На головну сторінку

 

Олександр Муравйов

начальник Відділу військової символіки

та геральдики Генерального штабу ЗС України

 

Нагрудний знак “Кращий танковий взвод Збройних Сил України”

Надруковано:  Знак. – 2012. – Ч. 57. – С. 9.

    

З метою підняття престижу та популяризації військової служби у Збройних Силах України, підвищення рівня професіоналізму, військової майстерності, патріотизму серед військовиків, прийнято рішення щодо проведення конкурсів (змагань) з військово-професійної майстерності на кращий підрозділ. Конкурс (змагання) проводиться раз на рік серед штатних підрозділів ланки взвод-рота (їм рівних) військових частин, які здатні виконувати бойові (спеціальні) завдання та укомплектовані військовиками військової служби за контрактом.

Перше змагання було заплановано провести серед підрозділів танкових військ. Під час підготовки до цього заходу виникла ідея встановити спеціальний нагрудний знак для нагородження кращого взводу (екіпажу), визначеного за результатами змагань. Відповідні пропозиції подав начальник Центрального управління підготовки та повсякденної діяльності військ (сил) ЗС України полковник Олексій Таран в доповіді на ім’я начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України від 21 травня 2012 р. Підготовку ескіза нагрудного знака пропонувалося доручити начальнику Відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України. Фактично, мова йшла про два знака – окремо для кращого взводу та кращого екіпажу. Однак в подальшому від створення нагрудного знака для кращого екіпажу відмовилися.

Фахівці Відділу військової символіки та геральдики розробили малюнок нагрудного знака “Кращий танковий взвод Збройних Сил України”, який 26 липня 2012 р. затвердив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України. Після цього нагрудний знак було встановлено наказом Генерального штабу ЗС України від 15 серпня 2012 р. № 157.

Відповідно до положення, нагрудний знак вручається військовикам військової служби за контрактом танкового взводу, який переміг у фінальному етапі щорічного конкурсу (змагання) на кращий танковий взвод ЗС України. Носиться знак при повсякденній формі одягу над правою нагрудною кишенею. За наявності у військовика нагрудних знаків “Відмінник Збройних Сил України”, “Класний фахівець” та “Воїн-спортсмен” нагрудний знак “Кращий танковий взвод Збройних Сил України” розміщується після них.

В основу нагрудного знака покладено лавровий вінок – символ слави, пошани та високих досягнень. На тлі вінка розміщено зображення танка Т-34, накладеного на схрещені мечі. Танк Т-34 уособлює успадкування ратної слави та професійної майстерності танкістами ЗС України. Крім того, танк Т-34, визнаний кращим танком Другої світової війни, було розроблено на території України, в Харкові. Вище та нижче танка розміщено фігурні стрічки, що перевивають леза мечів. На верхній стрічці напис “КРАЩИЙ”, на нижній – “ВЗВОД”. За допомогою вушок та кілець до нижньої частини вінка кріпиться прямокутна металева пластина з написом, що відображає рік проведення змагань. Знак виготовляється з білого металу і має розмір 33 мм заввишки та 30 мм завширшки. Розмір пластини (без урахування кілець) становить 5 мм у висоту та 18 мм в ширину.

Очевидно, в подальшому слід очікувати появи аналогічних знаків для кращих підрозділів інших родів військ ЗС України.