На головну сторінку

 

Олександр МУРАВЙОВ

 начальник відділу військової символіки

та геральдики ЗС України

 

Символіка Об’єднаного оперативного командування Збройних Сил України

Надруковано: "Знак. Вісник Українського геральдичного товариства". – 2007. – Ч. 41. – С. 1

 

           Необхідність прискореного вдосконалення системи управління Збройних Сил України зумовила створення нового органу військового управління оперативного рівня – Об’єднаного оперативного командування (ООК). На нього покладатимуться завдання оперативного планування та управління міжвидовими угрупованнями військ (сил), у тому числі миротворчими контингентами. Подібні органи існують у збройних силах Великобританії, Нідерландів, Німеччини, Польщі та інших країн НАТО.

         Питання про символіку ООК постало ще до завершення його формування. До відділу військової символіки та геральдики ЗС України надійшло прохання розробити загальну емблему ООК, нарукавну емблему та нагрудний знак. Фахівцями відділу було розроблено декілька варіантів символіки, один з яких 25 жовтня 2006 р. затвердив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал-полковник С.Кириченко. Після цього в ООК було підготовлено проект наказу Міністра оборони України “Про затвердження символіки Об’єднаного оперативного командування Збройних Сил України”. Цим наказом, підписаним 24 листопада 2006 р. за № 677, затверджено описи емблеми ООК, нарукавної емблеми та нагрудного знака його військовослужбовців.

         Емблема ООК (мал.1) являє собою фігурний щит полинового кольору з кантом золотого кольору. На щиті, на тлі контурного зображення України в кольорах Державного Прапора України, зображено вістрями вгору три схрещені мечі срібного кольору, перев’язані фігурною стрічкою. У центрі розміщено емблему ЗС України на тлі булави золотого кольору. Мечі, перев’язані стрічкою, уособлюють три види Збройних Сил (Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили), що знаходяться під єдиним командуванням. При цьому хрестовину одного з мечів оформлено у вигляді стилізованого бойового літака, іншого – у вигляді лап якоря. Булава є символом влади та управління.  

         Нарукавна емблема (мал.2) являє собою круглий щит полинового, синього або чорного кольору  з кантом золотого кольору. Діаметр щита – 80 мм. У центрі щита в обрамленні гілок з дубового (ліворуч) та калинового (праворуч) листя золотого кольору розміщено вістрями вгору три схрещені мечі срібного кольору, перев’язані фігурною стрічкою. У центрі розміщено емблему ЗС України на тлі булави золотого кольору. Кольори щита відповідають кольорам форми одягу військовослужбовців різних видів Збройних Сил. Дубова та калинова гілки, за зразком нарукавної емблеми Генерального штабу ЗС України, є спільним елементом для нарукавних емблем частин, безпосередньо підпорядкованих вищому органу військового управління.

         Нагрудний знак повторює емблему ООК і має розмір 70 мм у висоту і  50 мм у ширину.

         Описана вище символіка покликана забезпечити ідентифікацію та престиж ООК як органу військового управління оперативного рівня.