На головну сторінку

 

Олександр Муравйов

начальник Відділу військової символіки

та геральдики Генерального штабу ЗС України

 

Охоронцям державних секретів

 Надруковано: Народна армія. – 2009. – 17 січня

    

Створення служби шифрованого зв’язку і режиму секретності Збройних Сил України припадає на грудень 1991 р., коли було сформовано Восьме управління Міністерства оборони України. Згодом цей структурний підрозділ був переформований в Центральне управління захисту інформації і криптології Генерального штабу ЗС України, яке нині є центральним органом шифрованого зв’язку і режиму секретності у Збройних Силах.

З метою відзначення військовослужбовців, працівників та ветеранів цієї служби наказом Міністра оборони України від 10 грудня 2008 р. № 609 встановлено пам’ятний нагрудний знак “Служба шифрованого зв’язку і режиму секретності Збройних Сил України”.

Пам’ятний нагрудний знак вручається військовослужбовцям, працівникам та ветеранам ЗС України, які не менше 10 років перебувають (перебували) на посадах, що пов’язані з криптографічним захистом інформації та захистом інформації з обмеженим доступом в органах шифрованого зв’язку і режиму секретності. Нагородження здійснюється наказами Міністра оборони, начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України, за поданням начальника Центрального управління захисту інформації і криптології.

В основу пам’ятного нагрудного знака покладено лавровий вінок, що уособлює славу. Розміщений по вертикалі ключ, як символ безпеки, відображає забезпечення безпеки інформації з обмеженим доступом. На круглому щиті, які підтримують два сфінкси, емблема ЗС України. Сфінкс (міфічна істота з тулубом лева, головою людини та крилами орла) символізує таємницю, загадковість. Фігурна стрічка, на яку спираються сфінкси, відтворює покладену на бік цифру “8”, що вказує на першу назву центрального органу шифрованого зв’язку і режиму секретності – Восьме управління. Напис  “Достовірність та безпека” на стрічці є девізом служби. На зворотному боці нагрудного знака написи: “Служба захисту інформації і криптології” (у центрі), “Міністерство оборони України” та “Збройні Сили України” (по колу зверху й знизу). Стрічка нагрудного знака малинова з двома білими та двома жовтими смужками по краях.

        Малюнок пам’ятного нагрудного знака “Служба шифрованого зв’язку і режиму секретності Збройних Сил України” розроблений Відділом військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України.