На головну сторінку

 

Микола Чмир

заступник начальника відділу

військової символіки та геральдики

Генерального штабу ЗС України

  

Тут дають путівку в небо

Надруковано: Народна армія. – 2010. – 22 грудня 


Історичний шлях 203-ї навчальної авіаційної бригади тісно  пов’язаний з Чугуївським військовим авіаційним училищем льотчиків-винищувачів, сформованим у вересні 1938 року. З початком Великої Вітчизняної війни училище перейменовано на Чугуївську військову школу пілотів. У зв’язку з наближенням фронту влітку 1941 року школу перебазовано до м. Чимкент (Казахстан), де вже у листопаді відновлено навчальну роботу.
Після закінчення війни школа повернулася до Чугуєва і у вересні 1945-го була перейменована на Чугуївське військове авіаційне училище. 5 лютого 1946 року в с. Гракове на базі 7-ї ескадрильї училища сформовано учбовий авіаційний полк, який у вересні 1953 р. перебазувався на аеродром м. Чугуїв. Цікаво, що саме з чугуївського аеродрому зробили свій перший крок до зірок льотчики-космонавти двічі Герой Радянського Союзу О.Леонов, Герої Радянського Союзу О.Волков, Г.Добровольський та В.Васютін.
У 1992 році полк увійшов до складу Збройних Сил України, а в грудні 1995-го його перевели на нову організаційно-штатну структуру. На базі полку, окремого батальйону зв’язку і радіотехнічного забезпечення та  окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення утворено 203-ю авіаційну базу (навчальну), яка з серпня 2004 року є 203-ю навчальною авіаційною бригадою.
З 1 вересня 2004 р. 203-я навчальна авіаційна бригада увійшла до складу Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (ХУПС).
Головним завданням бригади є виконання льотного навчання з курсантами-льотчиками 3-го та 4-го курсу ХУПС та підготовка льотчиків-винищувачів, льотчиків та штурманів транспортної авіації, а також вертолітників.
Пропозиції щодо символіки бригади надійшли на експертизу до Відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України у червні 2010 р. Зауважимо, що командування частини підійшло до вирішення цього питання комплексно, розробивши проекти і нарукавної емблеми, і пам’ятного нагрудного знака.
Після проведення доопрацювання малюнків, 18 жовтня 2010 року символіку 203-ї навчальної авіаційної бригади затвердив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал-полковник Григорій Педченко.
Нарукавна емблема бригади відповідає базовому зразку, прийнятому в Повітряних Силах для авіаційних частин. Елементи, спільні для всіх таких частин (пропелер з крилами, промені, хмароподібна основа щита), поєднуються з гербом Чугуєва, номером бригади, а також схрещеними мечем і смолоскипом. Міський герб Чугуєва відображає місце дислокації частини, а меч вістрям донизу і смолоскип, який є символом освіти і навчання, вказують на її специфіку як навчальної бригади.
Якщо нарукавну емблему мають право носити всі військовики бригади, то пам’ятний нагрудний знак “203 навчальна авіаційна бригада” – лише ті з них, хто має високі показники у бойовій та професійній підготовці, зразково виконує військовий обов’язок та зробив вагомий особистий внесок у забезпечення життєдіяльності частини. Вручення нагрудного знака здійснюється на підставі наказу командира бригади, як правило, до дня військової частини, державних, професійних свят та при звільненні військовиків у запас.
На відміну від нарукавних емблем, пам’ятні нагрудні знаки військових частин Повітряних Сил можуть мати різні форми, розміри та поєднання символів.
Пам’ятний нагрудний знак “203 навчальна авіаційна бригада” являє собою ромбоподібну променясту зірку білого металу. У центрі міститься зображення стилізованої земної кулі, вкрите блакитною емаллю, накладеної на меч вістрям угору жовтого металу. Земна куля символізує те, що випускники ХУПС, навчання яких здійснюється в бригаді, працюють в різних куточках світу. Меч відображає основне завдання бригади щодо підготовки захисників Вітчизни на основі історичних традицій минулого. Зображення сокола жовтого металу вказує на приналежність до авіації. На фігурній стрічці з червоної емалі, що оточує земну кулю, зазначено номер бригади та її девіз: “ДОРОГА В НЕБО”.