На головну сторінку

 

Олександр МУРАВЙОВ

 начальник відділу військової символіки

та геральдики ЗС України

 

Родам військ і службам - нові емблеми

Надруковано: Газета "Народна Армія" 2007.06.05

(натисніть на зображення, щоб побачити фотографію більшого розміру)

 

            У своєму історичному розвитку однострій здолав довгий і складний шлях, змінюючись відповідно до вимог, які висували нові способи ведення війни. Барвисті вбрання, різні для кожного роду військ, а то й частини, з багатьма яскравими прикрасами, в кінці ХІХ - на початку ХХ ст. замінили мундири, покликані зробити військовослужбовця малопомітним для противника – порівняно прості за конструкцією, з мінімумом декоративних елементів. Це, а також поява нових родів військ та військових спеціальностей, зумовило запровадження емблем, які давали змогу відрізнити сапера від кулеметника, артилериста від зв'язківця і т. ін. Нині емблеми родів військ та служб є невід'ємним елементом одностроїв збройних сил більшості країн світу.

            В українському війську такі емблеми вперше з'явилися в грудні 1917 р., коли  Генеральний секретар військових справ Української Народної Республіки Симон Петлюра затвердив тимчасову форму одягу козаків Української Народної Армії. Емблема піхоти мала вигляд схрещених гвинтівок, емблема кінноти - шабель, артилерія та інші спеціальні війська мали використовувати такі ж емблеми, які були в Російській армії. За часів Гетьмана Павла Скоропадського існувала розвинена система кольорів родів зброї, тому емблеми передбачалися лише на погони військовиків інженерних і технічних військ, кінної артилерії, панцирних дивізіонів, а також військових інженерів, лікарів, ветеринарів, фармацевтів. Проте навесні 1919 р. було розроблено цілісну систему "спеціальних знаків" (емблем) родів зброї для носіння на кольорових петлицях. При цьому був врахований досвід, накопичений у період існування Центральної Ради та Гетьманату. У 1920 р. спеціальні знаки родів зброї було перенесено на погони.

            У сучасних Збройних Силах України використовується 16 емблем родів військ та служб. Для порівняння - у збройних силах США таких емблем 29, Румунії - 24, Польщі - 23, Росії та Словаччини - 19. Фактично відсутні емблеми в механізованих військах ЗС України, адже палаюча гренада та схрещені шаблі є одночасно загальновійськовою ознакою. Не мають емблем радіотехнічні війська Повітряних Сил, морська піхота, частини та підрозділи радіоелектронної боротьби (РЕБ), логістики. Зате досі існують емблеми Військово-Повітряних Сил та Військ Протиповітряної оборони, хоча ці види ще у 2004 році об'єднали в один. Нарікання викликає не лише недостатня кількість емблем. Свого часу було вирішено запровадити для них єдину основу у вигляді калинового вінка. Але така уніфікація призвела до того, що вже за кілька метрів важко відрізнити юриста від автомобіліста. Між тим, емблеми залишаються єдиним елементом однострою, що вказує на рід військ, адже кольорові петлиці на ньому не передбачені.

            У квітні минулого року фахівцями відділу військової символіки та геральдики було підготовлено пропозиції щодо перегляду існуючої системи емблем і подано на розгляд начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу ЗС України. Пропозиції отримали схвалення, після чого малюнки нових емблем були погоджені з командуваннями видів Збройних Сил, структурними підрозділами Міноборони та Генштабу. На цей час готується проект змін до постанови Кабінету Міністрів України про військову форму одягу, яким, зокрема, планується затвердити нові емблеми.

            Отже, якою буде нова символіка родів військ та служб Збройних Сил?

            По-перше, емблеми позбавлено вінків. Відтепер їх легко можна розрізнити навіть зі значної відстані. Вінок залишився тільки на емблемі Військової служби правопорядку.

            По-друге, загальновійськова емблема у вигляді листків та кетягів калини на тлі схрещених мечів позначатиме лише ті служби, для яких не встановлено власні емблеми. Її носитимуть також військовослужбовці почесної варти, військових частин охорони та обслуговування і т.п. Військовиків же бойових механізованих частин відрізнятиме емблема у вигляді палаючої гренади на тлі схрещених гвинтівок. Починаючи з XVII ст., в арміях європейських держав створюються підрозділи гренадерів - відбірних, фізично сильних піхотинців, навчених метанню важких ручних гренад (гранат). Згодом зображення палаючої гренади в деяких країнах почали використовувати як емблему піхоти. А схрещені гвинтівки були емблемою піхоти армії Української Народної Республіки у 1917 - 20 рр.

            По-третє, суттєво розширено перелік емблем. Так, сьогодні військовослужбовці військ зв'язку, радіотехнічних військ, частин та підрозділів РЕБ носять єдину емблему, хоча виконують різні завдання. Тому емблема у вигляді переплетених блискавок, на які накладено два ріжки, залишиться тільки для військ зв'язку. В емблемі радіотехнічних військ поєднано зображення стилізованої антени радіолокаційної станції та двох схрещених блискавок. Емблема частин та підрозділів РЕБ матиме вигляд меча вістрям угору, обабіч якого – подвійні стріли, а в центрі - стилізований щит. Усе це символізує складові радіоелектронної боротьби: радіоелектронне подавлення (меч), радіоелектронний захист (стріли), протидія технічним засобам розвідки (щит). Розроблено також малюнки емблем морської піхоти, частин та підрозділів логістики. Емблему Військово-Повітряних Сил замінить емблема авіації, емблему Військ Протиповітряної оборони - емблема зенітних ракетних військ Повітряних Сил. Крім того, поліпшено зовнішній вигляд емблем інженерних військ та військово-топографічної служби.

            Що ж до інших родів військ та служб, то їхні емблеми загалом повторюватимуть існуючі. Наприклад, емблема танкових військ матиме вигляд танка, аеромобільних військ - розкритого парашута на тлі двох літаків, медичної служби - жезла Ескулапа, військових диригентів та музикантів - ліри.

            Фахівцями відділу військової символіки та геральдики пропонувалося виготовляти нові емблеми виключно з металу - в такому разі вони були б і привабливі, і довговічні. На жаль, до цих рекомендацій не прислухаються і пропонують передбачити виготовлення емблем з пластмаси.

            У будь-якому разі запровадження нових емблем родів військ та служб буде черговим важливим кроком на шляху подальшого удосконалення символіки ЗС України.