На головну сторінку

 

Микола Чмир

заступник начальника відділу

військової символіки та геральдики

Генерального штабу ЗС України

  

Пам’ятний нагрудний знак
“15 реактивний артилерійський полк”


Надруковано: Цитаделя:Львівський міліарний альманах. – 2009. – Ч.1. – С. 91


Серед багатьох різновидів пам’ятних нагрудних знаків, що існують у Збройних силах України, особливе місце посідають пам’ятні нагрудні знаки військових частин. Їх вручають командири частин військовикам, які мають високі показники у бойовій та професійній підготовці, зразково виконують військовий обов’язок. Положення про пам’ятні нагрудні знаки військових частин та їх малюнки затверджуються начальником Генерального штабу – Головнокомандувачем Збройних сил України після експертизи у відділі військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України.
У серпні 2007 р. командування 15-го гвардійського реактивного артилерійського полку порушило питання про затвердження для частини такого пам’ятного нагрудного знака. Одночасно до відділу військової символіки та геральдики були скеровані на експертизу “Проект положення про пам’ятний нагрудний знак “15-й реактивний артилерійський полк”, його ескіз та опис.
Ескіз нагрудного знака розроблявся безпосередньо у військовій частині. При розробці було використано елемент нарукавної емблеми полку – щит із зображенням голови дракона, увінчаний малим Державним Гербом України, розміщений на тлі схрещених гарматних стволів. Ця символіка бере свій початок у 1996 році, коли здійснювалася розробка нарукавних емблем частин 26-ої артилерійської дивізії. Голова дракона як уособлення потужності ракет, що летять, стала складовою частиною нарукавної емблеми 337-ої реактивної артилерійської бригади, згодом переформованої у 15-ий гвардійський реактивний артилерійський полк.
За результатами експертизи ескіз нагрудного знака був визнаний вдалим і 21 серпня 2007 року “Положення про пам’ятний нагрудний знак “15 реактивний артилерійський полк” та його ескіз були затверджені начальником Генерального штабу – Головнокомандувачем Збройних сил України генерал-полковником С.Кириченком.
Відповідно до положення, нагрудний знак вручається військовослужбовцям полку, які мають високі показники у бойовій та професійній підготовці, зразково виконують військові обов’язки та зробили вагомий особистий внесок у забезпечення життєдіяльності полку. Його можуть отримати також ветерани полку та інші особи, за сприяння розвиткові та зміцненню бойової готовності частини. Нагрудний знак вручається на підставі наказу командира полку, як правило, до Дня військової частини, державних, професійних свят та при звільненні військовослужбовців у запас. Носиться знак на кітелі та куртці посередині правої нагрудної кишені.
Пам’ятний нагрудний знак “15-й реактивний артилерійський полк” виготовляється із жовтого металу і має вигляд прямого рівностороннього хреста розміром 50 мм, сторони якого розширюються і покриті малиновою емаллю. Хрест накладений на пластину, яка символізує промені слави. В центрі хреста – кругла пластина, на якій зображено фраґмент нарукавної емблеми полку. По колу розміщено напис “15 реактивний артилерійський полк”.
Перші вручення пам’ятного нагрудного знака “15 реактивний артилерійський полк” були приурочені до 65-ої річниці з дня створення частини.