На головну сторінку

 

Олександр Муравйов

начальник Відділу військової символіки

та геральдики Генерального штабу ЗС України

 

Нова державна нагорода України

 Надруковано: Народна армія. – 2009. – 8 квітня.

    

Указом Президента України від 26 березня 2009 р. № 189 встановлено відзнаку Президента України – Хрест Івана Мазепи. Відповідно до положення про відзнаку, нею будуть нагороджувати за значний  внесок у відродження національної культурно-мистецької, духовної, архітектурної, військово-історичної спадщини, заслуги у державотворчій, дипломатичній, гуманістичній, науковій, просвітницькій та благодійній діяльності.

Слід зазначити, що ідея заснування державної нагороди, пов’язаної з іменем гетьмана Івана Мазепи, належить саме Міністерству оборони України. У жовтні минулого року відповідну пропозицію подав заступник Міністра оборони Володимир Діброва. Спочатку передбачалося, що нова нагорода буде військовою та призначатиметься для вшанування осіб офіцерського складу. Однак в процесі доопрацювання проекту положення у Секретаріаті Президента України було вирішено надати їй більш загальний характер.

Малюнок Хреста Івана Мазепи розробили фахівці Відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України. Після певного доопрацювання у президентському секретаріаті його було взято за основу остаточного зовнішнього вигляду відзнаки. Відповідно до опису, Хрест Івана Мазепи виготовляється із позолоченого срібла і має форму прямого рівностороннього хреста малинового кольору, який асоціюється у народній свідомості з добою Козаччини. У центрі хреста вміщено картуш, на синьому тлі якого зображення козака з військової печатки гетьмана Івана Мазепи. Козак із мушкетом вважався гербом Війська Запорізького, в середині XVIII ст. його зображення іменувалося «Герб Нації». Картуш накладено на зображення геральдичної фігури «Курч» герба гетьмана Івана Мазепи, покритої емаллю білого кольору. Зауважимо, що за традиціями фалеристичної спадщини України в нагородах, пов’язаних із іменами видатних діячів, використовуються не портретні зображення, а характерні символи. Між сторонами  хреста – розбіжні промені, що уособлюють славу, яку здобув гетьман Іван Мазепа як державний діяч та меценат. Стрічка відзнаки світлосинього кольору з вузькими жовтими та широкими малиновими смужками.

Носиться Хрест Івана Мазепи з лівого боку грудей після ордена Данила Галицького.