На головну сторінку

 

Олександр Муравйов
начальник Відділу військової символіки
та геральдики Генерального штабу ЗС України

 

Стимул навчатися на "відмінно"


Надруковано: Народна армія. – 2009. – 22 жовтня

Донедавна система нагрудних знаків військової доблесті не передбачала спеціальних нагрудних знаків для курсантів військових вишів та вихованців військових ліцеїв. Це не створювало ніякого стимулу для навчання і не виокремлювало відмінників з решти майбутніх офіцерів. Проте практика засвідчила потребу в існуванні відзнаки, яка б засвідчувала відмінні показники у навчанні курсантів та ліцеїстів, стимулювала б їх до наукової, дослідницької, раціоналізаторської роботи. Тому наказом Міністра оборони України від 18 вересня 2009 р. внесені зміни до наказу про нагрудні знаки військової доблесті, за якими до їхнього переліку додано нагрудний знак Івана Богуна.

Зауважимо, що він єдиний, який носить ім'я історичної постаті. Авжеж, полковник Іван Богун, видатний військовий та державний діяч Козацької доби, який відстоював українську державність, без сумніву, є прикладом для майбутніх офіцерів сучасних Збройних Сил України.

Відповідно до положення, нагрудний знак Івана Богуна вручається курсантам вищих військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів) та вихованцям військових ліцеїв, які мають відмінні результати в навчанні та значні особисті досягнення в науковій, дослідницькій та раціоналізаторській роботі. Його вручення проводиться за наказами начальників відповідних закладів за поданням командирів підрозділів. Курсанти та ліцеїсти, які мають не скасовані дисциплінарні стягнення, на нагородження не подаються. Більше того, якщо курсант чи ліцеїст буде порушуватиме дисципліну або недбало ставитиметься до навчання, він може бути позбавленийцього нагрудного знака. Носиться він на парадно-вихідній літній та польовій (десантній) куртці над правою нагрудною кишенею, на форменці та фланелівці - з правого боку грудей.

В основу нагрудного знака Івана Богуна покладено лавровий вінок як символ вшанування за здобутки в навчанні, яке уособлюють палаючий смолоскип та розкрита книга. Підкова з хрестом є фігурами герба Івана Богуна. (Слід зауважити, що портретних зображень Івана Богуна не збереглося). Розміри відзнаки: 35 мм завдовжки, та 30 мм завширшки.

Малюнок нагрудного знака Івана Богуна розроблено у Відділі військової символіки та геральдики Генерального штабу Збройних Сил України.

Тож тепер викладачі та командири зможуть "не зазираючи до заліковки" розпізнати кращого курсанта або ліцеїста і відповідно реагувати. І це дійсно вагомий стимул навчатись на "відмінно".