На головну сторінку

 

Максим Хорошунов (Київ)    

Третя річниця ВСП з новим пам’ятним нагрудним знаком  

Надруковано: Знак. – 2017. – Ч. 73. – С. 11.  

Вручення нагрудних знаків на честь пам’ятних дат вже стало традиційним явищем. Так, 19 квітня ц. р., у день відзначення 15-ї річниці Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (ВСП), чимало військових правоохоронців відзначили новим пам’ятним нагрудним знаком. Це вже третій пам’ятний нагрудний знак в літописі Служби. Попередні вручались, відповідно, до 5-ї та 10-ї річниць. Розробку згаданих нагрудних знаків здійснював відповідний структурний підрозділ Генерального штабу ЗС України – Відділ військової символіки та геральдики – на прохання Головного управління ВСП. Та після розформування 2012 р. цього Відділу питаннями розробки і затвердження військової символіки вже ніхто не займався.

Усвідомлюючи, що чергова річниця Служби правопорядку може відбутись без традиційного нагородження, керівництво ВСП вирішило самостійно розробити знак, який логічно продовжив би лінійку попередніх пам’ятних нагрудних знаків. Для цього, вивчивши архіви, було віднайдено нереалізований варіант малюнка пам’ятного нагрудного знака, розробленого Відділом військової символіки та геральдики у 2011 р., напередодні 10-ї річниці ВСП. Тоді на розгляд керівництва Служби правопорядку було запропоновано два варіанти, один з яких був схвалений, а інший залишився на папері і втілився в металі лише у 2017 р.

Доопрацювавши малюнок нагрудного знака, керівництво ВСП вирішило офіційно його затвердити. Для цього підготували відповідні документи та встановленим порядком подали їх на підпис. Як результат, 13 квітня 2017 р. побачив світ наказ Генерального штабу ЗС України № 131, який затверджував Положення про почесний нагрудний знак “15 років Військовій службі правопорядку у Збройних Силах України”, його опис та малюнок. Видання цього наказу ініціював начальник Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗС України полковник Д.Марченко. Наказ підписав начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал армії України В.Муженко.

Згідно з описом, нагрудний знак виготовляється із білого металу і має форму кола діаметром 32 мм. На лицьовому боці зображено емблему ВСП та розміщено написи по колу “ЧЕСТЬ І ЗАКОН” (зверху) та “2002–2017” (знизу). Зворотний бік не має зображень та написів. По колу нагрудний знак обрамлений бортиком.

За допомогою вушка та кільця нагрудний знак сполучається з прямокутною колодкою білого металу, обтягнутою стрічкою. Розмір колодки: висота – 42 мм, ширина – 28 мм. На зворотному боці колодки – застібка для прикріплення нагрудного знака до одягу. Стрічка нагрудного знака, в цілому, повторює стрічки пам’ятних нагрудних знаків, розроблених до 5-ї та 10-ї річниць ВСП. Різниця полягає лише у кількості жовтих смужок. Так, стрічка пам’ятного нагрудного знака, розробленого у 2007 р., мала по центру одну жовту смужку. Разом з білими, синіми та малиновими смужками це уособлювало кольори емблеми ВСП. У 2012 р. жовтих смужок було вже дві, кожна символізувала по 5 років Служби. Відповідно, стрічку знака до третього ювілею, прикрашають три жовті смужки. Інші смужки (білі, малинові та сині) залишись без змін. Варто зазначити, що пояснювальної записки до наказу не додавалось, а Положення про знак повторювало положення до аналогічних нагрудних знаків.

Після підписання наказу Генерального штабу ЗС України нагрудний знак виготовило підприємство “Гарант і партнери” тиражем 1200 шт. Усі вони були вручені у день відзначення 15-ї річниці Служби правопорядку.

Загалом новий нагрудний знак військових правоохоронців гармонійно доповнив вже наявний комплекс військової символіки, що склався за останні 15 років. Протягом цього періоду ВСП отримала цілих три пам’ятних нагрудних знака, чим навряд чи може похвалитись якийсь інший військовий колектив. Ця обставина робить комплекс символіки Служби правопорядку самобутнім і неповторним, який логічно продовжується з плином років.