На головну сторінку

 

Олександр Муравйов

начальник Відділу військової символіки

та геральдики Генерального штабу ЗС України

 

Нащадки танкової армії

 

Надруковано: Народна армія. – 2009. – 30 квітня

    

Одним з наймогутніших об’єднань Сухопутних військ Збройних Сил України вважається 8-й армійський корпус, частини якого входять до складу Об’єднаних сил швидкого реагування. Свою історію корпус веде від 8-ї механізованої армії, сформованої у 1946 р., яка у квітні 1957 р. була перейменована на 8-му танкову армію. Частини та з’єднання армії залучалися до розмінування споруд, полів, доріг та мостів в ході ліквідації наслідків Великої Вітчизняної війни на території Житомирської, Хмельницької, Вінницької областей,  виконання урядових завдань на території Угорщини 1956 р. та Чехословаччини 1968 р.  У 1974 р. Указом Президії Верховної Ради СРСР 8-му танкову армію було нагороджено орденом Червоного Прапора.

Сотні офіцерів і прапорщиків об’єднання виконували інтернаціональний обов’язок в Афганістані. Одразу ж після оголошення про аварію на Чорнобильській АЕС, військовослужбовці танкової армії взяли участь у  боротьбі із ядерною стихією.

Після проголошення незалежності України особовий склад з’єднань та частин армії прийняв присягу на вірність Українському народові. 1 грудня 1993 р. 8-му танкову армію перейменовано на 8-й армійський корпус.

До цього часу в корпусу вже була власна неофіційна нарукавна емблема. На жаль, вона мала окремі недоліки, зокрема, містила напис з назвою зєднання, а зображення герба міста Житомира, розміщене на емблемі, не відповідало затвердженому зразку. Тож в ході упорядкування символіки об’єднань та з’єднань Сухопутних військ фахівцями відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України був підготовлений новий варіант нарукавної емблеми 8-го армійського корпусу.

Доопрацьований фахівцями відділу малюнок нарукавної емблеми 5 лютого 2009 р. затвердив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України С.Кириченко.

         В основу нарукавної емблеми 8-го армійського корпусу покладено фігурний щит, розділений діагоналями на чотири поля, верхнє й нижнє з яких малинового кольору, бокові – чорного кольору. Щит має кант золотого кольору. Малиновий колір вказує на приналежність до Сухопутних військ ЗС України. Чорний колір традиційно пов’язують з танковими військами, до яких належала 8-ма танкова армія – попередник 8-го армійського корпусу. Золота булава, як історичний символ військової влади, відображає керівну роль управління корпусу. Руків’я булави переплетене цифрою 8 срібного кольору, що вказує на номер зєднання. Меч символізує військове верховенство, перемогу, а блискавка свідчить про належність до Об’єднаних сил швидкого реагування. Зображення танків підкреслюють спадкоємність від 8-ї танкової армії. Герб міста Житомира у центрі нарукавної емблеми вказує на місце дислокації штабу корпусу.