На головну сторінку

 

   Михайло Слободянюк (Львів)

 

Оновлений герб Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного

Надруковано: Знак. – 2016. – Ч. 70. – С. 11.

 

   

      Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного один з не багатьох військово-навчальних закладів, який має власним символом не емблему, а повноцінний герб. Останній вперше був створений і втілений у життя на початку липня 2009 р. (детальніше про це: Знак. 2009. Ч. 48. С. 911).

Однак, коли справа стосується корпоративних гербів (а герб Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відноситься якраз до цього типу), то великий вплив на них мають зміни структури закладів та установ.

          В результаті символи, покладені в основу герба, через певний час втрачають актуальність. І якщо у родовій геральдиці зміни особистого стану власника герба мало впливає на його символіку, то у випадку державної та корпоративної геральдики все це далеко не так.

          Протягом 20122014 рр. в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відбувалися структурні перетворення, які змінили не лише певні напрямки підготовки офіцерів для Сухопутних військ Збройних Сил України, але й символіку навчального закладу.

          Все почалося з переводу факультету аеромобільних військ та військової розвідки зі Львова до Одеси і включення його до складу Військової академії, відновленої у цьому місті. Далі до Одеси попрямували й підготовка офіцерів за спеціальностями логістики (речового та продовольчого забезпечення), фахівці ракетно-артилерійського озброєння, а далі й підготовка офіцерів для автомобільних військ Збройних Сил України.

          Натомість до Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного передали з Кам’янця-Подільського Військово-інженерний інститут при Подільському державному університеті імені І.Огієнка, на онові якого відкрили в академії факультет підготовки офіцерів для інженерних військ Збройних Сил України.

          Таким чином, символи аеромобільних військ, логістики й автомобільних військ Збройних Сил України, що існували у гербі Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, втратили актуальність. У той же час відсутність в гербі академії символів підготовки офіцерів для інженерних військ викликала запитання і навіть обурення особового складу нового підрозділу академії.

          Трохи пізніше, під час чергової реорганізації структури Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, один з факультетів, який існував, отримав нову назву: “загальновійськовий”. Цей факультет взяв на себе підготовку для військ спеціалістів гуманітарного спрямування: офіцерів виховної роботи, культурологів та диригентів військових оркестрів.

          Згадані вище обставини привели керівництво Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного до рішення змінити свою символіку. За розпорядженням командування у вересні 2015 р. я вніс необхідні зміни у герб Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, які виконав комп’ютерний дизайнер Роман Крупа.

          Тепер герб становив собою щит тієї ж форми, що й раніше, так само розтятий і перетятий на чотири поля. Щиток з шляхетським гербом гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, почесного шефа академії у центрі, залишився без змін. Перше поле (пурпурове з зображенням золотої гренади, що палає) також залишилося без змін. Друге поле стало чорного кольору, і на ньому поставили зображення символіки факультету ракетних військ і артилерії схрещені золоті старовинні гармати з накладеною посередині ракетою. Третє поле залишилося чорного кольору, але тепер тут розмістили символіку факультету інженерних військ. Четверте поле також зберегло свій пурпуровий колір, але замість напівемблеми автомобільних військ, поєднаної з напівемблемою логістики, тепер тут стала золота загальновійськова емблема Збройних Сил України (відповідно до назви факультету).

          Таким чином була відновлена справедливість. Всі інші елементи герба залишилися без змін. У жовтні 2015 р. новий герб, виготовлений у вигляді нарукавної емблеми, став поступово замінювати старий на однострої військовослужбовців академії.

          Також виготовили новий особистий штандарт начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного генерал-лейтенанта П.Ткачука (знаходиться у його кабінеті) та два штандарти дещо іншої форми для встановлення у Академічній залі академії. Старі штандарти с попередньою символікою були передані в експозицію музею історії Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

          У військовій справі (а військова геральдика належить цілком до цієї галузі) поштовхом до розвитку, внесенню змін як правило є потреби практики. Тому цей випадок можна узагальнити і надалі впевнено стверджувати, що сам факт зміни герба відповідно до обставин, що змінилися у житті закладу, установи або військової частини, є не винятком, не порушенням принципів геральдики, а певною закономірністю, правильним виходом із ситуації, що склалася, коли заклад або військова частина суттєво змінює структуру, фах, назву і т.п., в результаті чого старі символи втрачають актуальність.