На головну сторінку

 

Сергій Козлов (Полтава)

Андрій Гречило (Львів)

 

Печатка начальника відділу охорони

залізнично-технічного корпусу УНР

Надруковано: Знак. – 2012. – Ч. 58. – С. 8

Восени 2012 р. під час земляних робіт на полі селища Щербані поблизу міста Полтава, на місці розташування колишнього хатища, було знайдено бронзову печатку.

Печатка має правильну круглу форму. її діаметр рівний 34 мм, а товщина – 4 мм. У верхній частині печатки зроблено вертикальний штир квадратного перетину: у верхній частині 4,5x4,5 мм, у нижній 6x6 мм. Висота штиря, який вгору трохи загострюється, складає 26 мм. З обох боків штиря зроблені борозди (прорізи глибиною 1 мм) на висоті 16 мм від нижньої частини. Вони служили для закріплення деревяної ручки, що тепер відсутня. Верхня частина печатки поверх бронзи має покриття з металу сріблястого кольору.

На робочій частині печатки дзеркально вирізано написи та зображення. Легенда по колу: Начальник відділу охорони залізнично-техничного корпусу (висота літер 2,5 мм). Початок і кінець напису знизу розділені залізнодорожним знаком – схрещені якір і сокира (висота 5 мм, ширина 7 мм). У центрі печатки у колі (діаметр 17 мм) зображено Тризуб (висота 11 мм, ширина – 9 мм). Ліворуч від нього вирізано літеру “У.”, над центральним зубом – літеру “Н.”, а праворуч від герба – “Р.” Тобто, абревіатура УНР – скорочений напис “Українська Народна Республіка”. Висота літер 3,5 мм.

Написи та зображення на печатці свідчать, що належала вона начальникові підрозділу Армії УНР. Використана на печатці емблема з якорем і сокирою застосовувалася раніше відомством шляхів сполучення Російської імперії.

Корпус залізничної охорони Української держави формувався у червні 1918 р. Тоді його очолив Олександр Осецький, який до того з 17 квітня був командувачем Полтавського (згодом – 6-го) корпусу Армії УНР, а надалі – Армії Української держави. Схоже, що Залізнично-технічний корпус був сформований вже після повстання проти гетьмана П. Скоропадського та відновлення Української Народної Республіки. Про нього вже відомо в січні 1919 р. В кінці травня 1919 р. внаслідок реформування з частин Окремого корпусу залізнично-технічних військ було сформовано 9-у Залізничну дивізію Дієвої Армії УНР. Тому цю печатку можна датувати хіба що початком 1919 р. Наразі ще не вдалося відшукати документи з її відбитками, що дозволить точно встановити і час використання, а також довідатися хто саме обіймав на той час посаду начальника відділу охорони Залізнично-технічного корпусу Дієвої Армії УНР.

Тепер печатка перебуває у приватній збірці полтавського колекціонера і згодом буде виставлена в музеї Духовна Полтавщина – духовно-культурному центрі при Свято-Успенському кафедральному соборі Полтави.