На головну сторінку

 

Максим Хорошунов (Київ)

Новий однострій – нові підходи

Надруковано: Знак. – 2016. – Ч. 70. – С. 10.

 


Малюнок 1


Малюнок 2

Предмети однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України, малюнки яких 5 липня 2016 р. затвердило вище державне та військове керівництво, означають докорінні зміни в символіці Українського війська. Торкнулись ці зміни і Військової служби правопорядку у ЗС України та 101-ї окремої бригади охорони Генерального штабу ЗС України.

Так, у відповідному альбомі, серед предметів, які передбачається впровадити, є нова емблема на комір повсякденної та парадної форми одягу Військової поліції (таку назву має отримати в майбутньому Служба правопорядку). Для цієї служби, яка вже понад десятиліття використовує власний комплекс символіки (емблема, нарукавна емблема, нагрудні знаки, емблема на комір та погони), згадана емблема стала суттєвою новацією. Річ у тім, що збільшена версія емблеми буде носитися також на береті малинового кольору. До речі, такий колір матимуть берети лише військовиків майбутньої Військової поліції та Окремого полку Президента України. Зауважимо, що власні беретні знаки отримала дуже мала кількість родів військ та служб.

Проте, на відміну від інших емблем на комір, які водночас є також беретними знаками, ця відзнака військових правоохоронців не вирізняється особливою новизною. Емблема відтворює вже знайомі елементи, які давно прижилися у ВСП:  багатопроменеву зірку та лікторський пучок з двосічною сокирою. Різниця полягає лише у манері виконання їхніх зображень. Так, в діючій символіці ВСП багатопроменева зірка білого металу з 8 великими, між якими – 24 малі промені. В новій емблемі (хоча поки що це звучить дуже узагальнено), зірка складається з 80 променів різного розміру, які повторюють контури попередньої восьмипроменевої зірки. Лікторський пучок залишився по центру. Новим елементом є круглий щит із золотим окуттям, в який вписано лікторський пучок. Цікаво, що двосічна сокира на малюнку більше схожа на спис, на який накладено сокиру. Але, імовірніше за все, це дизайнерське бачення одного елемента. Нові емблема на комір та беретний знак мають виготовлятися із жовтого металу (мал. 1). При цьому використання емблеми на погонах не передбачено.

Дещо схожа ситуація склалась і з символікою 101-ї окремої бригади охорони Генерального штабу ЗС України. В альбомі, підписаному високопосадовцями, вміщено малюнок власного беретного знака і для військовослужбовців цієї частини. Він також відтворюватиме звичні елементи комплексу символіки бригади, затвердженого багато років тому: срібні схрещені алебарди і латну рукавицю. На беретному знаку вони вписані в кільце, виготовлятиметься знак зі срібного металу (мал. 2). Цікаво, що завдяки кільцю він дивовижним чином нагадує беретні знаки, які носять у Сухопутних військах Збройних Сил Французької республіки. Водночас, знак не створює зайві проблеми для існуючого комплексу символіки бригади: герба, нарукавної емблеми та нагрудного знака. Власної емблеми на комір для військовиків бригади не передбачено.

Таким чином, затвердження нових емблем на комір та беретних знаків Військової поліції та 101-ї бригади охорони стало черговим кроком у розвитку символіки ЗС України.

Але разом із бажанням кардинально змінити на краще військовий однострій, розробники поставили більше запитань, аніж дали відповідей. Якщо з бригадою охорони, в принципі, все гаразд, то пропозиції для ВСП викликають низку питань. Чи замінять нова емблема на комір та беретний знак загальну емблему, яку використовує сьогодні Служба правопорядку? Якою буде нарукавна емблема майбутньої Військової поліції? Як виглядатимуть нагрудні знаки військових правоохоронців, що використовуються в повсякденній та службовій діяльності? На ці питання авторам нової концепції військового однострою ще доведеться знайти відповіді. Але бажано, щоб це було зроблено без шкоди для самобутніх комплексів символіки, які сформувалися у військових колективах.