На головну сторінку

 

Микола Чмир

заступник начальника відділу

військової символіки та геральдики

Генерального штабу ЗС України

  

Символіка 101 окремої бригади охорони Генерального штабу

 Збройних Сил України

 Надруковано: Знак. – 2008. – Ч. 44. – С. 8-9.

Малюнок 1

Малюнок 2

Малюнок 3

Малюнок 4

Малюнок 5

 

Перша нарукавна емблема окремої бригади охорони з’явилася, очевидно, у 1995 р. Як відмічалося у відповідному журнальному повідомленні, автором її проекту був полковник Олександр Попович. Нарукавна емблема являла собою щит чорного кольору з кантом срібного кольору, із зображенням орла оранжевого кольору, що спирався на лавровий вінок зеленого кольору. На тлі орла подано схрещені меч з булавою срібного кольору та малий Державний Герб України. Вище розміщувалася стрічка у кольорах Державного Прапора України, нижче – фігурна стрічка золотого кольору (мал. 1). Орел виступав як символ пильності, далекоглядності, хоробрості, лавровий вінок – як символ оборони мирної праці, символ слави. Меч та булава тлумачилися як традиційний український символ зброї, сили, вірності бойовим традиціям захисників Батьківщини[i]

Цікаво, що фігурна стрічка золотого кольору призначалася для розміщення напису з назвою бригади, але тогочасні технології не дозволили втілити в життя цей задум. Тому військовики носили над емблемою дугоподібну нашивку чорного кольору з написом “БРИГАДА ОХОРОНИ”. Згодом як нарукавну емблему, так і додаткову нашивку, почали виготовляти на малиновому тлі.

Після створення Воєнно-геральдичної служби (нині – відділ військової символіки та геральдики) Генерального штабу ЗС України командування бригади надало кілька зразків нарукавної емблеми як такої, що затверджена начальником Генерального штабу, але нічим не змогло підтвердити факт затвердження. У 2005 р. малюнок нарукавної емблеми був доопрацьований фахівцями Воєнно-геральдичної служби. Зокрема, малий Державний Герб України замінили гербом Києва, а меч – шаблею. Напису з назвою частини не передбачалося, але командир бригади замовив виготовлення емблеми з написом “БРИГАДА ОХОРОНИ”. Тому новий варіант нарукавної емблеми (мал. 2) не був погоджений Воєнно-геральдичною службою та  затверджений начальником Генерального штабу.

Крім нарукавної емблеми, 101 окрема бригада охорони мала також нагрудний знак[ii] обставини появи якого, а також авторство, встановити не вдалося. Ймовірно, з’явився він наприкінці 1990-х рр. В цілому непоганий, нагрудний знак був виготовлений з алюмінію і тому не сприяв підтриманню належного престижу проходження служби в елітній частині. Начальник штабу бригади підполковник Олексій Гайтанжи подав ідею створити новий знак. До відділу військової символіки та геральдики надійшло прохання розробити його малюнок. За побажанням підполковника О.Гайтанжи в знаку використано мотиви лицарських гербів, “георгіївські” чорний та оранжевий кольори, а також зображення латної рукавиці як символу захисту.

Положення про пам’ятний нагрудний знак “101 окрема бригада охорони Генерального штабу Збройних Сил України” та його ескіз 23 грудня 2006 р. затвердив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал-полковник Сергій Кириченко. Відповідно до положення, пам’ятний нагрудний знак вручається військовикам 101 окремої бригади охорони, які мають високі показники у бойовій та професійній підготовці, зразково виконують військовий обов’язок та зробили вагомий особистий внесок у забезпечення життєдіяльності бригади. Нагрудний знак вручається на підставі наказу командира бригади. Вручення має здійснюватися, як правило, до дня військової частини, державних, професійних свят та при звільненні військовиків у запас. Військовики, яким вручено нагрудний знак, заносяться до Книги пошани військової частини. Носять нагрудний знак на кітелі та куртці по центру правої нагрудної кишені.

Пам’ятний нагрудний знак “101 окрема бригада охорони Генерального штабу Збройних Сил України” (мал. 3) має вигляд щита із зображенням меча, що розділяє щит на два поля. У полі, покритому оранжевою емаллю, зображено латну рукавицю, у полі, покритому чорною емаллю, напис “101”. Зображення меча та рукавиці, напис та окуття щита – білого металу. Щит розміщено на тлі лицарського шолома та намету жовтого металу.

Нагрудний знак виготовляється методом штампування для офіцерів та прапорщиків, а для солдатів та сержантів – методом фототравлення. >Навесні 2008 р. замовлено партію штампованих знаків для солдатів та сержантів, які відрізняються від офіцерських тим, що повністю виготовлені з білого металу. У жовтні 2007 р. з’явилася можливість повернутися до питання про нарукавну емблему бригади. Відповідно до рішення начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України розпочався експеримент з носіння нових знаків розрізнення, розроблених фахівцями відділу військової символіки та геральдики (беретний знак[iii], емблеми на комір чи погони[iv], нарукавна нашивка приналежності до Збройних Сил України). До експерименту залучили військовиків 101 окремої бригади охорони, які здійснюють охорону спеціальної зони Міністерства оборони. Пропозиції щодо проведення експерименту були підготовлені відділом військової символіки та геральдики спільно з командуванням бригади[v]. Новий командир частини, полковник О.Гайтанжи, погоджувався з недоцільністю розміщення напису на нарукавній емблемі. Тому для демонстрації першому заступнику начальника Генерального штабу форми одягу військовиків групи охорони спеціальної зони виготовили кілька примірників нарукавної емблеми бригади без напису. Паралельно було підготовлено документи, необхідні для затвердження малюнка нарукавної емблеми, але командир бригади висловив побажання отримати цілком новий знак, максимально простий і лаконічний.

Фахівці відділу військової символіки та геральдики склали герб 101 окремої бригади охорони, щит якого мав би використовуватися на формі одягу в якості нарукавної емблеми. Малюнки герба та нарукавної емблеми бригади 23 січня 2008 р. затвердив тимчасово виконуючий обов’язки начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України генерал-полковник Геннадій Воробйов. Зауважимо, що 101 окрема бригада охорони стала першою бригадою у Збройних Силах, що має власний герб.

Герб 101 окремої бригади охорони: у синьому полі дві срібні схрещені алебарди, над ними срібна латна рукавиця; срібна глава відділена зубчато.  Щит увінчує сталевий лицарський шолом, повернутий вправо і вкритий синім наметом зі срібним підбиттям. На шоломі – синьо-срібний бурелет (мал. 4)

Синій та срібний кольори символізують кольори будівлі Міністерства оборони України – головного об’єкта охорони. Латна рукавиця є символом захисту, а схрещені алебарди уособлюють надійну охорону. Зубчата лінія, що відділяє главу, нагадує контур фортечної стіни, що символізує неприступність об’єктів, які охороняє бригада.

Нарукавна емблема, як вже зазначалося вище, повторює гербовий щит. Цікаво, що синє поле на нарукавній емблемі виконано вишивкою, що імітує цегляну кладку. Виготовлено також варіант емблеми у захисних кольорах для носіння на камуфльованій куртці.

Носіння військовиками бригади нової нарукавної емблеми розпочалося з квітня 2008 р. Зауважимо, що нарукавна емблема носиться не на правому, а на лівому рукаві кітеля та куртки нижче синьої дугоподібної нашивки зі золотими кантом та написом “ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ”. Нашивку до камуфльованої куртки виконано у захисних кольорах. Ця нашивка (мал. 5), яку військовики вже встигли охрестити “усмішкою” чи “підковою”, у перспективі має замінити нарукавні знаки приналежності до видів Збройних Сил та окремих родів військ[vi].

Таким чином, відтепер 101 окрема бригада охорони Генерального штабу ЗС України має цілий комплекс символіки, до якого входять герб, нарукавна емблема та пам’ятний нагрудний знак. При цьому герб призначений для використання в оформленні приміщень, наочній агітації, друкованій, інформаційній та сувенірній продукції. Нарукавну емблему носять на формі одягу всі військовики бригади, а пам’ятний нагрудний знак ті з них, які мають високі показники у бойовій та професійній підготовці, зразково виконують військовий обов’язок та зробили вагомий особистий внесок у забезпечення життєдіяльності частини.

Символіка 101 окремої бригади охорони розглядається фахівцями відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України як зразок для упорядкування символіки інших військових частин та з'єднань.

 

Примітки:

[i] Курбангалієв І. Традиції відроджуються//Військо України. – 1996. – №  1-2. – С. 13.

[ii] Зображення знака див.: Карпов В., Табачник Д. Військова символіка держави. – К., 2007. – С. 203.

[iii] Муравйов О. Замість кокарди й прапорця// Народна армія. – 2007. – 12 липня.

[iv] Муравйов О. Родам військ і службам – нові емблеми//Народна армія. – 2007. – 5 червня

[v] Муравйов О. Через експеримент – до загального впровадження// Народна армія. – 2007. – 27 жовтня.

[vi] Там само.