На головну сторінку

 

Микола Чмир

Заступник начальника відділу

військової символіки та геральдики

Генерального штабу ЗС України,

кандидат історичних наук

  

Герб Галузевого державного архіву Міністерства оборони України

 Надруковано: Знак. – 2012. – Ч. 57. – С. 11.Історія Галузевого державного архіву Міністерства оборони України розпочалася з моменту видання директиви Головного штабу Збройних Сил України від 11 квітня 1992 р. № 115/1/083, якою передбачалося до 20 травня 1992 р. сформувати Центральний архів Міністерства оборони України на фондах архіву штабу Київського військового округу та 300-ї окремої роти супроводження військових вантажів.

У серпні 1997 р. установу переформовано в Галузевий державний архів Міністерства оборони України.

Відповідно до Положення про Галузевий державний архів МО України установа здійснює управління, науково-дослідну та інформаційну діяльність у сфері архівної справи в Міністерстві оборони та ЗС України, проводить роботу щодо приймання, обліку та постійного зберігання документів Національного архівного фонду, створених в процесі діяльності структурних підрозділів Міністерства оборони та Генерального штабу ЗС України, військових частин, закладів, установ та організацій ЗС України, а також установ і організацій, які належать до сфери управління Міністерства оборони. Галузевому державному архіву МО України підпорядковано відокремлені Львівський та Одеський територіальні архівні відділи.

В рамках підготовки до відзначення 20-ї річниці створення установи  постало питання про запровадження її офіційної символіки. Директор Галузевого державного архіву МО України Василь Турчик 18 листопада 2011 р. звернувся до начальника Відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України Олександра Муравйова з проханням організувати роботу щодо розробки ескізів герба (емблеми) та пам’ятного нагрудного знака архіву. Фахівцями Відділу було розроблено малюнок герба, який 2 квітня 2012 р. затвердив перший заступник Міністра оборони України Олександр Олійник.

Герб архіву: щит перетятий; у верхньому синьому полі срібний розгорнутий сувій, на якому синій пісочний годинник; у нижньому пурпуровому полі покладені навхрест срібні перо і ключ. На синій стрічці під щитом девіз сріблом: verba volant scripta manent (слова відлітають, написане залишається).

Синій колір верхнього поля щита символізує чесність, вірність та бездоганність. Пурпуровий колір нижнього поля щита виступає замінником малинового кольору (основний колір прапора ЗС України), який не використовується в геральдиці. Розгорнутий сувій символізує документи, що зберігаються архівом, пісочний годинник (символ плину часу) уособлює історію військового будівництва та військової справи в Україні, відображену в документах. Ключ символізує надійне зберігання документів, перо уособлює науково-дослідну та інформаційну діяльність у сфері архівної справи в Міністерстві оборони та Збройних Силах.