На головну сторінку

 

Олександр Муравйов

начальник Відділу військової символіки

та геральдики Генерального штабу ЗС України

 

Нагрудний знак “Краща артилерійська батарея Збройних Сил України”

Надруковано:   Надруковано: Знак. – 2012. – Ч. 58. – С. 9-10

    

Протягом 15-25 жовтня 2012 р. відбувся фінальний етап конкурсу на кращий артилерійський підрозділ Збройних Сил України, приурочений до Дня ракетних військ і артилерії, що відзначається 3 листопада. В ньому взяли участь понад дві сотні артилеристів з військових частин Сухопутних військ та Військово-Морських Сил[i]. Перемогу здобула перша самохідна артилерійська батарея самохідного артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи 30-ї окремої механізованої бригади[ii].

В рамках підготовки до проведення конкурсу розпорядженням першого заступника начальника Генерального штабу ЗС України від 19 вересня 2012 р. № 352 начальнику Відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України було поставлено завдання до 20 вересня 2012 р. опрацювати та подати на затвердження начальнику Генерального штабу – Головнокомандувачу ЗС України ескіз та опис нагрудного знака  “Краща артилерійська батарея”.

Фахівці Відділу розробили два варіанта малюнка нагрудного знака, один з яких 20 вересня 2012 р. затвердив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України. Положення про нагрудний знак “Краща артилерійська батарея Збройних Сил України”, його опис та малюнок затверджено наказом Генерального штабу ЗС України від 28 вересня 2012 р. № 200.

Згідно з положенням, нагрудний знак вручається військовикам артилерійської (реактивної) батареї, яка перемогла в фінальному етапі щорічного конкурсу (змагання) на кращу артилерійську (реактивну) батарею ЗС України. Вручення відбувається на підставі наказу начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України в урочистій обстановці після завершення конкурсу (змагання). Носиться знак при повсякденній формі одягу над правою нагрудною кишенею. За наявності у військовика нагрудних знаків “Відмінник Збройних Сил України”, “Класний фахівець” та “Воїн-спортсмен” нагрудний знак “Краща артилерійська батарея Збройних Сил України” розміщується після них.

Нагрудний знак являє собою схрещені гарматні стволи на тлі замкненої фігурної стрічки з написом “КРАЩА БАТАРЕЯ”. У центрі розміщено артилерійську бомбу з палаючим вогнем. Зображення схрещених гарматних стволів є емблемою військовиків ракетних військ і артилерії сучасних ЗС України[iii], зображення бомби було встановлено в якості емблеми артилеристів наказом Військовому Міністерству Української Народної Республіки від 1 квітня 1918 р. ч. 142[iv].

За допомогою вушок та кілець до нижньої частини знака кріпиться прямокутна металева пластина з написом, що відображає рік проведення змагань. Знак виготовляється з білого металу і має розмір 27 мм заввишки та 34 мм завширшки. Розмір пластини (без урахування кілець) становить 5 мм у висоту та 18 мм в ширину.

Затвердження нагрудного знака “Краща артилерійська батарея Збройних Сил України” свідчить про формування нової традиції відзначення військовиків підрозділів – переможців конкурсів, започаткованої встановленням нагрудного знака “Кращий танковий взвод Збройних Сил України”. За словами командувача Сухопутних військ генерал-полковника Геннадія Воробйова, у 2013 році планується провести конкурс на кращий підрозділ механізованих військ[v]. Тож ця традиція, напевно, матиме продовження.


 

[i] Бакуменко Р. Оцінку ставить постріл//Народна армія. – 2012. – 20 жовтня.

[ii] Бакуменко Р. “Салют” прямою наводкою//Народна армія. – 2012. – 27 жовтня.

[iii] Див.: Муравйов О., Чмир М. Нові емблеми родів військ та служб Збройних Сил України//Однострій. – 2009. – № 9. – С. 43-44.

[iv] Чмир М. Символи “бога війни”//Військово-історичний альманах. – 2011. – Ч. 1 (22). – С. 138-139.

[v] Бакуменко Р. “Салют” прямою наводкою//Народна армія. – 2012. – 27 жовтня.