевести з кінної на механічну тягу артилерію. Для цього розробити гусеничні артилерійські трактори (тягачі) для корпусної і армійської артилерії і колісні автомобільні тягачі для дивізійної артилерії. Термін завершення повної моторизації артилерії приблизно десять років, не пізніше 1935 року.

Для підтримки дій піхотних (територіальних) дивізій в обороні в кожному військовому окрузі до кінця 1935 року має бути сформовано по три-п’ять танкових батальйонів. Такий великий термін – 10 років – формування танкових частин пов’язаний з відсутністю теоретичної бази використання бронетанкових частин і повним нерозумінням вищим військовим керівництвом країни призначення танків. В майбутньому передбачається, що кожна піхотна дивізія матиме власний танковий батальйон.

 

- (ПРІ Польща) в складі Технічного управління міністерства військових справ (MS Wojsk) створений відділ бронетанкової техніки з консультаційними функціями.

 

- (ПВІ Українська Держава) Управління Інспектора броньових частин і Броньовий відділ Військово-інженерного управління Генерального штабу ліквідовуються. В складі Міністерства оборони на їхній базі утворене Управління автомобільних і броньових частин (Автоброньове управління МО). На АБУ покладена задача розробки теоретичних засад застосування моторизованих військ, розробку статутів, організації з’єднань, частин і підрозділів, керівництво бойовим навчанням. В червні видана “Тимчасова інструкція по веденню бою танковими і моторизованими військами”. Вперше вжитий термін “танкові війська” і “моторизовані війська”.

 

червень

- (ПВІ Українська Держава) з технічної контори Броварського підприємства АТ “Дарницький механічний завод” виділяється конструкторська танкова група і засновується танкове конструкторське бюро. Проект танка Т-22 отримує індекс Б-22 і шифр “Бастіон”. Після трьох з лишнім років проектних і дослідницьких робіт машина кардинально відрізняється від першого зразка корпусом, ходовою частиною, двигуном.

 

- (ПВІ Українська Держава) РНБО прийняла “Класифікацію озброєння для танкових і моторизованих військ”, підготовлену Автоброньовим управлінням МО.

Розроблена організація танкового батальйону піхотної дивізії: три танкові роти по три танкових взводи з п’яти піхотних танків, ремонтна і автотранспортна роти, взвод зв’язку, медичний взвод.

В склад кінних дивізій вводиться танковий батальйон аналогічної організації, але озброєний “маневреними танками” – аналогом “кавалерійського” танку.

 

- (ПВІ Українська Держава) танковий відділ Управління військової промисловості на конкурсній основі видав технічним конторам ХПЗ і “Дарницького механічного заводу” специфікації на розробку “маневреного танка” для танкових підрозділів кінних дивізій.

 

2 червня

- (ПРІ Радянський Союз) командування РСЧА і керівництвом ГУВП ВРНГ прийнята 3-річна програма танкобудування. В основу міркувань про кількість і якість бойових машин, які потрібно створити, покладені розрахунки витрат, необхідних для прориву укріпленої оборони противника на ділянці 10 км силами двох дивізій з можливістю розвитку успіху на глибину 30 км і виходу на оперативний простір.

 

- (ПРІ Радянський Союз) виходить друком книга Володимира Тріандафілова “Размах операций совремённых армий”.

 

липень

- (ПВІ Українська Держава) в газеті “Український військовий вісник” опубліковані умови конкурсу на розробку “маневреного танка”.

 

серпень-вересень

- (ПВІ Українська Держава) вступила і дію перша черга “Дарницького вагонобудівного заводу”. Загальна потужність 1-ої черги 10000 вагонів, піввагонів, залізничних платформ і залізничних цистерн на рік, спеціальні транспортні засоби вантажопідйомністю від 63 до 400 тонн, металоконструкції для баштових кранів, екскаваторів, елеваторних кран-балок та інших видів техніки.

 

серпень

- (ПВІ Українська Держава) група інженерів “Дарницького механічного заводу” відряджається до Великої Британії для стажування на заводах “Віккерс-Армстронг”. Разом з офіцерами української армії вони були присутні на маневрах Британської армії 1926 року. На цих маневрах були представлені танкетки, середні танки, самохідні гармати, навіть зенітки, мостоукладчики і транспортери для піхоти. Британські інженери, як завжди, виявилися на висоті.

 

вересень-жовтень

- (ПВІ Українська Держава) на засіданні правління АТ “Паровозобудівне і механічне прийнято рішення створити на базі заводської групи по конструюванню танків та артилерійських тягачів танкове конструкторське бюро в складі технічної контори ХПЗ.

 

3 грудня

- (ПРІ СРСР Німеччина) підписано угоду про створення спільної танкової школи під Казанню.

 

 

 

1927 рік

травень

- (ПВІ Українська Держава) танкове КБ ХПЗ почало розробку “маневреного” танка під індексом А-18 – танк масою вісімнадцять тонн, шифр проекту “Адамант”. Оскільки конструктори ХПЗ не мали досвіду проектування танків, до проекту залучалися конструктори з інших фірм. В Харкові розроблялися трансмісія і ходова частина, корпус і башта розроблялися конструкторами, відрядженими з КБ Дарницького танкового заводу.

 

- (ПВІ Українська Держава) після усунення виявлених недоліків танк “Дарницького механічного заводу” Б-22 приймається на озброєння під індексом “середній танк Т-22” “Бастіон” для комплектування танкових батальйонів піхотних (територіальних) дивізій.

 

25 травня

- (ПВІ Українська Держава) після завершення військових і державних випробувань Автоброньове Управління МО рекомендує прийняти на озброєння танк Б-22 “Дарницького механічного заводу”.

 

- (ПВІ Українська Держава) танковий відділ Управління військової промисловості МО виводиться з підпорядкування Управління військової промисловості стає структурним підрозділом Автоброньового управління. Управління військової промисловості перейменовується в Управління озброєнь Міністерства оборони.

Науково-історичний відділ Міністерства оборони перетворений на Дослідний центр Міністерства оборони. Основний напрям роботи – узагальнення досвіду навчань і маневрів ЗСУД, дослідження в області нових озброєнь, рекомендації Уряду з питань оборони Української Держави.

 

29 травня

- (ПВІ Українська Держава-Чехословаччина) в Підкарпатській Русі проведено плебісцит про приналежність краю УД чи ЧСР. В підсумку 83 відсотки мешканців Закарпаття висловилися за входження Підкарпатської Русі в склад Української Держави.

 

29 червня

- (ПВІ Українська Держава-Чехословаччина) підписано угоду між Українською Державою і Чехословацькою Республікою про вихід Закарпаття зі складу ЧСР і приєднання його до Української Держави. Оскільки з’явився небезпечний прецедент, Українська Держава виступає гарантом територіальної цілісності Чехословацької Республіки.

 

28 липня

- (ПВІ Українська Держава) на засіданні правління АТ “Паровозобудівне і механічне товариство” прийнято рішення збудувати нове підприємство для випуску колісних і гусеничних тракторів сільськогосподарського призначення. Потужність підприємства 15-20 тисяч сільськогосподарських і 2-5 тисяч промислових гусеничних тракторів на рік.

 

серпень

- (ПВІ Українська Держава) Харківський технологічний інститут оголошує набір на два нових факультети: автотракторний і моторобудування. Одночасно при Харківському політехнічному і Харківському технологічному інститутах відкриваються професійно-технічні училища для навчання робітників на майбутньому ХТЗ.

 

16 серпня

- (ПВІ Українська Держава) відбулися вибори Президента Української Держави. Цього дня Президентом Української Держави став Сергій Олександрович Єфремов, лідер Української партії соціалістів-федералістів (утворилася в червні 1917 року з колишніх членів Української Демократично-радикальної партії і Товариства українських поступовців. В 1923 році з УПСФ вийшла частина членів і утворила Українську радикально-демократичну партію, яку очолив Олександр Лотоцький. До УРДП входили Максим Славінський, Олександр Шульгін).

 

30 серпня

- (ПВІ Українська Держава) відбулася передача державної влади від Гетьмана України Павла Скоропадського до Президента Української Держави Сергія Єфремова.

 

листопад-грудень

- (ПВІ Українська Держава) підряд на проектування і побудову Харківського тракторного заводу отримує проектна компанія з Детройту Albert Kahn Associates Incorporated, якою керував Альберт Кан, знаменитий американський інженер-архітектор. Вибір саме цієї фірми був зумовлений передусім новітньою методикою швидкісного поточно-конвеєрного виробництва архітектурно-будівельної проектної документації.

 

2-19 грудня

- (ПРІ Радянський Союз) в Москві пройшов XV з’їзд ВКП(б). З’їзд затвердив Директиви по першому п’ятирічному плану і прийняв план колективізації сільського господарства.

 

 

1928 рік

1 січня

- (ПРІ Радянський Союз) в РСЧА є наявними 45 танків “MKV”, 6 “MKA”, 28 “Renault FT-17” – всього 79 танків іноземного виробництва.

 

28 січня

- (ПРІ Українська Держава) в 15 кілометрах на схід від Харкова на магістралі південної залізниці біля роз’їзду Лосєве розпочато будівництво Харківського тракторного заводу.

 

29 травня

- (ПВІ Українська Держава) на засіданні правління АТ “Паровозобудівне і механічне товариство” обговорено питання з випуском трактора Т-50 “Слобожанин”. В зв’язку з недоліками, як конструкції машини, так і вад його серійного виробництва, прийнято рішення збудувати на ХПЗ цех з випуску гусеничних тракторів. В якості прототипу вибраний трактор фірми “Caterpillar Sixty”.

 

червень

- (ПВІ Українська Держава) на танкоремонтному підприємстві АТ “Дарницький механічний завод” в Броварах почато випуск танків Т-22. всього випущено 325 одиниць. Випуск тривав до 1932 року.

 

18 липня

- (ПРІ Радянський Союз) РВР прийняла за основу “Систему танко-, тракторо-, авто-, бронеозброєння РСЧА”, складену під керівництвом заступника начальника генштабу РСЧА В.К.Тріандафілова, яка діяла до кінця 30-х років.

 

30 липня

- (ПРІ Радянський Союз) РНК затвердив перший п’ятирічний план розвитку і реконструкції Збройних Сил СРСР на 1928-32 рр. Згідно цього плану до кінця п’ятирічки промисловість мала випустити 1075 танків. Крім цього, мали сформувати три нових танкових полки.

 

11 серпня

- (ПВІ Українська Держава) РНБО затвердила нову редакцію Військової Доктрини Української Держави. В ній СРСР не був вказаний, як найбільш ймовірний противник УД.

Скасовані навчання на дивізійному рівні і рівні військових округів. Положення ВД про моторизацію армії відхилено, але у військових округах створюється резерв автомобільного транспорту – в середньому на кожну територіальну дивізію по 1500 вантажних, спеціальних і легкових автомобілів. Всього в резерв виділено 38 000 автомобілів. Резерв має бути створений на протязі 24 місяців – до 1 вересня 1930 року.

 

17 серпня

- (ПВІ Українська Держава) Дослідний центр МО отримав завдання РНБО на розробку військової реформи, яка має відповідати європейським принципам будівництва Збройних Сил Української Держави.

 

1 вересня

- (ПВІ Українська Держава) з конвеєра Харківського тракторного заводу зійшов перший колісний трактор ХТЗ-15 потужністю 30 к.с.

 

жовтень

- (ПВІ Українська Держава) в танкове КБ ХПЗ приходить працювати техніком-креслярем Олександр Морозов.

 

листопад

- (ПВІ Українська Держава) в Києві на базі танкового полку сформований окремий танковий полк нової організації. Для перевірки теоретичних засад використання танкових військ сформовано в Західному ВО експериментальний танковий полк.

Полк складається з управління, лінійних танкового (три роти, дев’ять взводів по 5 танків), моторизованого піхотного (три роти по три взводи, 360 офіцерів і бійців, 18 станкових, 27 легких кулеметів), ремонтно-відновлювального батальйонів, учбової команди (учбової роти), артилерійської батареї, медсанроти, роти зв’язку, автотранспортної роти, інженерно-саперної роти, роти хімічного захисту. Всього 997 осіб особового складу, 50 танків Т-22, 8 76,2-мм гармат зразка 1902 року, 102 автомобіля, 56 мотоциклів, 12 артилерійських тракторів.

 

 

 

1929 рік

січень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) головним конструктором на АТ “Львівський автомобільний завод” запрошений Фердинанд Порше, який залишив фірму “Штайр-Даймлер-Пух”. Завод випускає малою серією розроблений Ф.Порше автомобіль “Austria 21/100PS” для вищого керівництва Української Держави. Серійне виробництво автомобіля мало початися в 1930 році.

 

березень

- (ПВІ Українська Держава) для проектування тракторного і моторного цехів ХПЗ залучена фірма Альберта Кана, яка зарекомендувала себе з найкращого боку при проектуванні ХТЗ. Проект був завершений в липні, а в серпні на майданчику майбутніх тракторного і моторного цехів почалися будівельні роботи.

 

- (ПВІ Українська Держава) до Великобританії на фірму Віккерс-Армстронг для навчання і набуття досвіду проектування танків відряджена група українських інженерів і конструкторів під керівництвом заступника начальника танкового КБ Управління військової промисловості Семена Олександровича Гінзбурга. В США на фірму Уолта Крісті для ознайомлення і навчання відряджено групу конструкторів і інженерів з ХПЗ.

 

квітень-травень

- (ПВІ Українська Держава) на випробувальному полігоні ХПЗ почалися заводські випробування танка Т-18 “Адамант”.

 

травень

- (ПВІ Українська Держава) РНБО проведено з січня кілька засідань, які стосуються прийнятої в СРСР першої п’ятирічної програми. На підсумковому засіданні на вимогу Голови Сейму Василя Вишиваного – Вільгельма фон Габсбурга – і Гетьмана України Павла Скоропадського прийнято рішення про приоритетний розвиток артилерії і бронетанкових військ. За наполягання Гетьмана України П.Скоропадського і Голови Сейму В.Габсбурга затверджене внесене Начальником Генерального Штабу ЗСУД положення про моторизацію Сухопутних військ. Відповідні зміни і доповнення внесені до Військової Доктрини УД.

За їхньою ж вимогою, зазначено, що захиститися від агресії стратегічною обороною можна, але неможливо виграти війну у противника, який переважає в кілька разів у живій силі і ресурсах. Для розгрому найбільш ймовірного супротивника – Радянського Союзу – потрібно проводити рішучий наступ з метою розгрому і знищення радянських військ. Для ведення рішучих наступальних дій необхідно мати рухомі війська, а піхота є малорухливою і з такими завданнями не впорається. Рішенням РНБО танкові підрозділи виокремлено в самостійний вид Сухопутних військ. Основна тактична одиниця танкових військ – танкова бригада. Штат і організація танкової бригади буде визначатися результатами навчань і маневрів. Зазначено, зокрема, що бригада являється меншим тактичним з’єднанням, ніж дивізія, але вона більш мобільна і придатна до рухомої оборони.

Крім танкових, ухвалено створити механізовані і моторизовані піхотні бригади, як рухомі піхотні з’єднання.

 

травень-серпень

- (ПВІ Українська Держава) танковим КБ ХПЗ проведена модернізація танка А-18 “Адамант”. В результаті нова машина отримала індекс А-24 “Авгур”.

 

червень-серпень

- (ПРІ Радянський Союз) створений Зведений дослідний механізований полк, яким командував Костянтин Броніславович Калиновський. Дослідний механізований полк має в своєму складі танковий батальйон 2-ротного складу, артилерійську батарею, автобронедивізіон і мотострілецький батальйон. Дослідний полк пройшов всебічні випробування в різноманітній учбово-бойовій обстановці, після чого був розформований.

 

17 червня

- (ПРІ Радянський Союз) РВР за пропозицією Тріандафілова приймає постанову, в якій мовиться: “Принимая во внимание, что новый вид оружия, каким являются бронесилы, недостаточно изучен как в смысле тактического его применения (для самостоятельного и совместно с пехотой и конницей), так и в смысле наиболее выгодный организационных форм, признать необходимым организовать в 1929-30 гг. опытную постоянную механизированную часть...

 

24 червня

- (ПВІ Українська Держава) урядом прийнято рішення на побудову шести стратегічних автострад: трьох з півночі на південь і трьох з заходу на схід.

 

10 серпня

- (ПВІ Українська Держава) на ХПЗ введений в дію дослідний цех. Після провалу спроб створити артилерійський тягач на базі трактора Т-50, за основу взяли шасі танка А-24. Проект отримав шифр “Агат”.

 

вересень

- (ПРІ Радянський Союз) на території Білоруського військового округу пройшли “Великі Бобруйські маневри”. На маневрах була присутня велика група керівних командирів штабу РСЧА. Вперше в історії РСЧА в маневрах приймав участь дослідний механізований полк. В ході маневрів танки Т-18 показали себе непогано. Машини майже в повному складі пройшли випробування, хоч і були дрібні несправності. Маневри слугували додатковим стимулом для модернізації танка, проведеного в 1929-30 роках.

 

25 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) наказом Гетьмана України № 00185/цт і Міністра Оборони № 00625/цт в Житомирі сформована 1-а танкова бригада, як тактичне танкове з’єднання. В складі бригади танковий полк з двох танкових батальйонів, мотопіхотний полк з двох мотопіхотних батальйонів, артилерійський дивізіон, автотранспортний батальйон з чотирьох автомобільних рот, підрозділи забезпечення. Рухомі з’єднання – танкові, механізовані і мотопіхотні бригади – мають спільну нумерацію, окрему від нумерації піхотних і кавалерійських з’єднань.

 

3 листопада

- (ПРІ Радянський Союз) у відповідності з постановою РВР СРСР від 03.11.1929 р. було створене Управління по Механізації і Моторизації РСЧА (УММ). УММ розпочало свою діяльність 11 листопада 1929 року. Воно було сформоване з автомобільного відділу Військово-технічного управління РСЧА. Відділу механічної тяги Артилерійського управління РСЧА і Інспекції Броньових Сил.

 

- (ПРІ Радянський Союз) виходить друком книга Володимира Тріандафілова “Характер операций современных армий

 

 

 

1930 рік

15 січня

- (ПВІ Українська Держава) в тракторному цеху ХПЗ почалися монтажні роботи. Перший дослідний трактор Т-65 “Слобожанин-65” з лігроїновим двигуном вийшов з дослідного цеху.

 

січень-травень

- (ПВІ Українська Держава) АТ “ПО ЛЗТМ” почав випуск рядних дизельних двигунів великої потужності для промислових тракторів. В подальшому модельний ряд цієї техніки постійно удосконалювався.

 

весна

- (ПРІ Радянський Союз) комісія під керівництвом І.А.Халебського і М.В.Барикова закупила в Великобританії і США танки. Серед них “Віккерс-6 тонн” і танк Джона Уолтера Крісті “М.1940” (Модель 1940 року)

 

- (ПВІ Українська Держава) РНБО проведено з січня кілька засідань, які стосуються розвитку в Українській Державі бронетанкових і механізованих військ. В складі Міністерства оборони утворене Управління танкових і механізованих військ. Танковий корпус (адміністративна одиниця) підпорядковано цьому управлінню.

 

- (ПВІ Українська Держава) наказом Гетьмана України № 009815/цт і Міністра Оборони № 00732/цт у Харкові сформована 2-а механізована бригада, як рухоме піхотне з’єднання. В складі бригади танковий батальйон, мотопіхотний полк з трьох мотопіхотних (піхота на автомобілях) батальйонів, автоброньовий дивізіон (гарматні і кулеметні панцирники), артилерійський дивізіон, автотранспортний батальйон з чотирьох автомобільних рот, підрозділи забезпечення.

 

29 квітня

- (ПВІ Українська Держава) моторний цех ХПЗ почав випуск лігроїнових двигунів для тракторів Т-50 і Т-65

 

травень

- (ПРІ Радянський Союз) 1-й дослідний механізований полк був розгорнутий в 1-у механізовану бригаду. На її укомплектування поступили нові танки МС-1. Склад бригади: танковий полк, моторизований полк, розвідувальний дивізіон, артилерійський дивізіон, спеціальні підрозділи. На озброєнні були 60 танків МС-1 (Т-18), 32 танкетки, 17 бронемашин, 264 автомобіля і 12 тракторів. З цього дня в РСЧА розгорнулося будівництво механізованих військ, основу яких мали скласти механізовані бригади.

 

15 травня

- (ПРІ Польща) наказом міністра оборони Польщі створені танкові війська.

 

19 травня

- (ПРІ Радянський Союз) постановою Президії Вищої Ради Народного Господарства (ВРНГ) СРСР при мобілізаційно-плановому управлінні (МПУ) було створене постійне інженерно-конструкторське бюро по танкам під керівництвом А.Адамса.

 

літо

- (ПВІ Українська Держава) Указом Гетьмана України П.Скоропадського на південь від Житомира за 1,5 кілометра від Південко-Західної залізниці створений Науково-дослідний і випробувальний полігон автобронетанкової техніки (НДіВПАБТ). Випробування техніки відбувалося одночасно з будівництвом житлового комплексу, випробувальних трас, артилерійської директриси і т.д. об’єктів.

 

12 червня

- (ПВІ Українська Держава) з конвеєра тракторного цеху ХПЗ зійшов перший серійний трактор Т-65 “Слобожанин-65” з лігроїновим двигуном. Третина машин випускалася в полярному варіанті для Республіки Грумант. Одночасно почалися роботи по вдосконаленню трактора – двигун, ходова частина, кабіна водія.

 

15 липня

- (ПРІ Радянський Союз) на базі Івано-Вознесенької піхотної школи ім. М.В.Фрунзе, яку перемістили в Орел, організували 1-у бронетанкову школу.

 

вересень

- (ПВІ Українська Держава) наказом Гетьмана України № 9815/цт і Міністра Оборони № 1134/цт у Львові кінна бригада переформована на 3-я моторизовану піхотну бригаду. Моторизована піхотна бригада є рухомим піхотним з’єднанням. В складі бригади мотопіхотний полк з трьох мотопіхотних батальйонів, артилерійський полк з двох дивізіонів, автоброньовий дивізіон, автотранспортний батальйон з п’яти автомобільних рот, підрозділи забезпечення.

 

3 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) Президент Української Держави Сергій Єфремов підписав Указ про націоналізацію компаній і акціонерних товариств, капіталізація яких перевищує сто тисяч гривень (тобто промислові підприємства з кількістю робітників, що перевищує десять осіб).

 

12 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) під Адміністрацією Президента збирається мітинг. Підрозділи МВС і СБУ відмовилися розганяти громадян, які у законний спосіб виражають свій протест. Спроба підрозділу Президентського полку розігнати громадян перетворилася на сутичку, що переросла в збройний конфлікт.

В Києві командуванням Київського корпусу Територіальної армії оборони України утворений тимчасовий комітет. Заарештований Президент Сергій Єфремов, весь уряд і депутати пропрезидентської більшості в Верховному Сеймі.

 

13 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) заворушення перекидається на всі землі (губернії) Української Держави. В деяких губернських містах – Вінниця, Чернігів, Житомир, Олександрівськ – поліцейські підрозділи відкривали вогонь по громадянам, що протестували на центральних майданах міст. Підрозділи Територіальної армії оборони України подавили спроби урядовців силою припинити мітинги.

 

14 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) в результаті громадського протесту і збройного конфлікту Президент Української Держави, більша частина Сейму, крайових (губернських) сеймів і виконавчих адміністрацій заарештовані. Влада в Українській Державі на період вирішення конфлікту переходить до Гетьмана України Павла Скоропадського.

 

20 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) Указ Гетьмана про проведення дострокових виборів у парламент і внесення доповнень і змін у Конституцію в зв’язку з подіями у країні.

 

23 листопада

- (ПРІ Польща) створено Командування броньових сил (Dowodztwo Broni Pancernej DBP) на правах управління міністерства військових справ. Основна задача – навчання танкістів.

 

24 грудня

- (ПРІ Радянський Союз)судно з двома танками Дж.У.Крісті М1940 покинуло Нью-Йорк.

 

 

 

1931 рік

- (ПРІ Радянський Союз) на заводі №8 ім. Калініна почався випуск легкої 37-мм протитанкової гармати зразка 1939 року 1-К. До кінця року здано 255 гармат.

 

22 лютого

- (ПРІ Радянський Союз) директивою народного комісара по воєнним і морським справам СРСР і РВР СРСР № 017127/цт від 22.02.1931 починається формування дослідної мехбригади.

 

весна

- (ПРІ Радянський Союз) В.К.Тріандафілов представив штабу РСЧА доповідь “Основні питання тактики та оперативного мистецтва у зв’язку з реконструкцією армії”. В доповіді у вигляді тез були викладені основні погляди на характер глибокого бою і операції.

 

- (ПВІ Українська Держава) українська військова делегація відвідала фірму Дж.У.Крісті з метою ознайомлення з його машинами.

 

4 квітня

- (ПРІ Радянський Союз) наказом РВР СРСР був створений 22-й науково-дослідний автобронетанковий полігон (НДАБП) Управління Механізації і Моторизації РСЧА (військова частина №68054)

 

4 травня

- (ПВІ Українська Держава) в Східному ВО проведені експериментальні навчання на тему: “Марш піхотної дивізії на автотранспорті”. На базі територіальної дивізії була розгорнута піхотна дивізія, яка отримала резервістів, належне озброєння та бойову техніку і здійснила марш з Східного ВО (вихідний пункт м. Білопілля) на Яворівський полігон Західного ВО. Піхотна дивізія складалася з трьох піхотних і артилерійського полків, розвідувального, інженерно-саперного, медично-санітарного батальйонів, роти зв’язку, авторемонтної роти, роти хімічного захисту та інших підрозділів, мала 10815 офіцерів і солдатів, 144 гармати і гаубиці, 162 станкових і 540 легких кулеметів. Було задіяно автотранспортний полк, всього 1413 автомобілів різного призначення.

 

18 травня

- (ПВІ Українська Держава) у Дж.У.Крісті закуплені з технічною документацією два танка М1940 від яких відмовилися поляки.

 

червень

- (ПРІ Радянський Союз) початок виготовлення танка Т-26 (Віккерс-6 тонн) на Ленінградському заводі “Більшовик”.

 

2 червня

- (ПВІ Українська Держава) на базі двох факультетів Харківського технологічного інституту – автотракторного і моторобудування засновується новий навчальний і науково-дослідний заклад: Харківський автотракторний і моторний інститут. Він стає базовим для підготовки кадрів для автотракторної промисловості Української Держави і одночасно є основним центром конструювання карбюраторних і дизельних двигунів для наземного транспорту.

 

15 червня

- (ПВІ Українська Держава) танковий цех ХПЗ випустив першу установчу партію танків А-24 “Авгур”. Після випуску ста тридцяти машин випуск цієї моделі маневреного танку припинили на початку 1933 року.

 

липень

- (ПВІ Українська Держава) рішенням акціонерів АТ “Дарницький механічний завод” прийнято рішення про серійне виробництво бронетанкової техніки. Для цього Київською міською радою виділяється близько 55 гектарів земельної площі, прилеглої до підприємства “Дарницький вагонобудівний завод”. Начальником танкового конструкторського бюро “Дарницького вагонобудівного заводу” запрошений заступник начальника танкового Конструкторського Бюро Автоброньового управління Генерального штабу ЗСУД Гінзбург Семен Олександрович. Акціонерне товариство отримує назву “Акціонерне Товариство Промислове Об’єднання Київських механічних заводів”

 

8 липня

- (ПРІ Польща) танковий полк перейменований на 1-й бронетанковий полк, на базі 2-о танкового батальйону і 2-ї бронеавтомобільної групи сформований 2-й бронетанковий полк.

 

14 липня

- (ПРІ Польща) прийнята на озброєння танкетка “ТК зразка 1931 року” (ТК-3).

 

1 серпня

- (ПРІ Радянський Союз) Рада Труда і Оборони СРСР прийняла “Велику танкову програму”. В ній говорилося, що досягнення в царині танкобудування (ріст виробництва танків 170 од. в 1930 р., поява нових зразків БТТ) створили міцні передумови для докорінної зміни загальної оперативно-тактичної доктрини по застосуванню танків і поставили вимогу рішучих організаційних змін автобронетанкових військ в бік створення вищих механізованих з’єднань, здатних самостійно вирішувати задачі як на полі бою, так і на всій оперативній глибині сучасного бойового фронту. Нова швидкохідна матеріальна частина створила передумови до розробки теорії глибокого бою і операції. За планами, в переший же рік мали дати армії 10 тисяч машин. Цією ж постановою була створена комісія для розробки організації автобронетанкових військ (АБТВ).

 

7 серпня

- (ПРІ Польща) в Модліні сформований 3-й бронетанковий полк

 

осінь

- (ПВІ Українська Держава) Центральний Науково-дослідний і випробувальний полігон автобронетанкової техніки почав випробування танка У.Дж. Крісті М1940. Разом з цим зразком випробувалися танки і тягачі інших фірм.

 

жовтень

- (ПРІ Радянський Союз) в Ленінграді виготовлений прототип самохідної гармати на шасі танка Т-26. В чотиригранній рубці встановлена на тумбі полкова гармата зразка 1927 року.

 

17 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) з конвеєра ХТЗ зійшов перший промисловий трактор ХТЗ-5 потужністю 52 к.с.

 

листопад

- (ПВІ Радянський Союз) початок серійного виробництва на Коломенському паровозобудівному заводі танків серії БТ. До 7 листопада спеціально для параду на Красній площі випустили 3 танки БТ-2. Всього до березня 1933 року було випущено 208 танків БТ-2 в гарматно-кулеметному і 412 в кулеметному варіантах.

 

- (ПВІ Українська Держава) танкове КБ ХПЗ почало проектування середнього танка на основі досвіду роботи на заводах Віккерс-Армстронг і танка Vickers Medium Mark I/Mark II. Танк отримав індекс А-31: “середній танк 1931 року”, шифр проекту “Аркебуза”. В дослідному цеху побудовано три екземпляри машини. В квітні 1932 року дослідні екземпляри відправлені на НДіВПАБТ для проведення військових випробувань, які завершилися в вересні цього року. Танк випробування не витримав. Окремим пунктом в протоколі випробувань відмічена необхідність озброєння перспективної машини “...не менше половини від загальної кількості танків цього типу тридюймовою гарматою без зміни конструкції башти”.

 

 

 

1932 рік

січень

- (ПВІ Українська Держава) РНБО проведено з грудня 1931 року низку засідань присвячених колгоспному будівництву в СРСР. Визнано, що російськими комуністами прийнято рішення про геноцид українських селян на Кубані, в Поволжі та Північному Казахстані. Прийнято рішення про допомогу повсталим з боку УД в збройному спротиву колективізації.

За результатами навчань і маневрів визнано, що в тактичному плані організація танкового полку є недоцільною, затверджено організацію танкової бригади: три танкових батальйони, механізований батальйон, артилерійський дивізіон, автомобільний батальйон в складі двох автотранспортних і ремонтно-відновлювальної рот, моторизована розвідувальна рота, моторизована інженерно-саперна рота, рота зв’язку, медично-санітарна рота.

В навчальних центрах військових округів сформовані учбові танкові батальйони.

 

26 січня

- (ПВІ Українська Держава) службам військової, політичної і дипломатичної розвідки поставлена задача відслідкування ситуації з колгоспним будівництвом в СРСР.

 

лютий-травень

- (ПВІ Українська Держава) на конкурсній основі для розробки проекту на новий середній танк двом конструкторським бюро: танковому КБ АТ ПО “Київські механічні заводи” і Конструкторському Бюро бронетанкової техніки Управління військової промисловості МО Управлінням озброєнь ГШ передана специфікація нової машини, основними вимогами якого були: бойова маса до 20 тонн, посилене бронювання і гарматно-кулеметне озброєння в трьох баштах. Броня танка мала витримувати влучання осколків шестидюймових гармат і бронебійних куль 13-мм калібру. Озброєння передбачалося гарматою калібром 57 міліметрів з довжиною ствола 40 калібрів і початковою швидкістю бронебійного снаряда в 550 м/сек., та три кулемета нормального калібру. В танкове КБ “Дарницького механічного заводу” в Броварах після закінчення Військової академії по спеціальності “Військові гусеничні машини” прийшов працювати інженером-конструктором Жозеф Якович Котін.

 

- (ПВІ Українська Держава) в травні танкове виробництво АТ ПО “Київські механічні заводи” в Броварах припиняє випуск танків Т-22. На майданчику “Дарницького вагонобудівного заводу” АТ ПО “Київські механічні заводи” закінчено спорудження цехів танкового виробництва. Монтаж обладнання має бути закінчений до кінця 1932 року.

 

лютий

- (ПВІ Радянський Союз) в Воронезькому ВО на базі 45 сд 04.02.1932 управління дивізії переформовано в управління 45 МК. Бригади корпусу формувалися на базі стрілецьких полків дивізії. До 15.02.1932 р. перехід частин на нові штати був завершений.

 

9 лютого

- (ПВІ Українська Держава) група конструкторів Харківського АТ і МІ розробила дизельний двигун для промислового трактора Т-65 потужністю 85 к.с., який надійно працював на суміші автолу з гасом, і легко заводився в 30-градусний мороз. Моторний цех ХПЗ почав підготовку до випуску дизельних двигунів.

 

весна

- (ПВІ Українська Держава) Управлінням озброєнь Сухопутних військ МО оголошений закритий конкурс на 76,2-мм танкову гармату. Специфікації на розробку гармати надіслані артилерійським конструкторським бюро в Києві, Чернігові, Севастополі. Основна вимога: на відстані 1000 метрів бронебійний снаряд має пробивати 60-мм броню під кутом 30 градусів до нормалі.

 

- (ПВІ Українська Держава) танкове КБ ХПЗ почало розробку нового проекту на базі документації на танк Дж.У.Крісті М1940. Танк отримав індекс А-32, шифр проекту “Арбалет”. Після тривалого обговорення було вирішено від колісно-гусеничного рушія відмовитися і робити чисто гусеничну машину. Бойова маса танка мала становити 15 тонн, броня протикульова 15-22 мм., двигун карбюраторний потужністю 400 к.с., для озброєння танка передбачається установка 47-мм танкової гармати Севастопільського Морського артилерійського КБ і 7,7-мм кулемет “Гочкіс”. Дослідна партія танків Т-31 була використана для відпрацювання ходової частини нової машини. Найбільш оптимальною була визнана підвіска типу Крісті.

 

березень

- (ПРІ Радянський Союз) в 1931 році конструкторами заводу №8 ім. Калініна була проведена модернізація гармати 1-К: на лафет накладений 45-мм ствол. В березні легка 45-мм протитанкова гармата зразка 1932 року 19-К прийнята на озброєння РСЧА.

 

11 березня

- (ПВІ Радянський Союз) РВР СРСР прийняла рішення сформувати в 1932 році два перших механізованих корпуси (МК), виділивши для їхнього створення по одній стрілецькій дивізії із Ленінградського і Воронезького ВО. В ЛВО з травня по вересень на базі 11 сд формується 11 МК. Восени 1932 р. на базі 11 сд був сформований 11 МК, на озброєння якого поступили 11 танків БТ-2, ще 14 машин отримав 45 МК в Воронезькому ВО.

 

20 квітня

- (ПРІ Радянський Союз) начальник штабу РСЧА О.І.Єгоров на РВР СРСР зачитав доповідь “Тактика и оперативное искусство РККА на новом этапе”. В ній йшла мова про несподіваний напад на противника, який не закінчив мобілізацію і до відбиття вторгнення не готовий. Повний злам ворожого фронту за одну добу і ривок груп вторгнення на 80-100 км в глибину ворожої землі в перший же день війни.

 

травень

- (ПВІ Радянський Союз) почалося масове формування окремих механізованих бригад. 2-а була створена в Воронезькому ВО, 3-я, 4-а, 5-а були сформовані в Білоруському ВО.

 

10 травня

- (ПВІ Українська Держава) в артилерійських конструкторських бюро з залученням фахівців Німеччини, Швеції, Чехословаччини почалася розробка протитанкових гармат калібром 37 і 47 міліметрів.

 

13 травня

- (ПРІ Радянський Союз) на підставі постанови РТО СРСР, наказом РВР СРСР № 039 від 13.05.1932 р. в Москві на базі факультету механізації і моторизації Військово-технічної академії ім. Ф.Е.Дзержинського і Московського автотракторного інституту імені М.В.Ломоносова заснована Військова академія механізації і моторизації РККА ім. Й.В.Сталіна. Було створено чотири факультети: командний, експлуатаційний, конструкторський і промисловий. Формування академії закінчилося 1 жовтня 1932 року.

 

20 червня

- (ПВІ Українська Держава) з конвеєра тракторного цеху ХПЗ зійшов перший дизельний трактор загального призначання Т-85.

 

- (ПВІ Українська Держава) тракторний цех ХПЗ на базі трактора Т-85 почав випуск артилерійського трактора (тягача) АТС-85. Шифр проекту “Аметист”.

 

липень

- (ПВІ Українська Держава) танковим КБ АТ ПО “Київські механічні заводи” запропонований проект середнього танка Б-28 “Буйвіл” з однією гарматною і двома кулеметними баштами. Двигун карбюраторний, потужністю 400 к.с., екіпаж складався з семи осіб: командир, навідник і заряджаючий в тримісній башті, двоє кулеметників в кулеметних баштах, механік-водій і радист в відділенні управління. Групу по проектуванню нового танка очолив Жозеф Котін.

 

серпень

- (ПВІ Українська Держава) після закінчення Харківського автотракторного і моторного інституту в технічну контору інженером-конструктором “Дарницького вагонобудівного заводу” АТ ПО “Київські механічні заводи” направлений Микола Леонідович Духов. В складі конструкторської групи приймав участь в конструюванні баштових кранів, масового виробництва сільськогосподарських тракторів, пристосувань для конвеєрного ремонту тракторів і вантажних автомобілів. До 1936 року пройшов шлях від рядового конструктора-технолога до заступника головного конструктора заводу.

 

26 жовтня

- (ПРІ Радянський Союз) наказом наркома важкого машинобудування Г.Орджонікідзе був створений Трест спеціального машинобудування (Спецмаштрест) в складі Ленінградського заводу ім.. Ворошилова (колишній завод “Большевик”), заводу “Красный Октябрь“, 2-го заводу ВАТО в Москві і Коломенського паровозобудівного заводу ім.. Комінтерну. Перед керівництвом тресту було поставлене завдання не тільки забезпечити випуск танків, які знаходяться у виробництві, але й провести дослідно-конструкторські роботи по створенню нових, більш досконалих бойових машин.

 

грудень

- (ПВІ Українська Держава) РНБО проведено низку засідань з питань бронетанкового озброєння ЗСУД. Визнано, що промисловість СРСР освоїла масовий випуск танків і на основі теоретичних розробок почалося практичне відпрацювання концепції “глибокої операції”. Це виявляється в тому, що радянські військові теоретики піднялися на вищий щабель розуміння ведення маневреної війни, а саме: танки потрібно збирати в потужні ударні угрупування і використовувати їх для ведення самостійних бойових дій на велику глибину у відриві від основних сил. Основним засобом проведення “глибокої операції” є ударна армія. В теоретичних розробках радянських полководців ударні армії мали в своєму складі значну кількість піхоти і артилерії і ударний кулак – один-два механізованих корпуси по 500 танків для удару вглибину оборони противника. Для втілення теорії в життя в РСЧА почалося масове створення танкових бригад і механізованих корпусів.

На Дослідний центр Міністерства Оборони покладене завдання розробки нових форм і способів ведення бойових дій в умовах масованого застосування противником танків.

В царині організації танкових і механізованих військ визнано необхідним мати танкові батальйони для супроводу піхотних з’єднань в наступі і надання їм стійкості в обороні, крім того, танкові бригади для самостійних дій для контрударів і контрнаступу.

 

 

 

1933 рік

січень

- (ПВІ Українська Держава) перший прототип середнього танку Б-28 “Буйвіл” ПО “Київські механічні заводи” вийшов на заводські випробування. Маса перевищувала задану і складала 25 тонн. В березні вийшов на заводські випробування другий прототип з новою коробкою передач і дизельним двигуном тієї ж потужності. Всього збудовано шість одиниць, з них три прототипи.

 

- (ПВІ Українська Держава) РНБО проведено низку засідань присвячених заворушенням на Кубані та в Білорусі.

 

- (ПРІ Польща) докорінна реорганізація бронетанкових військ. Замість бронетанкових полків створені 6 танко-бронеавтомобільних батальйонів. Учбовий центр бронетанкових військ перейменований в танко-бронетанковий учбовий центр і переведений з Варшави в Модлін.

 

січень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) Міністерство економіки Республіки Грумант зробило замовлення АТ “Львівський завод транспортного машинобудування” на промислові трактори з бульдозерними відвалами і рихлителями масою 35-50 тонн для роботи в умовах Крайньої Півночі. Технічна контора заводу почала розробку і підготовку до випуску установочної партії промислових тракторів масою 35-50 тонн.

 

лютий

- (ПРІ Радянський Союз) штабом РСЧА у війська розіслані, як офіційне керівництво, “Временные указания по организации глубокого боя”.

 

березень

- (ПВІ Радянський Союз) на Коломенському паровозобудівному заводі почався випуск танка БТ-5. Всього до кінця 1934 року, коли завод повністю перейшов на випуск БТ-7, випустили 1884 машини.

 

травень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) по одному екземпляру танків А-32 і Б-28 направлені в Фінляндію для проведення випробувань в умовах лісисто-болотної місцевості і полярної тундри.

 

- (ПВІ Українська Держава) Управлінням бойової підготовки МО у війська направлена “Тимчасова інструкція по веденню оборонного бою в умовах масового застосування танків”.

 

травень

- (ПВІ Українська Держава) РНБО прийнято рішення про допомогу повсталим на Кубані.

 

- (ПРІ Радянський Союз) початок виробництва в Ленінграді на заводі “Красный путиловец” танка Т-28. Річний випуск встановлений на рівні 50 машин на рік. За 1933 рік випущено тільки 30 одиниць.

 

- (ПВІ Українська Держава) за ініціативою головного інженера ХТЗ організована спеціальна конструкторська група по артилерійським тягачам і транспортерам. Управлінням озброєнь Генерального штабу Харківському тракторному заводу для проектів військової техніки присвоєно індекс “Д”.

 

- (ПВІ Українська Держава) дослідний цех ХПЗ випустив три екземпляри танка А-32. Для проведення військових випробувань танки відправлені на НДіВПАБТ. Оскільки гарматне озброєння ще не було готове, танки випустили з кулеметними баштами. На танки встановлювався танковий варіант авіаційного карбюраторного двигуна Мелітопольського моторного заводу – ліцензійного мотору “Ліберті”.

 

15 червня

- (ПРІ Польща) дослідні майстерні виготовили прототип танкетки, названої “легкий швидкохідний танк зразка 1933 року”, опісля – TKS. Відмінність від ТК-3, в основному, в більшій товщині броні.

 

1 липня

- (ПРІ Німеччина) управління озброєнь сповістило фірму “Крупп” про плани розміщення замовлення на 150 “малих тракторів” першої серії з виконанням до 25 травня 1934 року. Друга серія в 50 одиниць мала розподілятися між іншими чотирма фірмами: “Даймлер-Бенц”. “МАН”, “Хеншель”, “Грузонверк”.

 

11 серпня

- (ПРІ Радянський Союз) на озброєння прийнятий важкий танк прориву Т-35. Дослідне виробництво здійснювалося на ленінградському заводі “Большевик”. Випустили два екземпляри.

 

- (ПВІ Радянський Союз) Серійне виробництво Т-35 розпочалося в 1934 році на Коломенському паровозобудівному заводі.

 

вересень

- (ПРІ Польща) перша партія TKS поступила у війська.

 

- (ПВІ Радянський Союз) Кубанське повстання придушене. Успішне застосування радянським каральними військами танків Т-26 і бронемашин проти повстанців. В Білорусі каральні війська придушували повстання без застосування бронетехніки.

 

листопад

- (ПРІ Німеччина) на базі 3-о автомобільного батальйону створена перша танкова частина – моторизоване учбове командування в Цоссені.

 

грудень

- (ПВІ Українська Держава) на ХТЗ почалося опрацювання швидкохідного артилерійського легкого тягача для буксирування причепів масою до 6 тонн, з вантажем на платформі до 2 тонн, з дизельним двигуном і широким використанням автомобільних і тракторних агрегатів. Транспортер-тягач призначався для дивізійної артилерії.

 

- (ПРІ Радянський Союз) конструкторське бюро заводу №185 ім. Кірова в Ленінграді почало проектування артилерійського танку АТ-1.

 

 

 

1934 рік

січень-травень

- (ПВІ Українська Держава) АТ “ПО ЛЗТМ” почав випуск крупногабаритних гідравлічних пресів.

 

січень

-(ПРІ Німеччина) управлінням озброєнь Вермахту організований конкурс на розробку танку B.W Bataillonsfuhrerwagen (машина “командирів батальйонів”). Технічні вимоги становили: маса до 18 тонн, озброєння з 75-мм гармати в башті, яка обертається, максимальна швидкість не менше 40 км/год.

 

- (ПРІ Радянський Союз) в ході навчань Ленінградського ВО, якими командував Тухачевський, були задіяні 15 танків Т-28 першої серії. В ході навчань були відпрацьовані питання постачання механізованих частин пальним авіацією. Хоч транспортної авіації не вистачало, в цілому була підтверджена правильність цієї ідеї.

 

- (ПВІ Радянський Союз) з початку року Коломенський завод перейшов на випуск танка БТ-7 з одночасним випуском БТ-5. До кінця року випуск БТ-5 був закінчений. Всього до кінця 1940 року, коли випуск БТ-7 припинили, завод побудував 5328 танків БТ-7, 156 БТ-7А (з 76,2-мм гарматою) і 779 БТ-7М (з дизельним двигуном)

 

26 січня-10 лютого

- (ПРІ Радянський Союз) в Москві пройшов XVII з’їзд ВКП(б) – “з’їзд переможців”. З’їзд затвердив другу п’ятирічну програму розвитку народного господарства СРСР на 1933-1937 рр.

 

лютий

-(ПРІ Німеччина) управлінням озброєнь Вермахту організований конкурс на розробку танку Z.W Zugfuhrerwagen (машина “командирів рот”). Технічні вимоги становили: маса до 10 тонн, озброєння з 37-мм гармати в башті, яка обертається, максимальна швидкість не менше 40 км/год.

 

22 лютого

- (ПРІ Польща) танкетка TKS офіційно поставлена на серійне виробництво.

 

травень

- (ПРІ Радянський Союз) в МВО на базі частин 1-ї механізованої бригади ім. Калиновського і 50-ї сд формується 5 МК.

 

- (ПВІ Українська Держава) танкове КБ ХПЗ почало опрацювання варіантів установки в башту танка А-32 76,2-мм гармати. Ескізний проект башти з 76,2-мм гарматою був готовий в вересні.

 

травень-листопад

- (ПВІ Українська Держава) середній танк Б-28 “Буйвіл” ПО “Київські механічні заводи” в кількості десяти одиниць вийшов на військові випробування. Остаточний варіант відрізнявся від початкового проекту. Було збільшено товщину лобового і бортових бронелистів, башта шестигранної форми була зібрана з вертикальних катаних бронелистів, зварених між собою. Озброєння танка становила 76,2-мм танкова гармата з довжиною ствола 40 калібрів і два 13,2-мм кулемета в двох кулеметних баштах і зенітним кулеметом на гарматній башті. Двигун карбюраторний, потужністю 500 к.с., Мелітопольського моторного заводу.

 

літо

- (ПВІ Українська Держава) дослідний цех ХПЗ випустив установчу партію танків А-32 в кількості тридцяти одиниць. Для танка створили нову тримісну башту з 57-мм танковою гарматою (модернізація 6-фунтової британської танкової гармати). З Державним Арсеналом (м. Чернігів) укладено договір про проектування і виготовлення 76,2-мм танкової гармати, яка більш придатна для боротьби з піхотою (має потужний осколково-фугасний снаряд).

 

червень-листопад

- (ПВІ Українська Держава) наказом Гетьмана України сформовані в Західному 4-а (Брест-Литовський), в Східному 5-а (Луганськ) танкові і в Південному військових округах 6-а (Вінниця) механізована бригади. В Південному ВО сформована 7-а (Сімферопіль) танкова і 8-а (Керч) механізована бригади.

 

- (ПВІ Українська Держава) десять танків А-32 пройшли випробування пробігом в 1800 кілометрів: від Харкова до Карпат і назад. Заборонялося йти шосейними дорогами, колона рухалася тільки путівцями.

 

липень

(ПРІ Німеччина) на озброєння Вермахту прийнятий танк Pz.Kpfw.I.

 

серпень

- (ПРІ Радянський Союз) в ЛВО на базі частин 11 МК формується 7 МК. Управління 11 МК з однією ТБр передислоковано на Далекий Схід. В МВО формується 5 МК.

 

- (ПРІ Польща) вийшов на випробування перший екземпляр танка 7TP (“Віккерс Е”). Перший в світовому танкобудуванні серійний танк з дизельним двигуном.

 

жовтень

- (ПРІ Австрія) фірми “Аустро-Даймлер-Пухверке” і “Штайр Верке АГ” об’єднуються і утворюють фірму “Steyr Daimler Puch AG” завод перейменований в “Steyr Werke AG”.

 

22 листопада

- (ПРІ Радянський Союз) згідно постанови ЦВК і РНК СРСР про народний комісаріат оборони (НКО) від 22.11.1934 р. і наказу НКО №067 від 22.11.1934 р. Управління механізації і моторизації РСЧА перейменовується в Автобронетанкове управління РСЧА (АБТУ РСЧА).

 

грудень

- (ПВІ Українська Держава) ХТЗ випустив установчу партію (30 одиниць) нових артилерійських тягачів, які отримали індекс АТ-Л, шифр проекту “Дон”.

 

 

 

1935 рік

- (ПРІ Німеччина) Еріх фон Манштейн в листі до генерала фон Бока описав ідею створення машин “штурмової артилерії” для безпосередньої підтримки атаки піхотних підрозділів.

 

- (ПРІ Польща) танко-бронеавтомобільні батальйони перейменовані в бронетанкові. Сформовані нові батальйони: 7-й бронетанковий в Гродно, 8-й бронетанковий в Бидгощі, кадрований 9-й бронетанковий в Любліні, кадрований 10-й бронетанковий в Лодзі.

 

січень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) на АТ “ПО ЛЗТМ” починає працювати група німецьких інженерів, яка займається конструюванням важких (понад 20 тонн) промислових тракторів для гірничої і металургійної промисловості.

 

березень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) дослідне танкове виробництво АТ ПО “Київські механічні заводи” в Броварах до кінця року випустила установчу партію середнього танку Б-28 “Буйвіл” в кількості тридцяти одиниць для військових і державних випробувань.

 

квітень

- (ПРІ Радянський Союз) в ЛВО почалися випробування “артилерійського танка” АТ-1 – самохідної гармати на базі танка Т-26, виготовленого заводом №185 ім. Кірова (М.Ленінград).

 

27 квітня

- (ПРІ Румунія) початок комплексної десятилітньої програми переозброєння армії: найважливіша задача – придбання бронетехніки, покладено початок румунським мотопіхотним військам – планувалося сформувати одну бригаду в доповнення до традиційних родів військ.

 

травень-серпень

- (ПВІ Українська Держава) ХТЗ почав серійний випуск артилерійських тягачів АТ-Л. З серпня місячний випуск становив 120-140 одиниць. Всього випущено до грудня 1938 року 3125 одиниць.

 

- (ПВІ Українська Держава) конструкторське бюро ХПЗ по тягачам розробило проект важкого артилерійського тягача для транспортування важких артсистем масою понад 12 тонн. Шифр проекту “Анкер”. Особливістю його був новий танковий дизель Мелітопольського моторного заводу з блоком циліндрів з алюмінієвого сплаву.

 

- (ПВІ Українська Держава) танковим КБ ХПЗ розроблений проект установки на танк А-32 танкового дизеля Мелітопольського моторного заводу з блоком циліндрів з алюмінієвого сплаву. Два танки з дизельним двигуном були відправлені на НДіВПАБТ. Зауваження військової комісії: “Моторно-трансмісійне відділення займає більше половини внутрішнього об’єму танка”.

 

- (ПВІ Українська Держава) танк А-32 ХПЗ (бойова маса 13,8 тонн, екіпаж 4 особи, озброєний 57-мм танковою гарматою і одним 7,92-мм кулеметом, броня 15-22 мм., карбюраторний двигун потужністю 400 к.с., швидкість максимальна 52 км/год., запас ходу 350 км) під індексом Т-32 прийнятий на озброєння танкових бригад. З серпня випуск танка становив 60-80 одиниць на місяць.

 

- (ПВІ Українська Держава) конструкторське бюро ХПЗ по дизельним двигунам під керівництвом Костянтина Федоровича Челпана почало розробку власного проекту танкового дизеля з блоком циліндрів з алюмінієвого сплаву. Вимогою головного конструктора танкового КБ Івана Никаноровича Олексієнка новий двигун повинен був мати такі габарити, щоб розміщуватися поперек корпусу танка. За основу взятий двотактний турбопоршневий дизель Юнкерса “Jumo 205”.

 

травень-листопад

- (ПВІ Українська Держава) наказом Гетьмана України в військових округах формуються армійські групи з рухомих частин і з’єднань. В Західному ВО Поліська АГ, в Східному ВО Чернігівська і Сумська АГ, в Південному ВО Керченський армійський корпус. В кожній армійській групі формується артилерійський протитанковий полк на механічній тязі. Артилерійський протитанковий полк складається з трьох протитанкових дивізіонів по три батареї в кожному. В батареї шість протитанкових гармат калібром 37 міліметрів і сім малих гусеничних тягачів.

 

16 травня

- (ПВІ Українська Держава-Чехословаччина) в Празі послом Української Держави в Чехословаччині і президентом ЧСР Е. Бенешем підписаний договір про взаємну допомогу між Українською Державою і Чехословаччиною. Сторони брали зобов’язання проводити негайні консультації при виникненні загрози або небезпеки нападу якої-небудь європейської країни на Українську Державу або Чехословаччину і надавати взаємну допомогу у випадку прямої агресії проти держав, що домовилися. Договір розглядався, як частина Східного пакту, який передбачав стримування Німеччини і зміцнення версальського територіального статус-кво.

 

серпень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) в танкові і механізовані бригади і навчальні роти військових училищ почали надходити танки Т-32.

 

12-17 вересня

- (ПВІ Радянський Союз) в Воронезькому військовому окрузі пройшли двосторонні спільні маневри Московського і Воронезького ВО, які отримали назву “Великі Московські маневри РСЧА”. Вони проводилися для практичної перевірки найновіших поглядів на ведення військової операції (бою), випробування нових зразків озброєння і військової техніки.

Великі Московські маневри були спрямовані на відпрацювання основних положень теорії глибокої операції. В них приймали участь 65 тисяч бійців і командирів, понад 1012 танків, 608 літаків, 305 гармат і інша бойова техніка. Умовні бойові дії розгорнулися на фронті понад 200 кілометрів і в глибину до 250 км. Керував навчаннями начальник Генштабу Олександр Єгоров. “Синю” сторону очолював командувач Московського ВО Август Корк, “червону” – командувач Воронезького ВО Йона Якір.

В ході маневрів відпрацьовувалися наступальні дії.

Склад “синіх”: п’ять стрілецьких корпусів (реально 17-й стрілецький корпус, 2-й кавалерійський корпус в складі 5-ї і 14-ї кавалерійських дивізій, авіадесантні частини, авіація особливого призначення і артилерія РГК)

Склад “червоних”: п’ять стрілецьких корпусів (реально 8-й стрілецький корпус), 45-й механізований корпус, 9-а кавалерійська дивізії 1-о кавалерійського корпусу.

На маневрах відпрацьовувався прорив укріпленої оборонної смуги стрілецьким корпусом, посиленим танковими батальйонами і артилерією РГК, розвиток прориву кавалерійським корпусом, застосування великого авіадесанту, маневр механізованого корпусу спільно з кавалерійською дивізією з метою оточення і ліквідації в своєму тилу угрупування противника, яке прорвалося.

 

22 вересня

- (ПРІ Радянський Союз) рішення РНК Штаб РСЧА перетворений в Генеральний штаб РСЧА. В нього ввійшли такі управління: оперативне, розвідувальне, організаційне, мобілізаційне, військово-топографічне, військових сполучень, облаштування тилу і ряд інших управлінь і відділів.

 

27 вересня

- (ПРІ Німеччина) створене командування танкових військ.

 

15 жовтня

- (ПРІ Німеччина) сформовані три перші танкові дивізії: 1-а – Веймар, 2-а – Вюрцбург, 3-а – Берлін.

 

жовтень

- (ПРІ Німеччина) виготовлені перші прототипи танка Pz.Kpfw.II

 

грудень

- (ПРІ Німеччина) управління озброєнь Вермахту видало замовлення на виробництво “нульової серії” з 25 танків Z.W (машина “командирів рот”).

 

- (ПВІ Українська Держава) РНБО проведено в грудні 1935 року низку засідань присвячених “Великим Московським маневрам РСЧА”. Визнано, що теоретичні розробки “глибокої операції” отримали практичне підтвердження і в подальшому радянські полководці будуть вдосконалювати методи і способи застосування танкових і механізованих з’єднань.

Визнано, що для протидії радянському танковому удару необхідно мати рухоме тактичне з’єднання, що складається з танкових, механізованих і мотопіхотних бригад з потужною самохідною або на механічній тязі артилерією.

В склад оперативного лаштування армійської групи вводиться Оперативна Мобільна Група.

Оперативна Мобільна Група являла собою угрупування сил і засобів для ведення стрімких маневрених дій з метою запобігання прориву лінії оборони механізованими з’єднаннями РСЧА, коли вже позначився напрям головного удару. ОМГ протидіє танковим з’єднанням противника методом ударів по флангах прориву відрізати наступаючі частини противника, вийти в його тил і надалі діяти в глибокому тилу противника. В якості ОМГ міг використовуватися моторизований корпус в складі танкової бригади (або двох-трьох танкових полків), однієї-двох моторизованих піхотних бригад, двох артилерійських бригад (або три-чотири артполки) на механічній тязі.

 

- (ПВІ Українська Держава) у військових округах відбулися експериментальні навчання на тему “Оборона механізованої бригади і проведення контрудару в зимових умовах”. “Червону” сторону зображали танкова бригада і піхотна дивізія, “калинову” – механізована бригада посилена артилерійським протитанковим полком (бригадою). По результатам навчань у війська розіслані “Рекомендації по веденню оборонного бою в зимових умовах”.

 

 

 

1936 рік

- (ПРІ Польща) командування броньових сил зрівняли в правах з управліннями основних родів сухопутних військ. В DBP створено управління технічного забезпечення броньових сил, яке, зокрема, займалося питанням моторизації армії в цілому.

 

січень

- (ПВІ Українська Держава) на озброєння танкових батальйонів піхотних дивізій прийнятий середній танк Б-28 “Буйвіл” під індексом Т-1 “Буйвіл”. Серійний випуск організовано на “Дарницькому вагонобудівному заводі” АТ ПО “Київські механічні заводи”. Основним зауваженням була низька технологічність машини. Військовим відомством рекомендовано спростити технологію виготовлення. За 1936 рік в зв’язку з цією рекомендацією виготовлено всього 56 одиниць танка Т-1 “Буйвіл”. Конструкторське бюро по супроводу серійного виробництва танка Т-1 “Буйвіл” очолив Микола Духов.

 

січень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) металургійні заводи Півдня України потребують потужних тракторів масою понад 50 тонн для роботи на шлакових відвалах і зробили замовлення технічній конторі “Львівського заводу транспортного машинобудування” на розробку і випуск установочної партії трансмісій для піхотного танка вагою понад 50 тонн. Конструкторське бюро “Львівського заводу транспортного машинобудування” розробило трактор-бульдозер з рихлителем Д-275масою 51 тонна. велика експлуатаційна маса гусеничного трактора (50,8 тонни) і потужний рядний дизельний двигун (420 к.с.) забезпечував технічну можливість машини рихлити і бульдозерити великі об’єми важких шлакових матеріалів. Цьому сприяла велика місткість міцного напівсферичного (13,7 куб.м.) або сферичного (16,6 куб.м.) бульдозерного відвалу з легованим ножем.

 

- (ПВІ Українська Держава) рішенням правління АТ ПО “Львівський завод транспортного машинобудування” на “Львівському агрегатному заводі”, який входив в промислове об’єднання, зводиться дослідний цех для виробництва експериментальних зразків бронетанкової техніки.

 

3 квітня

- (ПРІ Німеччина) наказом управління озброєнь Вермахту позначення танка Z.W (машина “командирів рот”) встановлено, як танк Panzerkampfwagen III (Pz.Kpfw.III). Позначення танку B.W Bataillonsfuhrerwagen (машина “командирів батальйонів”) встановлено, як Panzerkampfwagen IV (Pz.Kpfw.IV).

 

9 квітня

- (ПРІ Радянський Союз) наказом НКО № 055 від 09.04.1936 р. АБТУ підпорядковано Головному управлінню озброєння і технічного постачання.

 

літо-осінь

- (ПВІ Українська Держава) у військових округах пройшли навчання на тему “Оборона піхотного батальйону, посиленого артилерійською протитанковою батареєю” і “Оборона піхотного полку, посиленого танковою ротою і артилерійським протитанковим дивізіоном”.

 

15 червня

- (ПРІ Німеччина) фірма “Даймлер-Бенц” отримала замовлення на проектування броньованих машин підтримки піхоти, озброєних 75-мм гарматою.

 

липень

- (ПВІ Українська Держава) танковий цех ХПЗ випустив на 1 липня 1936 року 768 танків Т-32 з карбюраторним двигуном. З 1 липня завод переходить на випуск танка з дизелем.

 

17-18 липня

- (ПРІ Іспанія) ввечері 17 липня в Іспанському Марокко розпочався заколот проти республіканського уряду. Вдень 18 липня генерал Гонсало Кейпо де Льяно захопив владу в центральному місті південної Іспанії Севільї.

 

друга половина липня-серпень

- (ПРІ Іспанія) Заколотники не змогли захопити значну частину території Іспанії. Однак Збройні Сили Іспанської республіки, як повноцінна сила, перестали існувати. Більша частина сухопутних військ перейшла на бік заколотників і боротьбу з заколотниками вела Народна міліція. 25 липня Франція оголосила про “невтручання в іспанські справи”.

 

вересень

- (ПРІ Радянський Союз) в Білоруському ВО пройшли двосторонні оперативно-тактичні маневри військ БВО в районі на схід від Мінська. В них приймали участь крупні з’єднання механізованих військ і авіації, артилерія, стрілецькі і кавалерійські з’єднання, парашутні частини. В ході маневрів розігрувалися великі бойовища танкових і кавалерійських з’єднань на велику глибину, відпрацьовувалися питання форсування водних перепон і десантування з’єднань в тилу противника.

 

кінець вересня-перша половина жовтня

- (ПВІ Українська Держава) в Східному ВО пройшли маневри “Дніпро-36”. Зведений армійський корпус “червоних” в складі двох моторизованих піхотних дивізій, двох танкових бригад і двох механізованих бригад з чотирма корпусними артилерійськими полками проривав оборону піхотної дивізії “калинових” посиленої танковою, механізованою і двома зведеними артилерійськими протитанковими бригадами. На початковому етапі маневрів піхотні дивізії “червоних” проривали фронт і в прорив входили рухомі з’єднання. Танкова і механізована бригада “калинових” завдавали контрударів по флангах прориву, а протитанкова артилерія вела боротьбу з танками противника. В ході маневрів рухомі з’єднання здійснили марш в 450-500 кілометрів і з ходу ввійшли в прорив.

В Південному ВО пройшли маневри “Козацький степ-36” відпрацьовувалася призов в територіальні піхотні дивізії резервістів, оборона армійського корпусу в складі трьох територіальних піхотних дивізій, посилених танковими батальйонами і артилерійськими протитанковими з’єднаннями – “калинові”, проти “червоних” представлених армійським корпусом три дивізійного складу з трьома танковими і трьома механізованими бригадами та чотирма корпусними артилерійськими полками і двома полками артилерії РГК.

 

жовтень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) РНБО прийняла нову концепцію ведення стратегічної оборони держави. Військові округи: Західний, Східний, Південний; реформуються: в округ вводяться одне або два Оперативні Командування. В Західному (Волинь, Галичина, Закарпаття) і Північному (Полісся, Житомирщина, Поділля) сформовані відповідно Західне і Північне Оперативні Командування. В Східному (Правобережжя Дніпра, Слобожанщина, Сіверщина, Луганщина, Донеччина) – Північно-Східне і Південно-Східне Оперативні Командування. В Південному ВО (Крим, Таврія, Одещина) сформовано Південне Оперативне Командування.

Українські військові теоретики і практики прийшли до висновку, що розпорошувати обмежені ресурси країни ні в якому разі не можна, і необхідно зосередити їх на розвитку найважливіших видів озброєння. Оскільки радянські воєначальники вважали найважливішим видом озброєнь танк, то головною задачею оборони в українському військовому керівництві вважали виключно захист від радянських танків. Оборона буде міцною, коли українська піхота зможе успішно відбивати танки РСЧА. Коли будуть зупинені радянські танки, тоді весь наступ буде зупинений. Проект Бойового Статуту піхоти 1936 року вимагав: оборона має бути в першу чергу протитанковою.

Логіка в цьому твердженні проста і зрозуміла: Радянський Союз може отримати перемогу тільки внаслідок наступу. Наступальні операції проводяться силами танків і піхоти. Інші роди сухопутних військ самостійних операцій не ведуть. Артилерія, інженерні війська, авіація лише забезпечують наступальні операції танків і піхоти. Якщо зупинити радянські танки, піхота, сама або на машинах, все одно далеко не прорветься.

Таким чином, оборона – це боротьба з танками противника.

Головна зброя РСЧА, яка принесе перемогу Радянському Союзу, – танк.

Головна зброя, яка не дозволить Радянському Союзу перемогти, – протитанкова зброя. Тому пріоритет отримує протитанкова артилерія і протитанкове озброєння для піхоти, в тому числі і протитанкові інженерні міни. Інженерні підрозділи ставали невіддільною складовою піхотних частин, починаючи з рівня піхотної дивізії вводилася посада заступника командира дивізії з інженерних військ, начальника інженерних військ дивізії, корпуса, армії (армійської групи, Оперативного Командування), фронту (військового округу).

Розвідувальним службам Української Держави поставлена задача збору інформації про танкові війська РСЧА і танкову промисловість СРСР.

 

жовтень

- (ПВІ Українська Держава) в танкове КБ “Дарницького вагонобудівного заводу” запрошений Микола Духов. Він розробив єдину методику розрахунку міцності і тяги танків. В кінці року очолив конструкторську групу, яка займалася удосконаленням і модернізацією танка Т-1 “Буйвіл”. Проект модернізації отримав шифр “Борей”.

 

- (ПРІ Німеччина) сформований 88-й танковий батальйон з добровольців. Батальйон відправлений на Піренейський півострів, де прийняв участь в громадянській війні в Іспанії.

 

- (ПВІ Українська Держава) РНБО проведено низку засідань присвячених Білоруським маневрам. Приоритетним напрямком визнано виробництво протитанкових гармат над виробництвом танків чи самохідних протитанкових артилерійських установок.

Буксирована протитанкова гармата набагато дешевша за протитанкову САУ у виробництві і експлуатації. Буксирована гармата – це ствол, затвор, відкатні пристрої, дві станини, щит і приціл. Під час війни виробництво протитанкових гармат має бути на достатньому рівні, інакше прорив радянських танків може завдати непоправної шкоди армії, Українській Державі та економіці країни. Врешті-решт це може завершитися поразкою у війні.

Щоб виробництво протитанкових гармат не знижувалося в найскрутніший час війни з Радянським Союзом, конструкція протитанкової гармати має бути гранично простою і дешевою. Найскладнішою у виробництві частиною протитанкової гармати є нарізний ствол, тому бажано мати в ПТГ гладкий ствол. Недоліком його є менша точність стрільби, але велика перевага в початковій швидкості бронебійного снаряда компенсує цей недолік – одного влучання досить для гарантованого знищення ворожого танка.

Протитанкові САУ мають безперечні переваги над буксированими ПТГ в мобільності та захищеності, але у буксированої ПТГ нижчий силует і у двобої з танком на великих дистанціях це забезпечує більший захист, ніж броня і маневреність. Однак маневреність ПТГ не потрібна, хоча це означає високі втрати особового складу і матеріальної частини підрозділів протитанкової артилерії.

Втрати в протитанковій артилерії завжди будуть високими. Задача підрозділів протитанкової артилерії – зупинити ворожі танки або загинути. Розрахунки ПТГ залишити вогневі позиції не мають права. Тому особовому складу підрозділів протитанкової артилерії під час війни належать особливі привілеї. Протитанкова гармата створюється для ситуації, коли потрібно будь-що утримати рубежі, які ні в якому разі не можна віддати ворогові. Протитанкові гармати використовуються в обороні, коли противник прорвав фронт піхотних з’єднань, і його потрібно зупинити за будь-яку ціну, або в наступі, коли наші війська прорвали ворожу оборону, а противник фланговими ударами намагається відрізати наступаючі частини.

Для надання необхідної мобільності підрозділам ПТГ, РНБО постановила розробити спеціальні тягачі для ПТГ. Для буксирування ПТГ необхідний броньований гусеничний тягач. Колісні машини можна використовувати тільки в мирний час, але в бойовій обстановці колісні тягачі ПТГ знищуються моментально.

 

28 жовтня

- (ПРІ Іспанія) відбувся перший бій між Т-26 республіканської армії і Pz.Kpfw.I франкістів.

 

листопад

- (ПВІ Українська Держава) уряд Іспанської республіки звернувся до уряду Української Держави з проханням продати зброю для боротьби з заколотниками. РНБО проведено низку засідань присвячених Громадянській війні в Іспанії. Визнано необхідним допомогти республіканській армії радниками і зброєю.

 

- (ПВІ Українська Держава) ХТЗ на замовлення Державної прикордонної служби, яка входить до міністерства фінансів, почав розробку всюдихідних тягачів-снігоболотоходів, які отримали індекс ГТ-Л.

 

грудень

- (ПВІ Українська Держава) РНБО прийняла програму переозброєння танкових військ.

 

 

 

1937 рік

- (ПРІ Німеччина) на заводі “Даймлер-Бенц” в Берлін-Марієнфелді були зібрані п’ять прототипів нової САУ на шасі танків Pz.Kpfw.III Ausf.B.

 

- (ПРІ Німеччина) виходить друком книга генерал-майора Хайнца Гудеріана “Увага, танки! Історія створення танкових військ”

 

січень

- (ПВІ Українська Держава) ХТЗ випустив першу промислову партію тягачів ГТ-Л в кількості 30 одиниць для проведення заводських і державних випробувань.

 

січень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) танкове виробництво на “Дарницькому вагонобудівному заводі” постійно модернізувало танк Т-1 “Буйвіл”. Основними напрямами були удосконалення ходової частини, спрощення технології виготовлення корпусу і башти. За ініціативи М.Духова проводяться експерименти по запровадженню на танку торсіонної підвіски. Основні зміни торкнулися корпусу: була прийнята нова конструкція з усього з семи бронелистів. Всього за 1937 рік виготовлено 133 танка Т-1 “Буйвіл”. При виготовленні танка широко почав використовуватися метод штамповки основних деталей – гарматна і кулеметні башти, нижня і верхня лобові деталі, низ і дах корпуса, а також траки гусеничної стрічки.

В липні прийнята на озброєння модифікація танка Т-1А з командирською башточкою на гарматній башті.

Танкове КБ ПО “Київські механічні заводи” дослідного виробництва танкоремонтного заводу в Броварах очолив Жозеф Котін.

 

11 січня

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра Оборони в танкових і механізованих бригадах формуються додатково по одному танковому батальйону. Кінні бригади (драгуни, піхота на конях) переформовуються в мотопіхотні бригади. Формуються в Західному ВО (Північне ОК) і Східному ВО (Північно-Східне і Південно-Східне ОК) відповідно 9-а, 10-а і 11-а танкові бригади. В Південному ВО дві кінні бригади переформовуються на 12-у і 13-у моторизовані піхотні бригади.

 

лютий-квітень

- (ПВІ Українська Держава) в Оперативних Командуваннях військових округів почалося формування п’яти протитанкових артилерійських бригад. Склад бригади: п’ять протитанкових дивізіонів по чотири батареї, в кожній батареї по шість 57-мм протитанкових гармат і сім колісних тягачів – українська модифікація німецького штабного автомобіля Mercedes-Benz W31 G4. Колісні тягачі для протитанкової артилерії визнано тимчасовим вимушеним засобом. В подальшому має відбутися їхня заміна на малі гусеничні броньовані тягачі.

 

березень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) ХТЗ отримав замовлення на тягачі-снігоболотоходи ГТ-Л від Геофізичного комітету Академії наук України для роботи в Антарктиді (18 одиниць), від Фінляндії (45 одиниць), від Норвегії (16 одиниць), від Швеції (28 одиниць). Серійний випуск склав 726 одиниць. Для ДПСУ видано замовлення на 524 машини ГТ-Л.

 

березень

- (ПВІ Українська Держава-Німеччина) відбулися переговори між українською урядовою делегацією та представниками провідних німецьких фірм – БМВ, “ЮМО”, “Даймлер-Бенц” та ін., – про створення в Україні машинобудівних підприємств, насамперед моторобудівних, заводів.

 

- (ПВІ Українська Держава) відділ зовнішніх зв’язків АТ “ПО ЛЗТМ” уклав конфесійну угоду з фірмою “Даймлер-Бенц” на випуск в Україні дизельних двигунів на базі авіаційного мотора DB-603. В Тернополі фірмою “Даймлер-Бенц” має бути побудований моторобудівний завод, який випускатиме дизельні 12-циліндрові двигуни MB-507 (потужністю 850 к.с. – танковий, 1700 к.с. – для річкових суден і кораблів: моніторів, бронекатерів, малих канонерських човнів) і дизельні двигуни: 6-циліндрові MB-505 потужністю 350-500 к.с., 8-циліндрові MB-506 потужністю 450-650 к.с., для танків, бронетранспортерів, артилерійських тягачів і інженерних машин.

Німецька сторона зобов’язалася до 1 січня 1939 року збудувати в Тернополі моторобудівний завод з поставкою всього необхідного обладнання з Німеччини.

 

15-17 березня

- (ПВІ Українська Держава) керівник танкового КБ ХПЗ Олексієнко переходить працювати в Київ на Київський танковий завод в Дарниці. Танкове КБ ХПЗ очолив Афанасій Осипович Фірсов. Групою розробки перспективного танку став керувати Олександр Олександрович Морозов.

 

травень-вересень

- (ПВІ Українська Держава) в військових округах пройшли навчання піхотних батальйонів, полків, дивізій на тему “Оборона опорних пунктів”. За “червону” сторону виступали танкові і механізовані бригади. Заключним елементом бойової підготовки у військових округах стали дії мобільних груп “калинових” у складі танкових (механізованих) і артилерійських бригад в ході відпрацювання удару по основі прориву противника.

 

1 травня

- (ПРІ Польща) створені три територіальні управління броньових сил (броньові групи).

 

березень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) ХТЗ отримав замовлення на тягачі-снігоболотоходи ГТ-Л від Геофізичного комітету Академії наук України для роботи в Антарктиді (18 одиниць), від Фінляндії (45 одиниць), від Норвегії (16 одиниць), від Швеції (28 одиниць). Серійний випуск склав 726 одиниць. Для ДПСУ видано замовлення на 524 машини ГТ-Л.

 

26 липня

- (ПРІ Радянський Союз) наказом НКО № 0114 від 26.07.1937 р. Автобронетанкове управління підпорядковується безпосередньо наркому оборони.

 

жовтень-листопад

- (ПВІ Українська Держава) в ході осінніх маневрів “Карпати-37”, “Козацький степ-37” і “Дніпро-37” в складі військ “калинових” проти наступаючих військ “червоних” діяли Оперативні Мобільні Групи. В ході маневрів визначені основні параметри створення ОМГ: здатність з’єднань і частин групи діяти в смузі шириною 40-60 км., з середніми темпами до 20-40 км на добу, без зниження темпу наступу з ходу формувати водні перешкоди шириною до 200 м., здійснювати стрімкі рейди на глибину до 50-70 кілометрів. За своєю ударною силою ОМГ має бути здатною в зустрічному бою послідовно розгромити дві стрілецькі дивізії противника, прорвати проміжний оборонний рубіж на ділянці в 6-8 км., при переході до оборонних дій – протистояти стрілецькому корпусу РСЧА.

 

листопад

- (ПВІ Українська Держава) “Львівський агрегатний завод” виділяє дослідний цех в окреме підприємство – “Львівський завод наземного транспорту – ЛЗНТ”. З Київським “ПО КМЗ” укладено договір про спільну розробку танка для танкових бригад Сухопутних військ.

 

20 листопада

- (ПВІ Українська Держава) відбулося засідання РНБО, присвячене протитанковому артилерійському озброєнню. Зазначено, що в Оперативних Командуваннях Військових округів сформовані тільки дві з п’яти протитанкових артилерійських бригад: в Житомирі і в Харкові. Три бригади: в Сімферополі, Києві, Маріуполі продовжують формування і в маневрах “Карпати-37” діяли в якості протитанкових артилерійських полків. Дії протитанкових бригад і полків отримали високу оцінку, особливо в якості протитанкових заслонів і при підтримці дій Оперативної Мобільної Групи. Вирішено розгорнути додатково ще п’ять протитанкових артилерійських бригад.

 

23 грудня

- (ПВІ Українська Держава) затверджено нову організацію танкової бригади. Танкова бригада складається з чотирьох танкових батальйонів, двох мотопіхотних батальйонів, легкого (105-мм гаубиці) гаубичного і важкого (155-мм гаубиці) гаубичного дивізіонів, інженерно-саперного і розвідувального батальйонів, ремонтно-відновлювального батальйону, медично-санітарного батальйону, роти зв’язку, роти хімічного захисту, батареї управління начальника артилерії бригади, авіаційної ланки.

 

 

 

1938 рік

січень

- (ПВІ Українська Держава) на 1 січня 1938 року танковим виробництвом АТ ПО “Київські механічні заводи” виготовлено 229 одиниць танків Т-1. В танкових частинах Сухопутних військ числилося 157 машин (10 танкових батальйонів піхотних дивізій ТАОУ), 60 одиниць знаходилися в військових навчальних закладах (Військова академія, піхотні училища в Одесі, Києві, Львові, танкове училище в Харкові) і на НДіВПАБТ (3 одиниці). З них в стані ремонту на танкоремонтних підприємствах (Броварський танкоремонтний завод) знаходилося 8 танків і 12 нових танків очікували прийомки на “Дарницькому вагонобудівному заводі”.

 

січень-жовтень

- (ПВІ Українська Держава) відділ зовнішніх зв’язків АТ “ПО ЛЗТМ” купив в фірми “Даймлер-Бенц” два зразки танка “4.Serie/Z/W Pz.Kpfw.III Ausf.E” і технічну документацію на цю машину, і у фірми “Крупп” два зразки “3.Serie/B.W Pz.Kpfw.IV Ausf.C” і технічну документацію на ці машини. Спеціалістами Львівського “ПО ЛЗТМ” і Київського “ПО КМЗ” та інженерами-випробувачами НДіВПАБТ зразки німецьких танків були досконально вивчені і на їхній основі почалася розробка нового танка для танкових бригад Сухопутних військ. Для розробки нового танка танкових бригад створене Об’єднане Конструкторське бюро “ПО ЛЗТМ” і “ПО КМЗ”.

 

січень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) на “Дарницькому вагонобудівному заводі” проведена модернізація танка Т-1 “Буйвіл” за проектом “Борей”. Головні зміни торкнулися озброєння танка, що спричинило розробку нового корпусу. За рекомендацією військовиків, від кулеметних башточок відмовилися. Командир танка не мав в своєму розпорядженні центрального посту керування вогнем танка і не міг одночасно управляти вогнем з трьох точок. Прицільний вогонь з танка можна було вести тільки з коротких зупинок, а для трьох вогневих точок танк в атаці занадто довго залишався непорушним, перетворюючись на мішень, що було недопустимо. В обороні танк, щоб не бути занадто високою мішенню, закопувався по гарматну башту і кулеметні башточки не могли вести вогонь. Відмова від двох кулеметних башточок і підбаштової коробки дала економію в дві з половиною тонни, які обернули на посилення броньового захисту. Гармата калібром 76,2 мм замінювалася на нову розробку Чернігівського арсеналу – танкову гармату калібром 87,6 міліметра. Командир отримав командирську башточку і можливість розвернути гарматну башту в напрямку цілі незалежно від навідника. Танк отримав нову ходову частину: торсіонна підвіска, по п’ять опорних і по чотири підтримуючих котка на борт, гусенична стрічка з 90 штампованих траків шириною 680 мм., новий корпус, в якому верхня лобова частина була виконана з двох з’єднаних і дуже нахилених у вертикальній площині листів, повернутих в плані під великим кутом – форма “ніс щуки”. Зверху листи накривалися дахом з люком механіка-водія прямо над його головою, через який він міг сідати в танк і покидати його. В результаті модернізації отримали практично новий танк, який, тим не менш, був освоєний в виробництві і у військах. Нова машина отримала індекс Т-2 “Борей”. Випуск установчої партії почався з листопада і до кінця року склав 20 одиниць.

В результаті роботи над танковою тематикою утворилося два конструкторські колективи: в Броварах під керівництвом Жозефа Котіна і в Дарниці конструкторська група по супроводу серійного виробництва під керуванням Миколи Духова.

 

лютий

- (ПРІ Німеччина) на заводах фірми “Крупп” виготовлені перші 35 танків Panzerkampfwagen IV (Pz.Kpfw.IV) – передсерійні машини.

 

березень-квітень

- (ПВІ Українська Держава) в зв’язку з подіями в Австрії та Чехословаччині Західний військовий округ перейменовано на Прикарпатський військовий округ. Штаб і командування – в місті Львів. В ПрикВО формується Північно-Західне ОК. В Західному ОК формуються Львівська і Закарпатська армійські групи.

В усіх десяти АПтБр виділяються зі складу дивізіонів заступники командира дивізіону, командири перших батарей і перших вогневих взводів для формування дивізіонів окремих артилерійських протитанкових полків. В кожному ОАПтП два дивізіони по чотири шестигарматних батареї 57-мм ПТГ.

Східний військовий округ перейменовано в Харківський військовий округ. Штаб і командування – в місті Харкові.

Південний військовий округ розділений на два: Одеський і Таврійський військові округи.

В Одеський військовий округ ввійшли Бессарабія, Херсонська губернія УД. Штаб і командування – в місті Одеса.

В Таврійський військовий округ ввійшли Катеринославська губернія і Таврійська округа УД, Крим. Штаб і командування – в місті Дніпропетровськ.

Як відповідь на події в Польщі і Литві в Київському ВО на базі Окремого парашутно-десантного полку сформований окремий батальйон легкої піхоти для перекидання повітрям в Литву.

 

11 березня

- (ПРІ Польща-Литва) прикордонний конфлікт на демаркаційній лінії між Польщею та Литвою.

 

12-13 березня

- (ПРІ Німеччина-Австрія) – аншлюс Австрії.

 

- (ПРІ Німеччина Австрія) 2-а танкова дивізія, укомплектована танками Pz.Kpfw.1 здійснила за дві доби 420-км марш-кидок В ході його вийшло з ладу і було кинуто вздовж доріг до 38 відсотків танків дивізії.

 

17 березня

- (ПВІ Українська Держава-Литва) в ніч на 17 березня підписаний договір про взаємодопомогу між Українкою Державою та Литвою. Вдень Міністр закордонних справ Української Держави заявив з трибуни Ліги Націй, що кордони Литовської Республіки українські солдати будуть захищати, як кордони Української Держави.

 

18 березня

- (ПВІ Українська Держава-Литва) в Литву повітрям перекинутий окремий батальйон легкої піхоти.

 

20 березня-1 травня

- (ПРІ Радянський Союз) механізовані бригади і корпуси в зв’язку з переходом на нові штати, з 3-танкового взводу на 5-танковий перейменовані в танкові.

 

25-31 березня

- (ПВІ Українська Держава) завершено формування всіх десяти артилерійських протитанкових бригад. На озброєння артилерійських протитанкових частин і підрозділів наказом Міністра оборони прийнято малий броньований тягач Дніпропетровського автомобільного заводу АТ-Б

 

- (ПВІ Українська Держава) з Одеси в Клайпеду, Лієпаю і Ригу вийшли транспорти з українськими військами, які за договором мали бути розміщені в Литві. В травні в Литві були розміщені авіаційна, дві зенітно-артилерійські і інженерно-саперна бригади.

 

квітень-травень

- (ПРІ Радянський Союз) на засідання Політбюро ЦК ВКП(б) визнано, що в Іспанії втягнути в конфлікт Велику Британію і Францію з одного боку і Німеччину та Італію з іншого не вдасться. Тому потрібно спрямувати зусилля на розпалювання конфлікту між Німеччиною і Чехословаччиною в Судетах.

 

- (ПРІ Чехословакія) перша Судетська криза. В квітні партія Генлейна приймає Карсбадську програму з вимогою автономії. В травні висуває вимогу проведення референдуму по приєднанню Судетських земель до Німеччини і на 22 травня – день муніципальних виборів – готує путч з метою перетворити вибори у плебісцит. Одночасно відбувається висування вермахту до чехословацького кордону.

В Чехословакія проведена часткова мобілізація і в Судети введені війська, що зайняти прикордоння укріплення.

 

квітень

- (ПВІ Українська Держава) наказом Гетьмана України № 635/цт і Міністра Оборони № 822/цт в Західному ВО формуються 14-а танкова, 15-а і 16-а механізовані бригади, в Південному ВО формується 17-а механізована бригада.

Наказом Гетьмана України № 697/цт і Міністра Оборони № 1003/цт кінні бригади Південного ВО переформовуються в 18-у і 19-у моторизовані піхотні бригади.

 

травень

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра оборони прийнята на озброєння модифікація танка Т-1Б з новою системою управління вогнем командиром танка: командир міг розвернути гарматну башту незалежно від навідника.

 

20 травня

- (ПВІ Українська Держава) посли Франції, Італії заявили протест Німеччині в зв’язку зі спробою відторгнути Судети, спираючись на сепаратистський рух Судетських німців. Посол Української Держави в Німеччині заявив канцлеру Німеччини Адольфу Гітлеру, що Українська Держава, яка за українсько-чехословацьким договором є гарантом територіальної цілісності Чехословаччини, в разі спроби анексії Судет оголосить Німеччині війну незалежно від позиції Франції, яка є гарантом Східного пакту.

Починаючи з 1923 року щорічно Німеччина експортувала з України 10-12 мільйонів тонн зерна і півтора-два мільйони тонн інших харчів (м’ясо-молочні продукти, тощо) та значну частину сировини для промисловості. Гроші для цього поступали від німецьких підприємств, які працювали в Українській Державі. Втрата в результаті війни України, як джерела продовольства і сировини та ринку збуту промислових товарів, означала неминучий крах Третього рейху, як держави. Це добре розуміли вищі державні діячі Німеччини. В середовищі німецьких військовиків визріла змова з метою зміщення Гітлера з поста керівника держави.

 

26 червня

- (ПВІ Радянський Союз) в Білоруському військовому окрузі сформовані Вітебська, Бобруйська і Мінська армійські групи. В Воронезькому ВО сформовані Воронезька, Орловська, Курська і Білгородська армійські групи. В Північнокавказькому ВО сформовані Ростовська і Таманська армійські групи.

 

липень

- (ПВІ Українська Держава) почалося розгортання з територіальних піхотних дивізій 25 піхотних дивізій.

 

8 липня

- (ПВІ Українська Держава) наказом Гетьмана України № 1168/цт-ов і Міністра Оборони № 1755/цт-ов введено в дію “Мобілізаційний план по боєприпасам”, “План розгортання з територіальних дивізій піхотних з’єднань першої черги”.

 

28 липня

- (ПВІ Радянський Союз) наказом наркома оборони СРСР № 0154 утворені Орловський і Калінінський військові округи. Орловський військовий округ виділений з Воронезького військового округу. Штаб округу в м. Орел. Калінінський військовий округ виділений з Московського військового округу. Штаб округу в м. Калінін.

 

серпень-жовтень

- (ПВІ Українська Держава) РНБО прийнята концепція “мобільної оборони”. Зведення потужної оборонної лінії, на кшталт “лінії Мажіно”, було визнано недоцільним. Замість суцільного поясу (лінії) потужних неприступних фортифікаційних споруд (фортів) зводилися один за одним кілька поясів (ліній) відносно легких фортифікаційних споруд, основна задача яких змусити противника розгорнутися, витратити боєприпаси і час, а оборонці, змусивши противника затриматися, виходять з-під обстрілу і займають оборону на наступній лінії. Образно це концепція не твердої бетонної високої стіни, яку важко пробити, але за якою порожнеча. Це легкі дощані паркани, долаючи які ворог вибивається з сил, і його потім можна легко здолати відносно слабкими силами. Основна робота по стримуванню радянських стрілецьких корпусів виконується мобільними силами – танковими і механізованими бригадами при підтримці моторизованих піхотних бригад, даючи таким чином час територіальним піхотним дивізіям відмобілізуватися, зайняти визначені рубежі і звести траншейну оборону. Фортифікаційні райони водяться в глибині української території на відстані 20-50 кілометрів від державного кордону.

 

- (ПВІ Українська Держава) на ХТЗ під керівництвом головного конструктора почалися роботи над новим поколінням всюдихідних тягачів-транспортерів. При виборі конструктивних рішень основний упор робився на можливість створення широкої гами машин з уніфікованим двигуном з обслуговуючими системами, ходовою частиною, трансмісією, управлінням, електрообладнанням, засобами зв’язку, життєзабезпечення, тощо. Проект вилився в неброньований тягач-транспортер МТ-Л для народного господарства і МТ-ЛБ (броньований) для військових потреб.

 

- (ПВІ Українська Держава) Управлінням озброєнь Міністерства оборони України оголошений закритий конкурс на танк для танкових бригад: бойова маса 25-35 тонн, озброєння 75-90 мм гармата, броня 55-90 мм, дизельний двигун, питома потужність 14-20 к.с./тонну.

 

вересень

- (ПВІ Чехословакія) друга Судетська криза. В Прагу вилетіла оперативна група Генерального штабу ЗСУД для координації дій Збройних Сил Української Держави з армією Чехословаччини. В Чехословаччину перелетіли тринадцять винищувальних, п’ять штурмових і п’ять бомбардувальних авіаційних полків і десять розвідувальних авіаційних ескадрилій. Всього 960 бойових літаків: 520 винищувачів, 200 штурмовиків, 150 бомбардувальників і 90 розвідників.

 

13 вересня

- (ПВІ Радянський Союз-Латвійська республіка-Естонська республіка) нарком іноземних справ СРСР Литвинов протягом дня викликав послів Латвії та Естонії і запропонував укласти угоди про взаємодопомогу, які передбачали розміщення на території цих країн радянського військового контингенту.

 

- (ПВІ Українська Держава-Латвійська республіка-Естонська республіка) ввечері 13 вересня посли Латвії та Естонії в Україні від імені своїх урядів звернулися до Гетьмана України П.Скоропадського з проханням про розміщення на території Латвії та Естонії контингенту українських військ з метою запобігання вторгнення РСЧА. Через дві години в Латвію вилетіла оперативна група Генерального штабу ЗСУД, задача – координація дій українських підрозділів з діями армій Латвії та Естонії.

 

14 вересня

- (ПВІ Українська Держава-Латвійська республіка-Естонська республіка) в ніч з 13 на 14 вересня в Латвію з території Литви ввійшов український батальйон легкої піхоти. На аеродроми Латвії і Естонії з Литви перелетіли два винищувальні авіаполки.

 

25 вересня

- (ПВІ Українська Держава-Латвійська республіка-Естонська республіка) урядом Української Держави укладена угода з урядами Латвійської республіки і Естонської республіки про розміщення на території цих країн контингенту українських військ.

 

жовтень

- (ПВІ Українська Держава) почалося розгортання з територіальних піхотних дивізій додаткових 25 піхотних дивізій.

 

18 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) Постановою Гетьмана України і Ради Міністрів Української Держави № 1732-864/цт “Про Ставку Головного Командування” утворена Ставка Головного Командування ЗСУД.

 

- (ПВІ Українська Держава) наказом Гетьмана України № 1471/цт-ов і Міністра Оборони № 2316/цт-ов введено в дію “Мобілізаційний план по артилерійсько-кулеметному озброєнню”, “План розгортання з територіальних дивізій піхотних з’єднань другої черги”.

 

28 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) третя Судетська криза. Українські піхотні дивізії та танкові бригади через Карпатські перевали пішли в Чехословаччину

 

- (ПВІ Німеччина) загибель у залізничній катастрофі всього уряду на чолі з фюрером німецької нації Адольфом Гітлером і вищого керівництва Німецької націонал-соціалістичної робітничої партії.

 

28-29 жовтня

- (ПРІ Німеччина) депортація з території Німеччини євреїв польського походження. Приводом стало прийняття в Польщі закону “Про позбавлення громадянства” 31 березня. 28 і 29 жовтня було арештовано близько 20 тисяч євреїв польського походження, доставлено поїздами на польсько-німецький кордон до містечок Збоншин, Хойніце і Битом і насильно депортовано. Депортованим дозволено було взяти тільки носильні речі і 10 рейхсмарок на людину, після цього їхні статки були конфісковані нацистськими функціонерами.

 

31 жовтня

- (ПРІВ Польща-Німеччина) в 15:30 польська влада оголосила про закриття виїзду з прикордонного містечка Збоншин (тут був розташований митний перехід) в глибину Польщі. Поліція взяла під контроль залізничний вокзал і заблокувала виїзди з містечка.

 

5 листопада

- (ПВІ Українська Держава) Управлінням озброєнь Міністерства оборони України видані специфікації танковим КБ Києва, Харкова і Львова на середній танк: бойова маса 25-35 тонн, озброєння 75-90 мм гармата, броня 55-90 мм, дизельний двигун, питома потужність 14-20 к.с./тонну.

 

- (ПВІ Українська Держава) Управлінням озброєнь СВ МО для позначення проектів військової техніки АТ “ПО ЛЗТМ” присвоєний індекс “М”.

 

7 листопада

- (ПРІ Франція) в Парижі польським євреєм вчинено замах на німецького дипломата Ернста фон Рата. 9 листопада фон Рат помер.

 

9-10 листопада

- (ПРІ Німеччина) “кришталева ніч”, або “ніч битого скла”, або “листопадові погроми 1938 року”. Цілеспрямована та керована нацистською владою Третього рейху масова акція прямого фізичного насильства та терору щодо євреїв на території Німеччини. З 7 по 13 листопада було вбито і доведено до самогубства близько чотирьохсот людей. Було зруйновано понад 1400 синагог, молитовних кімнат, інших місць для відправлення служби, тисячі крамниць, помешкань, єврейських кладовищ. Станом на 10 листопада близько 30 тисяч євреїв були поміщені в концентраційні табори.

Основним мотивом погромів стало бажання гауляйтерів з НСДАП захопити єврейське майно і бізнес. Приводом став замах на фон Рата.

З цього дня стався перехід від дискримінації німецьких громадян єврейської національності до їхнього систематичного переслідування і фізичного знищення.

 

10 листопада

- (ПРІ Німеччина) сформовані 4-а (Вюрцбург) і 5-а (Оппельн) танкові дивізії.

 

грудень

- (ПРІ Німеччина) початок виробництва на заводах відразу трьох фірм – “Даймлер-Бенц”, “МАН”, “Хеншель” – першої масової модифікації “трійки” Pz.Kpfw.III Ausf.E.

 

14 грудня

- (ПВІ Українська Держава) наказ Гетьмана України і Міністра Оборони про розформування 26-50 піхотних дивізій.

 

15 грудня

- (ПВІ Українська Держава) в зв’язку з закінченням Судетської кризи почалося розформування 25 піхотних дивізій другої черги (26-50 піхотні дивізії) і переведення їхнього озброєння і бойової техніки на бази зберігання.

 

8 грудня

- (ПВІ Українська Держава) представник Української Держави в Лізі Націй виступив з промовою про переслідування і утиски євреїв в Німеччини та Польщі і вимогою до Великої Британії виконати “декларацію Бельфура” і створити, відповідно до отриманого мандату на управління Палестиною, національну державу євреїв.

 

 

 

1939 рік

січень-жовтень

- (ПВІ Українська Держава) на замовлення АТ “ПО ЛЗТМ” фірми “Крупп” і “Рейнметал” почали розробку танкової гармати калібром 7,5 см., для озброєння нового танка. Гармата під індексом “KwK-39 7.5/42”, “KwK-39 7.5/46” і “KwK-39 7.5/48” ставилася на дослідні зразки нових українських танків. Основна вимога – на відстані 1500 метрів пробивати 60-мм броньову плиту під кутом 30 градусів.

 

січень-серпень

- (ПВІ Українська Держава) пройшли заводські, військові і державні випробування модернізованого танка Т-1М “Борей”. Танк прийнятий на озброєння під індексом Т-2 “Борей”. Серійне виробництво почалося без затримки завдяки успадкованому від Т-1 виробничому і технологічному обладнанню.

 

- (ПВІ Українська Держава) в травні прийнята на озброєння модифікація танка Т-2Б з новою системою управління вогнем.

 

1 січня

- (ПВІ Українська Держава) Тернопільський моторобудівний завод, що ввійшов в “ПО ЛЗТМ”, урочисто відкритий. Перші двигуни закупив ХПЗ для заміни карбюраторних двигунів на танках Т-32 і для перспективного танка, а також ПО “КМЗ” для заміни двигунів танків Т-1.

 

остання декада січня

- (ПВІ Українська Держава) Управління озброєнь уточнило умови закритого конкурсу на новий танк для танкових бригад з бойовою масою 25-35 тонн, протиснарядним бронюванням в 55-90 мм, гарматою калібру 75-90 мм., дизельним двигуном з питомою потужністю 14-20 к.с./тонну, і питомим тиском не більше 0,7 кг/кв.см., запасом ходу 500 кілометрів. Нові специфікації на середній танк отримали танкові КБ в Харкові і Об’єднане КБ у Львові.

 

лютий-липень

- (ПВІ Українська Держава) танкове КБ Жозефа Котіна і конструкторська група Миколи Духова отримали завдання на конструювання нового важкого танку для танкових батальйонів піхотних (територіальних) дивізій. Основні вимоги: бойова маса до 40 тонн, протиснарядне бронювання, гармата калібром 90-100 мм., питома потужність не менше 14 к.с./т, запас ходу 500 км. Заводський індекс Б-3, шифр проекту “Борисфен”.

 

- (ПВІ Українська Держава) на ХПЗ конструкторська група Морозова почала розробку нового проекту танка А-37. особливістю його був двотактний горизонтально-опозитний п’ятициліндровий десятипоршневий дизельний двигун і бортові коробки передач, що дозволило зменшити об’єм моторно-трансмісійного відділу з 50 відсотків до 35 відсотків. Танк озброєний новою танковою гарматою калібру 87,6 мм, ліцензійної британської двадцяти п’яти фунтової гармати-гаубиці.

 

10-21 березня

- (ПРІ Радянський Союз) в Москві пройшов XVIII з’їзд ВКП(б). З’їзд зазначив, що соціалізм в СРСР став панівним і країна вступила в нову смугу розвитку – все, що здійснене в СРСР, може бути здійсненим і в інших країнах.

 

1 квітня

- (ПРІ Німеччина) сформована 10-а танкова дивізія.

 

травень

- (ПРІ Радянський Союз - Монгольська Народна Республіка - Японія) початок (з 8 травня) конфлікту в районі ріки Халхін-Гол (конфлікт в районі висоти Номон-Хан-Бурд-Обо).

 

14 травня

- (ПВІ Палестина) проголошення держави Ізраїль.

 

15 травня

- (ПВІ Палестина) початок Арабо-Ізраїльської війни, відомої, як Синайський конфлікт. Війна тривала до 20 липня 1940 року.

 

15-16 травня

- (ПВІ Українська Держава) 15 травня в Україну з неофіційним візитом прибуває голова “Нової сіоністської організації” Володимир Жаботинський. Вранці 16 травня відбувається зустріч В.Жаботинського з Головою Народних Зборів В.Габсбургом (Василем Вишиваним) та Гетьманом України Р.Скоропадським. На зустрічі обговорюються питання єврейської діаспори в Україні і військової допомоги новоствореній державі Ізраїль. Ввечері за результатами зустрічі відбулося засідання РНБО присвячене подіям в Палестині.

 

5 червня

- (ПРІ Радянський Союз Монгольська Народна Республіка Японія) в 57-й особливий стрілецький корпус прибув комдив Г.К.Жуков.

 

липень-серпень

- (ПВІ Українська Держава) в Миколаєві Науково-Виробничим об’єднанням “Акціонерне Товариство Чорноморські суднобудівні заводи” на базі ремонтних майстерень заснований “Миколаївський танкоремонтний завод”. Основний напрям – ремонт бронетанкової техніки, яка передається з Сухопутних військ ЗСУД для армії Ізраїлю.

 

- (ПВІ Радянський Союз) в зв’язку з подіями в Палестині і втручанням Української Держави в Суецький конфлікт, Політбюро ЦК ВКП(б) провело засідання і вирішено розгорнути в західних військових округах армійські групи для вторгнення в прибалтійські країни-лімітрофи. Початком вторгнення буде момент, коли почнеться військовий конфлікт між Українською Державою та Ізраїлем з одного боку і Великою Британією та Францією з іншого.

 

15 липня

- (ПРІ Радянський Союз Монгольська Народна Республіка Японія) 57-й особливий корпус розгорнутий в 1-у армійську групу.

 

18 липня

- (ПВІ Українська Держава) в Південному ВО формуються 20-а моторизована піхотна, 21-а танкова і 22-а механізована бригади. З’єднання формуються з резервістів, що репатріюються в Ізраїль, і призначені для перекидання в Палестину.

 

22 липня

- (ПРІ Радянський Союз) в зв’язку з постановою Головної Військової Ради від 2.07.1939 була створена комісія для перегляду організаційно-штатної структури військ. Її роботою керував командарм 1-го рангу Г.І.Кулик. Було розглянуто і організацію танкових військ. Було вирішено мати бригади двох типів (на БТ і Т-26) і танкові корпуси. Зі складу бригад вилучалися мотострілецькі (стрілецько-кулеметні) батальйони, зі складу корпусів – мотострілецькі бригади. Автотранспорт, який вивільнявся, був направлений на комплектування автополків.

 

13 серпня

- (ПРІ Радянський Союз) наказом наркома оборони СРСР №0129 в Ленінградському військовому окрузі сформована Новгородська армійська група.

 

20-31 серпня

- (ПРІ Радянський Союз Монгольська Народна Республіка Японія) 1-ю армійською групою проведена успішна операція по оточенню і розгрому угрупування японських військ (6-а армія) генерала Камацубари на річці Халхін-Гол. РСЧА здійснила блискавичний розгром 6-ї японської армії: несподіваний нищівний вогонь артилерії, удар авіації, піхота з танками безпосередньої підтримки, вслід за вогневим валом, ламають оборону, і потужні рухомі групи швидкохідних танків ринули в глибину ворожої території. Теорія “глибокої операції” В.К.Тріандафілова була перевірена на практиці. Війська і штаби отримали досвід проведення Глибокої операції.

 

вересень

- (ПРІ Німеччина) початок виробництва танків Panzerkampfwagen IV модифікації D (Pz.Kpfw.IV Ausf.D) – передсерійні машини.

 

14 вересня

- (ПВІ Радянський Союз) в Ленінградському ВО сформована 6-а армія. Новгородська армійська група розгорнута в 8-у армію.

 

15 вересня

- (ПВІ Радянський Союз) на базі Вітебської армійської групи формується 3-я армія. На базі Бобруйської армійської групи розгорнута 4-а армія.

 

16 вересня

- (ПРІ Радянський Союз) в складі Ленінградського ВО формується Мурманська армійська група військ.

 

28 вересня

- (ПВІ Радянський Союз) в Воронезькому ВО на базі Білгородської армійської групи розгорнута 5-а армія, на базі Курської армійської групи розгорнута 12-а армія.

 

- (ПВІ Українська Держава) 20-а, 21-а, 22-а бригади завантажуються на морські транспорти і морем перекидаються в Палестину.

 

11 жовтня

- (ПРІ Радянський Союз) наказом НКО № 0156 від 11.10.1939 р. АБТУ підпорядковано заново організованому Управлінню військово-технічного постачання.

 

15 жовтня

- (ПВІ Ізраїль) перші судна з підрозділами 20-ї, 21-ї і 22-ї бригад прибули в порт Хайфу. На протязі тижня бригади розвантажилися і 23 жовтня вступили в бій.

 

23 жовтня

- (ПВІ Радянський Союз) в ЦК ВКП (б) і РНК СРСР був направлений новий план реорганізації РСЧА. Було заявлено, що дії танкових корпусів на навчаннях і маневрах показали громіздкість таких з’єднань і труднощі в управлінні ними. Було зазначено також, що окремі танкові бригади були мобільніші і діяли значно краще. Пропонувалося розформувати управління всіх чотирьох танкових корпусів, стрілецько-кулеметні бригади і стрілецько-кулеметні батальйони і скоротити штат танкових бригад. Цей план не був затверджений урядом.

 

листопад

- (ПВІ Українська Держава) на ХТЗ випустили установчу партію нових тягачів МТ-Л (15 одиниць) і МТ-ЛБ (15 одиниць) для проведення державних випробувань.

 

- (ПВІ Українська Держава) на ХПЗ в ініціативному порядку почали проектування нового артилерійського тягача, уніфікованого по основним механізмам з середнім танком, який проектується танковим КБ. Шифр проекту “Арден” (Арденський кінь – порода бельгійських коней-ваговозів). Тягач мав стати базовою машиною для великого сімейства артилерійських тягачів, інженерних і спеціальних машин. Машина отримала індекс БАТ – базовий артилерійський тягач.

 

1 листопада

- (ПРІ Румунія) сформований 2-й танковий полк (Regimentul 2 Care de Lupta).

 

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра оборони затверджено нову організацію танкового батальйону піхотної дивізії. Танковий батальйон піхотної дивізії складається з трьох танкових рот по три танкових взводи, учбової танкової роти, ремонтної роти (роти технічного забезпечення), інженерно-саперний взводу, взводу хімічного захисту, евакуаційного взводу, батальйонного медичного пункту, взводу зв’язку, транспортного взводу, взводу тилового забезпечення. Танковий взвод складається з трьох танкових екіпажів. Всього в батальйоні 251 особа особового складу, 31 танк, 1 БРЕМ або БТС, 1 штабний бронетранспортер, 25 одиниць колісної текінки.

 

15 листопада

- (ПРІ Радянський Союз) НКО направив в Політбюро і РНК новий план реорганізації сухопутних сил РСЧА. В ньому, зокрема, пропонувалося створити 12 моторизованих дивізій по 10 тисяч осіб особового складу і 240 танків у кожній.

 

21 листопада

- (ПРІ Радянський Союз) постановою Головної Військової Ради РСЧА управління танкових корпусів підлягали розформуванню. Замість них створювалися 15 моторизованих дивізій 4-полкового складу: по два мотострілецьких, танковий і артилерійський полки. Мотострілецькі бригади і батальйони підлягали розформуванню.

 

грудень

- (ПВІ Українська Держава) закінчено переведення танкових бригад на нову організацію.

 

19 грудня

- (ПРІ Радянський Союз) постановою Комітету Оборони № 443 на озброєння РСЧА прийнято танки: прориву КВ, середній Т-34, легкий плаваючий Т-40.

 

 

 

1940 рік

січень-лютий

- (ПРІ Німеччина) початок серійного виробництва САУ для підтримки піхоти.

 

січень-жовтень

- (ПВІ Українська Держава) Об’єднане конструкторське бюро “ЛЗТМ-КМЗ” на основі зразків німецьких танків “Pz.Kpfw.III Ausf.E” і “Pz.Kpfw.IV Ausf.C” розробила проект танка “М-30”. Основна відмінність в новій башті з 5-см танковою гарматою з довжиною ствола 60 калібрів і в дизельному двигуні потужністю 300 к.с., замість карбюраторного в німецьких зразків. Десять дослідних зразків (перша серія установочної партії) виготовлені “ЛЗТН” в червні, пройшли заводські випробування і стали основою для розробки більш досконалих машин.

 

січень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) ПО “Київські механічні заводи” на протязі року виготовлені по шість прототипів нового важкого танку танкового КБ Котіна і конструкторської групи Духова. Бойова маса становить 40 і 40,6 тонн відповідно, озброєння – 102-мм танкова гармата і два кулемети, дизельний двигун потужністю 700 к.с., лобова броня 75 і 90 мм відповідно. Обидві машини мають однакові характеристики, кожна має якісь переваги, але ні одна не була абсолютною.

 

6 березня

- (ПВІ Іспанія) за підтримки британської та французької агентури в Мадриді здійснено переворот. Змовники захопили Мадрид і скинули уряд Негрина.

 

26 березня

- (ПВІ Радянський Союз) з Ленінградського військового округу виділяється Архангельський військовий округ. Архангельський ВО формується на базі управління заступника командувача Ленінградського ВО по матеріальному постачанню. Штаб округу в м. Архангельськ.

 

28 березня

- (ПРІ Німеччина) САУ для підтримки піхоти отримала назву Sturmgeschutz III Stug III.

 

- (ПВІ Іспанія) армія націоналістів вступає в Мадрид.

 

1 квітня

- (ПВІ Іспанія) закінчення Громадянської війни.

 

- (ПВІ Українська Держава) в Миколаєві заново формуються 20-а, 21-а, 22-а танкові бригади для армій країн Балтії і Фінляндії.

 

10-25 квітня

- (ПВІ Українська Держава) відбулася низка засідань Військової Ради присвячених армійській авіації і тактичним повітряним десантам.

Зазначено, що в Синайському конфлікті українські військовики отримали унікальний досвід застосування гелікоптерів у бойових діях. Вище військове керівництво Збройних Сил Української Держави не планувало в майбутній війні з Радянським Союзом використовувати повітряні десанти, принаймі, в першій фазі війни, коли країна буде вести стратегічну оборону.

Повітряні десанти можна застосовувати тільки в ході ведення наступальних бойових дій оперативного і вищого рівня. В обороні оперативні, а тим більше тактичні повітряні десанти недоцільні, десантників в тилу противника ефективно можна використовувати тільки для розвідувальних і диверсійних дій. Підготовка парашутно-десантних частин вимагає значних затрат часу і матеріальних засобів. Парашутні підрозділи і частини мають спеціально підготовлений для самостійних дій в тилу противника особовий склад. Саме тому вони використовуються для виконання найбільш важливих і спеціальних задач, як правило, оперативного або ж оперативно-стратегічного значення. І зовсім невиправданим є використання їх для задач, які можуть виконуватися силами піхоти. За існуючим порядком, в кожній територіальній піхотній дивізії один батальйон був підготовлений для дій в якості тактичного парашутного десанту.

Однак поява в 1934 році гелікоптера Ігоря Сікорського С-34 надавала сухопутним військам нових можливостей. Піхотні підрозділи, які використовуються для повітряного десанту на гелікоптерах, не потребують спеціальної парашутної підготовки. Це дозволяє використовувати такі повітряні десанти в великій кількості. Стало можливим застосовувати тактичні повітряні десанти, які призначені для вирішення задач сприяння військам, що діють з фронту, в досягненні мети бою і переростанні тактичного успіху в оперативний. Поява гелікоптерів робила повітряно-десантні війська незалежними від аеродромної мережі. Проведення тактичних повітряних десантів з гелікоптерів має серйозні переваги перед парашутним десантом, суттєвим недоліком якого є розсіювання парашутистів і збір особового складу десанту, особливо вночі. В Синайському конфлікті українські військовики отримали практичний досвід в плануванні і проведенні тактичних повітряних десантів гелікоптерної авіацією.

В ході засідань було зазначено, що тактичні гелікоптерні десанти мають перед парашутними істотні переваги. А саме:

- можливість компактної висадки тактичного підрозділу з його озброєнням і технікою безпосередньо біля об’єкта його дії:

- можливість уникнути висадки в райони з важкою місцевістю;

- більша можливість вибрати придатні для висадки майданчики;

- практична негайна готовність гелікоптерного десанту до бойових дій відразу після висадки.

Для уточнення і подальшого розвитку теорії гелікоптерних десантів вирішено провести ряд навчань. Зазначено, що для контрударів Оперативних Мобільних Груп по основі танкового клина радянських військ необхідна тісна взаємодія танкових бригад і гелікоптерних десантів.

 

травень

- (ПВІ Українська Держава) на ХТЗ випустили установчу партію універсальних тягачів-транспортерів МТ-ЛБ у різних варіантах: бронетранспортер, зенітна самохідна установка, штабна машини, тощо, для проведення військових випробувань. До кінця року загальний випуск склав 110 одиниць.

 

червень

- (ПВІ Українська Держава) на ХПЗ випустили установчу партію тягачів БАТ в десять одиниць для проведення військових випробувань. До кінця року загальний випуск склав 67 машин.

В Кременчуку відкритим акціонерним товариством “Паровозобудівне і механічне товариство” будується, як філіал Крюківського вагонобудівного заводу, завод будівельних і шляхових інженерних машин – “Крюківський механічний завод”.

 

червень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) танкове КБ ХПЗ під керівництвом Афанасія Фірсова почало роботу над новим проектом танка для танкових бригад А-40, шифр “Атлет”, на базі танку А-37. роботу веде група розробки перспективного танку Олександра Морозова. Для прискорення розробки танк має башту з експериментальною 7,5-см танковою гарматою з довжиною ствола 48 калібрів розроблену КБ “ПО ЛЗТМ”, 8-циліндровий дизельний двигун КМЗ-8 потужністю 450 к.с., і ходову частину танка А-37 з п’яти опорних котків і двох підтримуючих роликів на борт та дрібноланковою гусеничною стрічкою.

 

- (ПВІ Українська Держава) експериментальним цехом “ЛЗТМ” на основі випробувань першої серії М-30 танка виготовлена друга серія установочної партії нового танка, якому присвоєний індекс М-31, в кількості двадцяти одиниць. Основна відмінність в новій башті з 7,5-см танковою гарматою з довжиною ствола 42 калібрів і в дизельному двигуні КМЗ-6 потужністю 450 к.с., замість карбюраторного в німецького прототипу.

 

- (ПВІ Українська Держава) експериментальним цехом “ЛЗТМ” на основі випробувань другої серії танка М-31 виготовлена третя серія установочної партії, якому присвоєний індекс М-32, в кількості двох одиниць. Основна відмінність в башті нової конструкції, новому корпусі і в дизельному двигуні MB-506 потужністю 450 к.с., замість автомобільного 6-циліндрового дизельного двигуна Кременчуцького моторобудівного заводу.

 

- (ПВІ Українська Держава) експериментальним цехом “ЛЗТМ” на основі випробувань третьої серії танка М-32 виготовлена четверта серія установочної партії, якому присвоєний індекс М-33, в кількості двох одиниць. Основна відмінність в новій гарматі з довжиною ствола 46 калібрів і новій компоновці: відділення управління суміщене з моторно-трансмісійним: двигун розміщений поперек корпусу; бойове відділення знаходиться в кормі машини.

 

9 червня

- (ПРІ Радянський Союз) нарком оборони затвердив план формування механізованих корпусів.

 

- (ПВІ Українська Держава) 20-а, 21-а, 22-а танкові бригади вантажаться на морські судна і перевозяться в Естонію, Латвію і Фінляндію.

 

26 червня

- (ПРІ Радянський Союз) наказом НКО № 0128 від 26.06.1940 р. Автобронетанкове управління РСЧА перетворене в Головне автобронетанкове управління (ГАБТУ)

 

6 липня

- (ПРІ Радянський Союз) постановою РНК СРСР № 1193-464/цт від 06.07.1940 р. починають створюватися механізовані корпуси в складі двох танкових, однієї  моторизованої дивізій, мотоциклетного полку, дорожнього батальйону і батальйону зв’язку, авіаескадрильї. Пропонувалося придавати корпусу змішану авіаційну бригаду в складі двох ближньобомбардувальних і одного винищувального авіаполків.

 

7 липня

- (ПВІ Радянський Союз) наказом наркома оборони № 2468/т командувачем військ Орловського ВО призначений комкор Жуков Г.К., командувачем військ Білоруського ВО призначений комкор Павлов Д.Г.

 

10 липня

- (ПВІ Українська Держава) наказам Гетьмана №427/цт і Міністра Оборони № 612/цт в Чернігові кінний полк переформовується в 20-у моторизовану піхотну бригаду, в Сумах кінна бригада переформовується в 21-у моторизовану піхотну бригаду, в Чернігові в Центрі бойової підготовки Сухопутних військ “Десна” формується 22-а механізована бригада.

 

20 липня

- (ПВІ Держава Ізраїль) завершення Синайського конфлікту (арабо-ізраїльської війни). Цього дня підписано угоду про припинення вогню між Сирією ат Ізраїлем.

 

1 серпня

- (ПРІ Радянський Союз) наказом НКО № 0183 від 01.08.1940 р. оголошувалася нова структура ГАБТУ в складі чотирьох управлінь: бойової підготовки, бронетанкового, автотракторного і управління ремонту і експлуатації, і трьох відділів: мобілізаційно-планового, фінансового і кадрів.

 

- (ПРІ Німеччина) сформована 11-а танкова дивізія

 

24 серпня

- (ПРІ Радянський Союз) згідно наказу НКО № 0195 від 24.08.1940 р. начальнику ГАБТУ підпорядковувалися всі військові навчальні заклади, які готували спеціалістів для ГАБТУ, в т.ч.: Військова академія механізації і моторизації (з 01.09.1940 р.), бронетанкові, танко-технічні, автомобільні училища, курси удосконалення.

 

26 серпня

- (ПВІ Німеччина) сформовані 14-й, 15-й, 16-й, 22-й моторизовані корпуси.

 

вересень

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра оборони затверджено організацію танкової бригади, механізованої бригади і моторизованої піхотної бригади.

Танкова бригада складається з трьох танкових батальйонів по три танкових роти (в роті три танкових взводи), мотопіхотного батальйону, гаубичного артилерійського дивізіону, розвідувального батальйону, інженерно-саперного батальйону, зенітно-артилерійської батареї, роти зв’язку, учбової танкової роти, ремонтної роти (роти технічного забезпечення), автомобільної роти, медично-санітарної роти, взводу хімічного захисту, евакуаційного взводу, взводу тилового забезпечення. Всього в бригаді 2136 осіб особового складу, 104 танка, 45 бронетранспортерів, 18 150-мм важких гаубиць, 8 40-мм ЗАГ, 30 артилерійських тягачів АТ-Б, 3 БРЕМ або БТС, 236 одиниць колісної текінки.

В механізовану бригаду входить танковий батальйон з трьох танкових рот (в роті три танкових взводи), трьох механізованих (піхота на бронетранспортерах) піхотних батальйонів (в кожному по три механізовані піхотні роти, артилерійська батарея і протитанковий взвод, 45 бронетранспортерів), гаубичного артилерійського дивізіону, розвідувального батальйону, інженерно-саперного батальйону, протитанкової артилерійської батареї, зенітно-артилерійської батареї, роти зв’язку, учбової роти, ремонтної роти (роти технічного забезпечення), автомобільної роти, медично-санітарної роти, взводу хімічного захисту, евакуаційного взводу, взводу тилового забезпечення. Всього в бригаді 3246 осіб особового складу, 34 танка, 145 бронетранспортерів, 24 105-мм легких гаубиці, 18 87,6-мм гармат-гаубиць, 9 57-мм ПТГ, 8 40-мм ЗАГ, 63 артилерійських тягача АТ-Б, 3 БРЕМ або БТС, 452 одиниці колісної текінки.

В моторизовану піхотну (піхота на автомобілях) бригаду входить три моторизованих піхотних батальйони по три піхотних роти (в роті три піхотних взводи, кулеметний взвод), артилерійська батарея і протитанковий взвод, гаубичного артилерійського дивізіону, розвідувального батальйону, інженерно-саперного батальйону, автомобільний батальйон, зенітно-артилерійська батарея, рота зв’язку, учбова танкова рота, ремонтна рота (рота технічного забезпечення), медично-санітарна рота, взвод хімічного захисту, евакуаційний взвод, взвод тилового забезпечення. Всього в бригаді 3234 особи особового складу, 324 кулемети, 24 105-мм легких гаубиці, 8 40-мм ЗАГ, 38 артилерійських тягачів АТ-Б, 634 одиниці колісної текінки.

 

- (ПВІ Українська Держава) НДіВПАБТ провів випробування перспективних моделей танків Харківського паровозобудівного, Львівського важкого машинобудування і Дарницького (Київського) вагонобудівного заводів. По результатам випробувань рекомендовано до серійного випуску танк А-40 ХПЗ “Атлет”. Після усунення недоліків з листопада 1941 року танк під індексом Т-44, шифр проекту “Аркан”, почав випускатися в танковому цеху ХПЗ. Бойова маса – 32 тонни, екіпаж – 4 особи, озброєння – 90-мм гладкоствольна танкова гармата, спарений – 8,6-мм і зенітний 13,2-мм кулемети, дизель потужністю 750 к.с., броня 120-60 мм., запас ходу – 450 кілометрів. Для масового випуску на базі Житомирського танкоремонтного заводу в червні 1941 року почато будівництво в Новогуйвинську танкового заводу.

 

15 вересня

- (ПРІ Німеччина) 40-й армійський корпус переформований в моторизований.

 

25 вересня-8 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) на маневрах “Карпати-40” проведено перше експериментальне десантування з гелікоптерів піхотної роти.

 

жовтень

- (ПВІ Українська Держава) з 1 жовтня почалося формування 1-ї легкої дивізії.

 

5 жовтня

- (ПРІ Німеччина) сформована 12-а танкова дивізія

 

6 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) за результатами експериментальних навчань піхотних дивізій в ході осінніх маневрів “Карпати-40”, “Дніпро-40”, “Козацький степ-40” прийнято рішення озброїти танкові батальйони піхотних дивізій важкими танками з далекобійними гарматами. В перспективі кожна піхотна дивізія має мати танковий полк двобатальйонного складу – танковий батальйон дивізії і танковий батальйон полків. Важкі танки в обороні мають стати чимось на кшталт рухомих броньованих фортів з потужною артилерією. Перевага надається броньовому захисту, аби витримати обстріл танковими гарматами калібру 76-85 мм, і потужній гарматі калібром 100-105 міліметрів з високою початковою швидкістю бронебійного снаряда. Рухливість танка не є першочерговою задачею, достатньо швидкості 25-30 км/год.

 

11 жовтня

- (ПРІ Німеччина) сформована 13-а танкова дивізія

 

18 жовтня

- (ПВІ Німеччина) легкі дивізії переформовані в танкові: 1-а лд в 6-у тд, 2-а лд в 7-у тд, 3-я лд в 8-у тд, 4-а лд в 9-у тд.

 

25 жовтня

- (ПРІ Німеччина) 46-й армійський корпус переформований в моторизований.

 

29 жовтня

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра Оборони сформована експериментальна Перша легка дивізія. В дивізію входять два танкові полки (три танкові батальйони по 31 танку, мотопіхотна рота на бронетранспортерах, розвідувальна рота, зенітно-артилерійська батарея, інженерно-саперна рота, підрозділи забезпечення), мотопіхотний полк (три батальйони, перший на бронетранспортерах, другий і третій – на автомобілях, артилерійський дивізіон, розвідувальна рота, зенітно-артилерійська батарея, інженерно-саперна рота, підрозділи забезпечення), гаубичний артилерійський полк, зенітно-артилерійський полк, розвідувальний батальйон, інженерно-саперний батальйон, підрозділи забезпечення.

 

листопад

- (ПВІ Українська Держава) у війська передана “Тимчасова інструкція по веденню бою танковими, механізованими і моторизованими піхотними бригадами Оперативної Мобільної групи”. В ній зазначено, що бригада може діяти в складі моторизованого армійського корпусу або самостійно. В ході бою командир бригади може створювати бойові групи, які поділяються на танкові, механізовані і піхотні. Бойова група формується для виконання певної бойової задачі в залежності від укомплектування і бойового та чисельного стану бригади, характеру дій противника, умов місцевості і погоди, задуму і мети дій старшого командира. В танкову бойову групу входить один-два танкових батальйони, одна-дві механізовані роти або механізований батальйон, одна-дві артилерійські батареї. В механізовану бойову групу входить один-два механізованих батальйони, одна-дві танкові роти, одна-дві артилерійські батареї або артилерійський дивізіон. В мотопіхотну бойову групу входить один-два моторизованих піхотних батальйони, одна-дві артилерійські батареї або артдивізіон, підрозділи забезпечення. Мотопіхотна БГ призначена для закріплення успіху дій танкових і механізованих БГ.

Основним вважається механізований батальйон з однією-двома танковими ротами. Основним видом бойових дій Оперативної Мобільної групи вважається наступ, що дозволяє нав’язати противнику свою волю і добитися його розгрому.

Зазначено, що з танковими бойовими групами під час контрударів по флангах прориву радянських військ мають тісно співпрацювати гелікоптерні повітряні десанти.

 

16 листопада

- (ПРІ Німеччина) 47-й армійський корпус переформований в моторизований

 

 

 

1941 рік

січень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) танковому КБ Жозефа Котіна і конструкторській групі Миколи Духова ПО “Київські механічні заводи” Управління озброєнь Міністерства оборони запропоновано встановити на новий важкий танк 114-мм нарізну танкову гармату “Молот” Севастопольського Морського Конструкторського бюро. Робота має виконуватися поза конкурсом на танк “Борисфен”.

Проробивши кілька варіантів, танкове КБ Ж.Котіна відмовилося від такого завдання.

Конструкторська група М.Духова після детального обговорення можливих варіантів прийняла рішення озброїти новий важкий танк гарматою “Молот”. П’ятий і шостий прототипи танка Б-3 “Борисфен” побудували за цим варіантом.

Нова потужна гармата, якої не було і яка навіть в найближчій перспективі не могла з’явитися на озброєнні танкових військ РСЧА, потребувала нової башти з розширеним погоном. Нова башта, як наслідок, потребувала нового корпусу. Новий корпус, в свою чергу, збільшував вагу танка до неприпустимих величин (саме тому Котін відмовився від роботи по цій тематиці).

Щоб втримати бойову вагу танка в заданих межах, Духов запропонував розмістити двигун поперек корпусу, традиційну схему танкової трансмісії замінити двома бортовими коробками передач. Вибрали дизельний 12-циліндровий двигун з розвалом циліндрів в 120 градусів Тернопільського моторобудівного заводу потужністю 750 к.с., хоча двигун ще не пішов в серійне виробництво.

В листопаді 1941 року прототип важкого танку Б-3 під шифром “Молот” вийшов на заводські випробування. Машина мала бойову масу 46,5 тонн, екіпаж п’ять осіб, броньовий захист становив 250 міліметрів в лобовій частині башти, 120 міліметрів лоб корпусу. Гармата калібром 114 міліметрів, спарений кулемет нормального калібру, зенітний кулемет великого калібру. Носова частина корпусу по типу танка Т-2 “Борей”, шість опорних котків і три підтримуючих ролика на борт, дрібноланкова гусенична стрічка цівочного зачеплення з 86 штампованими траками шириною 680 міліметрів з кроком 160 мм.

Танки обох конструкторських груп витримали заводські випробування і вишли на військові і державні випробування. Обидві машини їх витримали, але за сукупністю показників рекомендований до прийняття на озброєння був танк групи Духова.

29 березня 1942 року на озброєння танкових батальйонів піхотних дивізій прийнятий важкий танк Б-3 з 114-мм гарматою “Молот” під індексом Т-3 “Молот”.

 

січень-червень

- (ПВІ Українська Держава) конструкторська група “ЛЗТМ” на основі випробувань четвертої серії танка М-33 виготовлена п’ята серія установочної партії М-34 в кількості п’яти одиниць. Основна відмінність в новій ходовій частині: шість опорних котків, лінивець однаковий за конструкцією з опорними котками, ведуче колесо цівочного зачеплення з дрібноланковою гусеничною стрічкою. Перекомпонування корпусу дозволило зменшити бойову вагу танка до 18 тонн.

 

- (ПВІ Українська Держава) конструкторська група “ЛЗТМ” на основі випробувань п’ятої серії танка М-34 виготовлена шоста серія установочної партії М-35 в кількості чотирьох одиниць. Основна відмінність в  посиленому на чверть, порівняно з М-34, бронюванні. Бойова маса танка зросла до 23 тонн.

 

- (ПВІ Українська Держава) конструкторська група “ЛЗТМ” на основі випробувань шостої серії танка М-35 виготовлена сьома серія установочної партії М-36 в кількості ста сорока одиниць. Основна відмінність в новій башті кабінного типу з 7,5-см танковою гарматою з довжиною ствола 48 калібрів і новою системою керування вогнем: новий телескопічний шарнірний приціл фірми “Цейса” і управління вогнем з місця командира танка. Машиною укомплектовані по одному учбовому батальйону в трьох учбових центрів Сухопутних військ: УЦ “Десна”, УЦ “Яворів”, УЦ “Широкий лан”.

 

23-31 січня

- (ПВІ Українська Держава) в Києві відбулася нарада з питань оборони від раптового нападу з боку СРСР.

 

лютий-березень

- (ПВІ Українська Держава) відбулися маневри “Карпати-41”, де Гетьману П.Скоропадському і вищому військовому керівництву була продемонстрована нова бронетехніка.

 

3-7 лютого

- (ПВІ Українська Держава) під керівництвом Гетьмана України П.Скоропадського відбулася стратегічна гра на картах.

 

15 лютого

- (ПРІ Німеччина) 56-й і 57-й армійські корпуси переформовані в моторизовані.

 

березень-квітень

- (ПВІ Українська Держава) існуючі танкові батальйони піхотних дивізій переформовуються в окремі батальйони важких танків. В склад батальйону вводиться зенітно-артилерійська батарея (6 40-мм ЗАГ “Бофорс”) і рота зенітних кулеметів (18 13,2х2 ЗКУ на автомобілях підвищеної прохідності ДАЗ-353). Київському ПО “Дарницький вагонобудівний завод” зроблене замовлення на 1050 одиниць танка Т-3 “Молот”, зі складу танкових рот мають виводитися танки старих типів і заміщуватися новими машинами.

 

21 березня

- (ПРІ Німеччина) 3-й армійський корпус переформований в моторизований

 

17 квітня

- (ПРІ Румунія) сформована 1-а танкова дивізія в складі 1-о і 2-о танкових полків. Танки Renault FT-17 передані в учбовий танковий батальйон (Batalionul tancurilor FT).

 

липень-грудень

- (ПВІ Українська Держава) Управлінням озброєнь СВ Міністерства Оборони рекомендовано “ПО ЛЗТМ” на базі танка М-36 розробити самохідні артилерійські установки: штурмові гармати і самохідні артилерійські лафети.

 

27 червня

- (ПВІ Українська Держава) за 6 кілометрів від Житомира в селищі Новогуйвинське почалося будівництво танкового заводу. 2 січня 1942 року з воріт складального цеху виїхав перший масовий танк Т-44. Місячний випуск мав складати 400-1000 машин.

Управлінням озброєнь Сухопутних військ Міністерства оборони для позначення проектів військової техніки Житомирського танкового заводу присвоюється індекс “Т”.

 

серпень

- (ПВІ Українська Держава) на ХТЗ введено в дію конвеєрну лінію по складанню шести основних модифікацій тягача МТ-ЛБ: артилерійський тягач, піхотний бронетранспортер, легка самохідна 105-мм гаубиця, командно-штабна машина, зенітна САУ, медичний транспортер. Річний випуск планувався на рівні 1000 одиниць на місяць.

 

- (ПВІ Українська Держава) на засідання РНБО прийнято рішення довести кількість рухомих з’єднань до 10 танкових, 10 механізованих і 10 мотопіхотних бригад в Оперативних Командування. Організація бригад однакова, однакова кількість підрозділів підтримки, бойового і тилового забезпечення, різниця тільки в кількості танкових, механізованих і мотопіхотних батальйонів.

 

вересень

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра оборони № 1853/цт сформована 101-а аеромобільна (повітряно-штурмова) бригада.

Бригада складається з транспортно-бойового гелікоптерного полку, чотирьох аеромобільних піхотних батальйонів, двох повітряно-штурмових батальйонів, артилерійського і зенітно-артилерійського дивізіонів, розвідувальної і інженерно-саперної рот, протитанкової батареї, батареї РСЗВ, роти зв’язку, автомобільної роти, роти десантного забезпечення, ремонтної роти, медично-санітарної роти, взводу хімічної розвідки, взводу управління начальника артилерії, комендантського взводу, оркестру. Всього в бригаді 4357 офіцерів і солдатів, 60 гелікоптерів, 621 автомобіль і 14 тракторів. Пункт постійної дислокації знаходиться у військовому містечку Військовий Стан (зведеного спеціально для цього з’єднання поблизу Дніпропетровська) на 5 кілометрів вище с. Микільське-на-Дніпрі.

Окрема аеромобільна (повітряно-штурмова) бригада мала вирішувати в ході контрудару наступні задачі:

- захоплювати і знищувати артилерійські засоби противника, аеродроми, пункти управління, вузли зв’язку, тилові установи і інші важливі об’єкти противника і тактичному і оперативному тилу;

- ударом з тилу сприяти прориву танковими і механізованими бригадами лінії оборони противника:

- вести боротьбу з резервами противника, які підходять, не дозволяти їхнього організованого розгортання для контратак і займати оборону на проміжних рубежах;

- захоплення вузлів доріг, переправ і зручних для ділянок для формування водних перешкод, а також гірських перевалів і проходів на шляхах підходу резервів противника з глибини;

- сприяти наземним військам в швидкому оточені і знищені уданих угрупувань противника;

- вести боротьбу з повітряними десантами противника.

Окрема аеромобільна бригада може виконувати бойові задачі в повному складі, або діючи окремими батальйонами чи навіть ротами.

 

- (ПВІ Українська Держава) на ХПЗ почався серійний випуск артилерійських тягачів БАТ.

 

24-28 листопада

- (ПВІ Українська Держава) РНБО прийняла нову Військову Доктрину. Концепція стратегічної оборони виражається в здійсненні повітряно-наземної оборонної операції, де основну роль відіграють рухомі (танкові, механізовані, мотопіхотні) та повітряно-штурмові (аеромобільні) частини і з’єднання.

 

грудень

- (ПВІ Українська Держава) РНБО прийняла нову концепцію ведення стратегічної оборони держави – “вертикальний охват”. Основною формою дій в фазі стратегічної оборони є проведення контрударів і контрнаступу рухомими і повітряно-штурмовими з’єднаннями.

 

18 грудня

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра Оборони затверджена організація танкових, механізованих і мотопіхотних бригад. Бригада складається з танкових і мотопіхотних батальйонів, важкого гаубичного і легкого гаубичного дивізіонів, зенітно-артилерійського дивізіону, розвідувального батальйону, інженерно-саперного батальйону, автотранспортного, ремонтно-відновлювального і медично-санітарного батальйонів, роти зв’язку, роти хімічного захисту та інших підрозділів забезпечення. Відмінність у бригад в співвідношенні танкових і мотопіхотних батальйонів. Танкова бригада має чотири танкових і два мотопіхотних батальйони (по 45 бронетранспортерів у кожному), механізована по три танкових і мотопіхотних батальйони (по 45 БТР), моторизована піхотна два танкових і чотири мотопіхотних батальйони (перша рота на бронетранспортерах, друга і третя – на автомобілях).

Мотопіхотний батальйон має 45 бронетранспортерів, здійснює марш і веде бій з машин, в піших бойових порядках веде бій при наступі на підготовлену оборону противника; моторизований піхотний батальйон має 13 бронетранспортерів, роти здійснюють марш на бронетранспортерах і автомобілях, бій ведуть в піших бойових порядках.

 

 

 

1942 рік

січень-вересень

- (ПВІ Українська Держава) в “ПО ЛЗТМ” на базі танка М-36 почався випуск штурмових гармат і самохідних артилерійських лафетів для самохідної артилерії танкових, механізованих, мотопіхотних і винищувально-протитанкових бригад Оперативних Командувань Сухопутних військ.

 

лютий-вересень

- (ПВІ Українська Держава) танкове виробництво “Дарницького вагонобудівного заводу” почало серійний випуск танка Т-3 “Молот”. Щомісячний випуск становив від 25 одиниць в березні до 105 в серпні. Всього до 6 вересня випустили і прийняли 347 одиниць важкого танку Т-3 “Молот”.

 

лютий-серпень

- (ПВІ Українська Держава) місячний випуск МТ-ЛБ на ХТЗ вийшов на рівень 750 одиниць (35-40 на добу) при п’яти робочих днях на тиждень. На 31 серпня 1942 року випущено 6252 одиниці МТ-ЛБ в різних модифікаціях.

 

20-28 лютого

- (ПВІ Радянський Союз) в Москві відбулася нарада вищого військового керівництва РСЧА.

 

2-6 березня

- (ПВІ Радянський Союз) в Москві пройшла оперативно-стратегічна гра на картах на тему “Наступальна операція фронту”. Відпрацьовувалися дії Білоруського фронту на поліському напрямку. Підчас гри Білоруським фронтом командував командарм другого рангу Павлов Д.Г., українськими військами – командарм другого рангу Жуков Г.К.

 

8-11 березня

- (ПВІ Радянський Союз) друга оперативно-стратегічна гра на картах. Відпрацьовувалися дії Центрального фронту на Чернігівському і Сумському напрямках. Центральним фронтом під час гри командував командарм другого рангу Жуков Г.К., українськими військами – командарм другого рангу Павлов Д.Г.

 

26 березня

- (ПВІ Українська Держава) наказом міністра оборони на озброєння танкових військ прийняті танки: важкий танк піхотних дивізій Т-3 “Молот”, середній танк танкових бригад Т-44 “Аркан”.

 

квітень

- (ПВІ Українська Держава) рішенням РНБО в північних і східних ОК формуються аеромобільні (повітряно-штурмові) бригади у Львові, Житомирі, Чернігові і Полтаві.

 

- (ПВІ Радянський Союз) в прикордонних військових округах вводяться посади заступника командувача округом по територіальному управлінню.

В прикордонних військових округах: Архангельському, Ленінградському, Калінінському, Білоруському, Орловському, Воронезькому, Північнокавказькому, Середньоазіатському, Забайкальському починається формування однієї-двох загальновійськових армій.

 

14 квітня

- (ПВІ Українська Держава) в прикордонних з СРСР районах земель: Волинської, Сіверської, Слобожанської, Донеччини вводиться режим “особливого стану” без оголошення в засобах масової інформації.

 

29 квітня

- (ПВІ Українська Держава) наказом Гетьмана №274/цт і Міністра Оборони № 518/цт існуючі танкові, механізовані і мотопіхотні бригади переводяться на нову організацію, додатково формуються механізовані бригади: 23-я в Бахмуті, 24-а в Старобільську, 25-а в Кадієвці, 26-а танкова в Дебальцевому, 27-а моторизована піхотна в Яворові – Центр бойової підготовки ПрикВО, 28-а танкова в Сумах, 29-а і 30-а моторизовані піхотні в Чернігові в Центрі бойової підготовки Сухопутних військ “Десна”.

 

травень

- (ПВІ Радянський Союз) в Калінінському ВО розгорнута 9-а армія. В Архангельському ВО розгорнуті 13 і 14 армії. В Ленінградському ВО на Карельському перешийку розгорнута 23-а армія.

В Смоленському ВО управління Кавалерійської армійської групи перейменовується в управління 26-ї армії.

В Московському ВО на базі 30-го стрілецького корпусу розгорнуте управління 29-ї армії.

В Білоруському ВО розгорнуті 28-а і 11-а армії.

В Орловському ВО штаб і управління округу перетворені на штаб і управління 7-ї армії. В склад армії ввійшли війська округу: три стрілецьких корпуси: 14-й, 35-й, 48-й, 1-й механізований корпус, 2-й кавалерійський корпус, три окремі танкові бригади, 20-а і 21-а змішані авіаційні дивізії, частини посилення.

В Сталінградському ВО сформоване управління 18-ї армії. На початку червня управління 18-ї і 29-ї армій прибувають в Орловський ВО.

В Воронезький ВО прибуває управління 26-ї армії з Смоленського ВО.

В Північнокавказькому ВО на базі Таманської армійської групи розгорнута 27-а армія. На базі Ростовської армійської групи розгорнута 10-а армія.

 

12 травня

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра Оборони введено в дію “План розгортання з територіальних дивізій піхотних з’єднань першої і другої черги”. В військових округах проводиться призов резервістів до територіальних дивізії і поетапне розгортання піхотних дивізій з 1 по 75 до штатів військового часу.

 

- (ПВІ Українська Держава) указом Голови Уряду Української Держави (Прем’єр-Міністра) після закінчення учбового року дітей дошкільного і шкільного віку вивозять в табори відпочинку (скаутські табори) в західні і південно-західні землі УД. В травні-червні – віком від одного до шести років, в липні – віком від 6 до 15 років, в серпні – віком від 15 до 18 років. Юнаки з 17 років проходять військову підготовку в таборах і учбових центрах військових округів і Оперативних Командувань.

 

13 липня

- (ПВІ Радянський Союз) командувачі внутрішніх: Смоленського, Сталінградського, Приволзького, Уральського, Туркестанського, Сибірського і Забайкальського військових округів отримали директиву особливої важливості: у кожному з шести внутрішніх військових округів розгорнути по одній загальновійськовій армії, до формування армій залучити всі штаби та війська округів, командувачам округів особисто очолити нові армії і рівно через місяць – 13 серпня – почати передислокацію армій на захід.

В Смоленському ВО сформована 30-а армія.

В Сталінградському ВО сформована 19-а армія.

В Приволзькому ВО сформована 21-а армія.

В Уральському ВО сформована 22-а армія.

В Туркестанському ВО сформована 31-і армія.

В Сибірському ВО сформована 24-а армія.

В Забайкальському ВО сформована 16-а армія.

 

6 серпня

- (ПВІ Українська Держава) управління інформації (дипломатична розвідка) МЗС УД отримує повідомлення про переїзд РНК СРСР до Свердловська.

 

13 серпня

- (ПВІ Радянський Союз) з внутрішніх військових округів СРСР почалася передислокація семи армій Другого стратегічного ешелону.

 

- (ПВІ Радянський Союз) ввечері центральні радіостанції Радянського Союзу (Телеграфна Агенція Радянського Союзу) оприлюднили “Повідомлення ТАРС” про те, що “...війни між Радянським Союзом і Українською Державою не буде”. Тоді ж нарком закордонних справ СРСР Молотов передав повідомлення Послу Української Держави Олександру Шульгіну і пізно вночі Посол повідомив про це МЗС УД телеграмою.

 

14 серпня

- (ПВІ Радянський Союз) “Повідомлення ТАРС” опубліковане в центральних газетах СРСР (“Правда”, “Известия” та інших).

 

29 серпня

- (ПВІ Українська Держава) утворена Ставка Головного Командування ЗСУД. РНБО прийняла постанову про будівництво оборонних рубежів і створення управлінь військового будівництва.

 

31 серпня-4 вересня

- (ПВІ Радянський Союз) нарком оборони віддав вказівку військовим радам Білоруського, Воронезького і Північнокавказького військових округів вивести управління Білоруського, Центрального і Південного фронтів і перевести їх 4-5 вересня на основні командні пункти відповідно в Обуз-Лєсна, Курськ і Новочеркаськ.

 

- (ПВІ Українська Держава) наказом Міністра Оборони введено в дію “План розгортання управлінь військового будівництва”. По узгодженню зі Ставкою Головного Командування 31 серпня мало початися формування 10 управлінь військового будівництва – т.зв. “саперних армій”. Негайно з початком формування “саперні армії” приступають до зведення оборонних рубежів.

 

5 вересня

- (ПВІ Радянський Союз) на засіданні Політбюро ЦК ВКП(б) ухвалило рішення: 1) про створення на базі західних військових округів фронтових об’єднань; 2) про створення групи армій Резерву Головного Командування; 3) про створення Степового фронту. Командувачем Степового фронту призначено командарма 2-го рангу Штерна Григорія Михайловича.

 

6 вересня

- (ПВІ Радянський Союз) початок радянсько-української війни.

 

- (ПВІ Радянський Союз) о 1-й годині штурмові групи радянських прикордонників перейшли кордон Української Держави.

 

листопад

- (ПВІ Німеччина) замовлення управління озброєнь Вермахту на розробку танків: середнього Panzerkampfwagen VPanther” (Pz.Kpfw.V) і важкого Panzerkampfwagen VITiger” (Pz.Kpfw.VI).