На головну сторінку

 

Микола Чмир

заступник начальника відділу

військової символіки та геральдики

Генерального штабу ЗС України

  

Оновлений формат «деснянських» емблем


Надруковано: Народна армія. – 2011. – 13 вересня


169-й навчальний гвардійський Звенигородський орденів Червоного Прапора і Суворова центр, що у селищі Десна, — відоме у війську з’єднання. Управління та низка військових частин свого часу встигли запровадити неофіційні нарукавні емблеми. Зрозуміло, що єдиної системи вони не складали — при їх створенні кожна частина керувалася власними смаками і уподобаннями. Тож після того, як у серпні 2010 року начальник Генерального штабу — Головнокомандувач ЗС України затвердив малюнок нарукавної емблеми 169-го навчального центру, постало питання про впорядкування символіки полків, батальйонів, дивізіонів та інших частин, що входять до його складу.
Відтак командуванню центру було запропоновано покласти в основу емблем щит єдиної форми та розмірів і розробити нарукавники для всіх частин. Окрім того, спільними для всіх емблем мали стати червоний хрест зі срібним (білим) кантом та синя стрічка у нижній частині щита. Зрештою фахівці відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу Збройних Сил України підтримали такий підхід, який уже мав місце в сучасній символіці Збройних Сил України. Після необхідних погоджень малюнки нарукавних емблем шести військових частин 169-го навчального центру затвердив начальник Генерального штабу — Головнокомандувач ЗС України генерал-полковник Григорій Педченко. Зокрема, офіційну символіку отримали 345-й навчальний гвардійський механізований Кишинівський ордена Суворова полк, 300-й навчальний гвардійський танковий Сандомирський ордена Олександра Невського полк, 1121-й окремий навчальний зенітний ракетний дивізіон, 718-й окремий навчальний автомобільний батальйон, 507-й окремий навчальний ремонтно-відновлювальний батальйон, а також 33-й полігон.
345-й навчальний гвардійський механізований Кишинівський ордена Суворова полк створений 20 січня 1943 р. як 11-й гвардійський повітрянодесантний полк. Під час Великої Вітчизняної війни його нагороджено орденом Суворова ІІІ ступеня і присвоєно почесне найменування «Кишинівський». У 1953 році частину переформовують у 354-й гвардійський стрілецький Кишинівський ордена Суворова полк. Згодом, у 1957 році, він став мотострілецьким полком, а у 1960-му — навчальним мотострілецьким.
На затвердженій нарукавній емблемі полку хрест ділить щит на чотири поля. Перше та четверте поля — блакитного кольору, друге та третє — малинового. Блакитний колір вказує на історичну належність частини до повітрянодесантних військ, малиновий — на теперішню належність до механізованих військ. Посередині щита зображено голову рисі, анфас на тлі схрещених шабель вістрями угору золотого (жовтого) кольору. Зображення голови рисі виконано сірим, чорним, червоним та срібним (білим) кольорами. Нижче розміщено зображення бойової машини піхоти золотого (жовтого) кольору. Голова рисі, шаблі та бойова машина піхоти вказують на основні завдання частини — навчання майбутніх воїнів механізованих військ Сухопутних військ ЗС України. Гвардійська стрічка та стрічка ордена Суворова ІІІ ступеня у верхній частині щита відображають відповідно гвардійське найменування та наявність цієї державної нагороди. На синій стрічці у нижній частині щита розміщено напис «КИШИНІВСЬКИЙ» — почесне найменування полку.
300-й навчальний гвардійський танковий Сандомирський ордена Олександра Невського полк створений Постановою Державного Комітету Оборони від 8 грудня 1942 року як 1113-й окремий самохідний дивізіон супроводження піхоти. У роки Великої Вітчизняної війни дивізіон став гвардійським, був нагороджений орденом Олександра Невського та отримав почесне найменування «Сандомирський». 15 квітня 1947 року частину переформовано у 272-й окремий гвардійський танко-самохідний Сандомирський ордена Олександра Невського батальйон, який у 1955 році став полком. Сучасну назву частина має з 18 вересня 1960 року.
Щит нарукавної емблеми полку чорного кольору вказує на приналежність до танкових військ. Посередині щита зображено голову вовка анфас на тлі схрещених мечів вістрями угору золотого (жовтого) кольору. Голова вовка виконана срібним (білим), червоним та чорним кольорами. Нижче розміщено зображення танка зеленого кольору. Голова вовка, мечі, танк вказують на основне завдання частини — навчання майбутніх танкістів ЗС України. Зауважимо, що голова вовка використовувалася на неофіційній нарукавній емблемі полку. Як і у випадку з 345-м навчальним механізованим полком, наявність гвардійського найменування та державної нагороди відображають відповідні стрічки у верхній частині щита, почесне найменування — напис на синій стрічці.
1121-й окремий навчальний зенітний ракетний дивізіон створено в серпні 1945 року як 717-й зенітний артилерійський дивізіон 1261-го кадрового артилерійського полку. У серпні 1950 року дивізіон розгорнуто у 2502-й зенітний артилерійський полк, який з 4 березня 1955 року став 1067-м зенітним артилерійським полком. З вересня 1955 року його переформовано у 622-й окремий зенітний артилерійський дивізіон, який 30 березня 1957-го передано до складу 112-ї гвардійської мотострілецької дивізії. З 12 серпня 1960 року частину переформовано в 622-й окремий учбовий зенітний артилерійський дивізіон, а в липні 1979-го — у 1121-й учбовий зенітний артилерійський полк. У лютому 2000-го частина стала 1121-м навчальним зенітним ракетним полком, а 30 жовтня 2007 року — 1121-м окремим навчальним зенітним ракетним дивізіоном.
Щит нарукавної емблеми дивізіону — чорного кольору. Посередині щита зображено розкриту книгу срібного (білого) кольору на тлі натягнутого лука срібного (білого) кольору зі стрілою золотого (жовтого) кольору та схрещених ракети і гарматного ствола золотого (жовтого) кольору. Лук зі стрілою, гарматний ствол і ракета свідчать про приналежність дивізіону до зенітних ракетних військ та його основне завдання — підготовку молодших фахівців для цього роду військ. Розкрита книга символізує навчання. На стрічці у нижній частині щита девіз частини: «ПРИКРИЄМО НАДІЙНО».
718-й окремий навчальний автомобільний батальйон створено 8 грудня 1942 року як 7-му окрему гвардійську повітрянодесантну автомобільну роту підвозу 5-ї гвардійської повітрянодесантної дивізії. Згідно з директивою Генерального штабу Радянської Армії від 13 червня 1945 року, на базі роти утворено 825-ту окрему автомобільну роту підвозу 112-ї гвардійської стрілецької дивізії. 24 вересня 1953-го роту переформували у 123-тю окрему автотранспортну роту, а директивою командувача військ Київського військового округу від 14 жовтня 1967 року на базі роти створено 718-й окремий навчальний автомобільний батальйон. З переведенням навчальної танкової дивізії на штат 169-го навчального центру підготовки молодших фахівців танкових військ батальйон увійшов до його складу.
Чорний колір щита нарукавної емблеми батальйону є традиційним для автомобільних військ. Посередині щита зображено орла з розгорнутими крилами золотого (жовтого) кольору, що сидить на автомобільній півосі золотого (жовтого) кольору, на тлі розкритої книги срібного (білого) кольору. Орел та автомобільна піввісь свідчать про належність частини до автомобільних військ та її основне завдання — підготовку молодших фахівців для цього роду військ. Поєднання орла й автомобільної осі застосовувалося раніше на неофіційній емблемі частини. Напис «ВЧИМО МАЙСТЕРНОСТІ» — девіз батальйону.
507-й окремий навчальний ремонтно-відновлювальний батальйон створений у період з 15 по 30 квітня 1957 року як 381-ша бронетанкова ремонтна майстерня 112-ї гвардійської мотострілецької дивізії. Згідно з директивою командувача військ Київського військового округу від 18 березня 1964 року, на базі майстерні створено 507-й окремий ремонтно-відновлювальний батальйон 48-ї гвардійської танкової дивізії. З 15 грудня 1972-го частина стала 507-м окремим навчальним ремонтно-відновлювальним батальйоном. Після переведення навчальної танкової дивізії на штат 169-го навчального центру підготовки молодших фахівців танкових військ батальйон увійшов до його складу.
Чорний колір щита нарукавної емблеми батальйону вказує на його історичну належність до ремонтних частин танкових військ. Посередині щита зображено шестерню срібного (білого) кольору з внутрішнім полем червоного кольору, накладену на схрещені молоток та гайковий ключ срібного (білого) кольору. На тлі шестерні зображено ремонтну машину золотого (жовтого) кольору. Схрещені молоток, гайковий ключ, шестерня та ремонтна машина свідчать про основне завдання батальйону — підготовку молодших фахівців для ремонтно-відновлювальних частин. Напис «МАЙСТЕРНІСТЬ ТА ЯКІСТЬ» — девіз батальйону.
33-й полігон створено 1 вересня 1997 року. Чорний колір щита нарукавної емблеми свідчить про те, що полігон було створено у складі навчального центру танкових військ. Посередині щита зображено мішень зеленого кольору з кантом і концентричними колами срібного (білого) кольору на тлі схрещених автоматів Калашникова срібного (білого) кольору. З правого боку мішені бойова машина піхоти золотого (жовтого) кольору, з лівого — танк золотого (жовтого) кольору. Мішень, автомати, бойова машина піхоти і танк вказують на приналежність полігона до частин забезпечення бойової підготовки та навчання 169-го навчального центру. Девіз полігона: «ВЧИМО ПЕРЕМАГАТИ».
Таким чином, у 169-му навчальному центрі створено власну оригінальну систему нарукавних емблем. Єдина форма та розміри щита, червоний хрест зі срібним кантом, синя стрічка для розміщення почесного найменування або девізу чітко вказують на приналежність до одного з’єднання. Водночас колір щита та зображення, розміщені на ньому, відображають специфіку діяльності та бойові традиції конкретної військової частини. Зауважимо, що при опрацюванні нарукавних емблем частин навчального центру максимально враховувався досвід, накопичений у сфері їх символіки у попередні роки. Все це дає підстави стверджувати, що система нарукавників 169-го навчального центру не лише дозволить відрізняти військовиків однієї частини від іншої, але й виховуватиме молоде покоління на найкращих традиціях минулого та сучасного.